Életforma.hu

PÉLDA-KÉP

Kényszermunkával készülnek a nagy divatmárkák termékei?

A világ vezető divatmárkáit előállató multinacionális cégek és azok forgalmazói nem kis mértékben járulnak hozzá ahhoz, hogy Kína továbbra is fenn tudja tartani az ujgurok brutális elnyomását - állítják emberjogvédő szervezetek.

Az ország északnyugati tartományában, Hszincsiangban élő muzulmán népesség emberi jogainak durva megsértése és kényszermunkára fogása mindennapos gyakorlat az ázsiai birodalomban.

Most egy 180 emberjogi csoportból álló koalíció arra próbálja felhívni a nemzetközi közvélemény figyelmét, hogy a kényszerítő intézkedések fenntartásában a nemzetközi divatcégek tevőlegesen is részt vállalnak azzal, hogy olyan alapanyagokkal dolgoznak, melyeket állami fenntartású kényszermunkatáborokban állítanak elő Kínában - írja a Guardian.

Komoly munkával készültek. Fotó: pexels.com

 

Ezekben a táborokban, a legóvatosabb számítások szerint is másfél millió ujgurt és más türk nemzetiségű embereket dolgoztatnak a kínai hatóságok. Emberjogi csoportok becslése szerint minden ötödik, világban eladott márkás ruházati termék közül egy olyan alapanyagból készül, mely Hszincsiang tartományból származik.

Kína a világ legnagyobb gyapottermelője, gyapjújának 84 százaléka pedig Hszincsiang régióból származik. A Hszincsiangban előállított pamutot és fonalat pedig széles körben használják fel más kulcsfontosságú ruhanemű-gyártó országokban, így Bangladesben, Kambodzsában és Vietnamban is. A héten a New York Times is beszámolt arról, hogy a régió gyárai arcmaszkokat és egyéb PPE-kat szállítottak a világ számos országába.

Az emberjogi koalíció egy listát tett közzé azokról a márkákról, amelyek állítása szerint továbbra is a régióból vagy az ujgur emberek kényszermunkájához kapcsolódó gyárakból származnak. Ezek a következők: a Gap, a C&A, az Adidas, a Muji, a Tommy Hilfiger és a Calvin Klein.

Az emberjogi koalíció szerint sok más vezető ruházati márka továbbra is jövedelmező stratégiai partnerségeket tart fenn kínai állami vállalatokkal, részt vesznek a régióban zajló textilipari fejlesztésekben is. Ezek ugyanakkor jórészt az ujgurok kényszermunkájára épül.

"Igencsak nagy a valószínűsége annak, hogy a legtöbb luxusmárka esetében fennáll annak a veszélye, hogy a termékeket ujgur emberek kényszermunkájával állítják elő" – mondja Chloe Cranston, az Anti-Slavery International üzleti és emberi jogi igazgatója.

Hetven, ujgur emberjogi csoportot magában foglaló koalíció arra szólítja fel a globális ruházati ipar legnagyobb márkáit, hogy hagyjanak fel azzal a gyakorlattal, miszerint a termékeikhez az alapanyagokat Kínából rendelik meg. Ezek nagy részét ugyanis feltételezhetően Hszincsiang tartományban állítják elő, kényszermunka igénybe vételével.

Áprilisban a Global Legal Action Network (Glan) nevő nemzetközi emberjogvédő csoport már bizonyítékokkal szolgált azzal kapcsolatban, hogy olyan a márkák, mint a Muji, az Uniqlo, a H&M és az Ikea, az Egyesült Királyságban olyan termékeket árusítottak, amelyeknél az alapanyagolat ujgurok kényszermunkájának felhasználásával állíthattak elő.

 

Adidas: nem rendelnek több fonalat a régióból. Fotó: Pixabay

 

A Glan arra hívta fel az Egyesült Királyság kormányának figyelmét, hogy azonnal állítsa le a kényszermunkához kapcsolódó termékek értékesítését, mivel megsértette a vonatkozó törvényeket, köztük az 1897. évi, külföldön készült árukról szóló jogszabályt. A H&M és az Ikea válaszul kijelentették, hogy abbahagyják a gyapot vásárlását a régióból.

Muji továbbra is gyapotfonalat akar használni, mely az érintett kínai régióból származik, de tagadja, hogy pamut- és fonal előállítása bármiféle kényszermunkához kapcsolódna. Az Uniqlo szóvivője elmondta, hogy a régióban nem gyártanak Uniqlo termékeket, ugyanakkor ragaszkodik ahhoz, hogy az ellátási lánc minden partnere tartsa be az emberi és munkavállalói jogokról szóló nemzetközi előírásokat.

