Az újszülött kisfiú agyában a világrajövetele után komoly gyulladás alakult ki, az orvosok szerint ez az állapot akkor jöhetett létre, amikor a vírus átjutott a placentán, és már a születés előtt fertőzést okozott a kisfiúnál. A gyermek állapota azóta javult, és bíznak a teljes gyógyulásban az orvosok is - írja a Guardian.
Minderről a Nature Communications számolt be, a szaklap számos olyan csecsemő esetét követte nyomon, akiknél fennállt annak a lehetősége, hogy a vírus már az anyaméhben megfertőzte őket. Mostanáig mindössze annak a lehetőségét sem tudták kizárni, hogy a csecsemők a szülés alatt vagy azt követően fertőződhetnek meg.
"Sajnos ebben az esetben nincs kétség afelől, hogy a fertőzés már az anyaméhben megtörtént" - mondta Daniele De Luca, a párizsi Antoine Béclère kórház orvos igazgatója. „Tisztában kell lennünk azzal, hogy ez megtörténhet; nem gyakori, ez biztos, de megeshet, és ezt figyelembe kell venni a klinikai munka során" – tette hozzá.
A 23 éves anya még március közepén került kórházba, súlyos tünetekkel; a feltételezések szerint a fiatal nő a harmadik trimeszterben fertőződhetett meg, a teszteredménye is azonnal pozitív lett.
Három nappal azt követően, hogy a nő kórházba került, az orvosok általános érzéstelenítés mellett sürgősségi császármetszést végeztek az anyánál, a csecsemő hirtelen romló állapota miatt. A csecsemőt azonnal el is különítették az újszülött intenzív osztályon majd intubáltak.
A csecsemő véréből és a tüdőből kivont váladékon végzett vizsgálatok COVID-19 fertőzést mutattak ki, ami ugyanakkor kizárta az egyéb vírusos, bakteriális és gombás fertőzés lehetőségét. A tesztek során az is kiderült, hogy a vírus az anyai vérből a placentába jutott, ahol az gyulladást okozott.
"Sok mintára van szükség ahhoz, hogy bizonyítani lehessen, a csecsemő már az anyaméhben megfertőződött" - mondta Daniele De Luca. „Szükség van anyai vérre, újszülött vérre, köldökzsinór vérre, placentára, amniotikus folyadékra, és rendkívül nehéz ezeket a mintákat egy vészhelyzetben lévő anya és gyermeke esetében megszerezni” – tette hozzá.
A legmagasabb vírusszintet a méhlepényben találták meg, ez a szerv rendkívül gazdag azokban a receptorokban, melyek az emberi tüdőben is fellelhetők, és melyeket elsőként támadja meg a koronavírus is.
A francia kisfiú kezdetben egészségesnek tűnt, a harmadik napon azonban ingerlékennyé vált, és nem evett. Olyan tüneteket kezdett produkálni, melyek az agyhártyagyulladás tüneteihez rendkívüli módon hasonlítanak.
A fiú esetében nem volt semmiféle klinikai útmutatás a COVID-19-es csecsemők kezelésére. Az orvosok azt fontolgatták, hogy a vírusellenes gyógyszert, a Remdesivirt alkalmazzák nála is, de mivel a csecsemő fokozatosan felépült segítség nélkül is, végül nem kapott belőle.
„A rossz hír az, hogy ebben az esetben a vírus megtámadta a babát, és tüneteket is okozott az újszülöttnél. A jó hír viszont az, hogy a nap végére a baba már kifejezetten jó állapotba került, klinikai értelemben rendben volt ”- mondta.
"A terhes nőket meg kell nyugtatni" - tette hozzá De Luca. „A terhesség egy ellenőrzött folyamat, ha bármilyen gyanú felmerül, hogy az anya koronavírussal fertőzött, akkor azonnal lépni tudunk. A legtöbb esetben pedig a baba nem is károsodik" – állítja De Luca.
Andrew Shennan, a King’s College London szülészeti professzora elmondta, kifejezetten ritka az, hogy az anyák átadják a COVID.19-et gyermekeiknek.
Az Egyesült Királyságban a fertőzött anyák csecsemőinek 95 százalékánál a vírusfertőzésnek semmilyen jelét nem tapasztalták. A nők megnyugtathatnak: a terhesség nem számottevő kockázati tényező sem számukra, sem csecsemőik számára, már, ami a koronavírust jelenti.