A PVH Corporation, amely Calvin Klein és Tommy Hilfiger tulajdonában van, nyilatkozatban erősítette meg, hogy nem származnak késztermékek a régióból, ugyanakkor megszünteti az üzleti kapcsolatait olyan gyárakkal és malmokkal, melyek Hszincsiangban termesztett pamutot használnak fel.

Az Adidas szerint nem származnak termékeik a régióból, ugyanakkor utasította beszállítóit, hogy ne rendeljenek fonalat a régióból.

Az emberjogi koalíció tagjai ugyanakkor kijelentették, hogy nem elegendő, ha a márkák és a kiskereskedők csak a beszállítókkal fennálló közvetlen kapcsolatokat szüntetik meg, az ágazatnak a régióhoz fűződő kapcsolatok teljes átalakítását kell elvégezni.

A múlt héten a kínai nagykövet az Egyesült Királyságban tagadta, hogy kormánya emberi jogi jogsértéseket követne el, miután az interneten újból megjelentek olyan videók, amelyek ezt bizonyították.

 


10 Millió Fa: így lesz erdő az 1%-ból!

10 Millió Fa: így lesz erdő az 1%-ból! 

A 10 Millió Fa közössége idén elérte egyik legnagyobb célját.
Egy női vállalkozó is lehet sikeres

Egy női vállalkozó is lehet sikeres 

A vállalkozói lét kihívásokkal teli, de egyben inspiráló és felszabadító út is. Sokan még mindig úgy gondolják, hogy az üzleti világ a férfiak terepe, pedig ma már egyre több nő bizonyítja, hogy kiváló vezetői képességekkel, kitartással és kreativitással igenis helyt lehet állni, sőt: a kimagasló eredmények elérése sem lehetetlen.
A nőknek számos terepen kell helytállni

A nőknek számos terepen kell helytállni 

Egy felnőtt nő élete számos szerepből tevődik össze. Pláne akkor, ha még gyereket is nevel. Ezek között a szerepek között meglehetősen nehéz egyensúlyozni és mindegyiknek megfelelni.
Mikor lesz már egyenlőség? Napjainkban is sok hátrányos megkülönböztetés éri a nőket!

Mikor lesz már egyenlőség? Napjainkban is sok hátrányos megkülönböztetés éri a nőket! 

Az AVON Nőnap alkalmából változásra szólít fel!
Magyar szinkronkorcsolyázók óriási sikere Salzburgban

Magyar szinkronkorcsolyázók óriási sikere Salzburgban 

Ahol a jég is piros fehér zöld színre változott vasárnap!
Ma indul az Adni Öröm! adománygyűjtő akció

Ma indul az Adni Öröm! adománygyűjtő akció 

Idén is rászoruló családoknak adhatnak karácsonyi ajándékot a vásárlók a Magyar Máltai Szeretetszolgálat és a SPAR Magyarország közös élelmiszergyűjtő akciója, az Adni Öröm! keretében.
Kétszázezer jótékony aludoboz ára jut nehéz sorsú gyerekek táboroztatására

Kétszázezer jótékony aludoboz ára jut nehéz sorsú gyerekek táboroztatására 

Idén márciustól jótékony célra is felajánlhatták a visszaváltható alumínium italdobozok árát a fogyasztók. A kezdeményezésnek köszönhetően 200 ezer doboz gyűlt össze, ami több mint 3 tonna újrahasznosítható alumíniumot jelent. A befolyt közel egymillió forintból a Magyar Máltai Szeretetszolgálat nehéz sorsú gyerekek nyári táborozását segíti.
Irodalommal a nélkülöző állatokért – Bucsi Mariann és az Állatvédőrség összefogtak

Irodalommal a nélkülöző állatokért – Bucsi Mariann és az Állatvédőrség összefogtak 

Nem titkolt céljuk, hogy a megemelkedett energiaárak és rezsiköltségek következtében egyre nehezebb helyzetbe kerülő állatmenhelyek és -otthonok a jövőben is képesek legyenek működni, a rászorulókat megmenteni, valamint megfelelő színvonalú ellátást biztosíthassanak a befogadott jószágok számára.
Portréfilm készült Szabó Gyuri bácsiról, a bükki füvesemberről

Portréfilm készült Szabó Gyuri bácsiról, a bükki füvesemberről 

„Halál ellen nincs orvosság, de az odáig vezető út szép is lehet” – hívja fel a figyelmet a gyógynövények fontosságára Szabó Gyuri bácsi a róla készült portréfilmben. A film a díszbemutatót követően hamarosan a nagyközönség számára is elérhető lesz.
5 sakkos készség, mely a karrieredben is segíthet

5 sakkos készség, mely a karrieredben is segíthet 

Tudtad, hogy a munkaerőpiacon is kamatoztathatod a sakkozási képességeidet?