Fertőzés cikkek

Ilyen egy járványbiztos irodaépület Bukarestben
Ki tudja, hogy az egyre gyorsabban közeledő negyedik hullám milyen erősséggel csap le megint ránk, mindenesetre nem árt az elővigyázatosság. Vélhetőleg erre gondoltak azok a szakemberek is, akik sci-fi-be illő megoldásokkal láttak el egy bukaresti irodaépületet, hogy a home office-ból visszatérő munkatársakat megóvják a járvány következményeitől.

Házi kedvencek veszélyben - a covidos gazdák fertőzhetnek
Két új kutatás szerint is a koronavírussal fertőzött emberek nagy eséllyel megfertőzhetik a velük együtt élő kutyákat és macskákat. Kanadai kutatók szerint a legveszélyeztetettebbek a gazdáik ágyában alvó macskák.

Anyaméhben fertőződött meg koronavírussal egy francia kisfiú
Egy párizsi gyermekkorház orvosai számoltak be az első olyan esetről, amikor a koronavírus bizonyítottan már az anyaméhben megfertőződött egy csecsemő. A baba ugyan hamar felgyógyult , de az eset rávilágított arra, hogy a csecsemők nem csak a szülés alatt vagy azt követően fertőződhetnek meg.

Koronavírus és kreativitás
"Békeidőkben" természetesen a Greenroom sem betegségekkel foglalkozik, megrendelői között bank, popzenekar, élelmiszeripari cég, nagy stratégiai vállalat, felsőoktatási intézmény és még számtalan ügyféllel tolják az évet, most azonban a koronavírus járvány ihlette meg a csapatot. Hasznos kreatívságok.

Mi köze a koronavírusnak a budapesti ingatlanpiachoz?
Miközben a világ aggódva figyeli a koronavírus terjedéséről szóló híreket, gazdasági szakértők azt latolgatják, milyen hatással lesz a Kínából indult járvány a világ gazdaságára. Valószínűleg nem lesz szektor, mely ne lenne érintett, miért lenne ez másként a belvárosi ingatlanpiacon is, ahol az utóbbi években igencsak megnőtt a kínai befektetők aránya. Az ismert, belvárosi ingatlanokra specializálódott cég szakértője szerint az eladásszámok további csökkenése várható.

Ezt az 5 dolgot minden nap pucold meg!
Lehet, hogy nem a takarítás a legkedvesebb hobbid, és érthetetlenül nézted Monica ámokfutásait a Jóbarátokban, mégis érdemes néhány percet minden nap áldoznod erre a tevékenységre.

Ne menjünk át rokonokhoz betegen!
Sokan robbannak le karácsonyra az adventi hajtás után, hiszen az ünnepekre lemerül a szervezet, és könnyebben kapunk el egyes betegségeket. Ilyenkor el kell döntenünk, érdemes-e átmennünk a rokonokhoz, barátokhoz karácsonyozni, vagy inkább otthon pihenjünk pár napot a teljes felgyógyulásig. Dr. Vancsura Zoltán, a Duna Medical Center belgyógyász szakorvosa sorra veszi, milyen tünetek mellett érdemes ágyban maradni, és hogyan készülhetünk fel erre az időszakra.

Ez a kicsiket sem kíméli
Vezető halálozási okok egyike Magyarországon a stroke. A legfrissebb adatok szerint 2018-ban 11 267 ember életét követelte a betegség. Bár az elmúlt évtizedekhez képest ez a statisztika javuló tendenciát mutat, mégis megfelelő elővigyázatosság és egészségtudatosság mellett még több esetben lehetne megelőzhető. Míg a betegség és a prevenciója egyre nagyobb figyelmet kap, arról kevés szó esik, hogy a közhiedelemmel ellentétben a probléma nemcsak a felnőtteket érinti. Az idei stroke világnap alkalmából fordítsunk megfelelő figyelmet a gyerekkori stroke felismerésére és megelőzésére!

Viszket a tenyerem!
Még az Európai Parlament összes mosdóját is felszerelték a helyes kézmosást bemutató tájékoztatóval évekkel ezelőtt! Már akkor tudták a szakemberek, hogy a megfelelő kézhigiénia kevesebb munkahelyi hiányzást jelent: több mint felére lehetne csökkenteni a rossz kézmosások miatti betegségeket, illetve az abból következő betegállományos napok számát.

Lelki okok egy hólyaghurut mögött
Csíp, viszket, éget? A hólyaghurut a gyakori, nőknél fellépő, és rendszeresen visszatérő betegségek egyike. Nem hinnénk, de a fertőzés az egyik oka, hogy túl sok antibiotikumot fogyasztunk, ezáltal már sok kórokozó rezisztenssé vált a gyógyszerekre. Dr. Simon Fiala Ágnes homeopata orvos, pszichoterapeuta ezért azt javasolja, próbáljuk megkeresni inkább a betegség okát, amely lehet testi, de lelki eredetű is!
Útlevél, napszemüveg, védőoltás: a gondtalan téli nyaralás kellékei
Nincs is annál jobb, mint amikor a téli mínuszokat hátrahagyva a forró nyárba utazunk. Választhatunk fehér homokos tengerpartot, de akár egzotikus utazást is az év bármely napján, fő, hogy kellemes élményekkel gazdagodjunk, és felhőtlenül pihenjünk. Ehhez azonban nemcsak a megfelelő túra- vagy strandfelszerelésre van szükségünk, de tájékozódnunk kell a helyi szokásokról és az országban kötelező védőoltásokról is.
Minden, amit tudni akarsz a hólyaghurutról, és az is, amit nem
Hirtelen váltottunk nyárból télbe, ilyenkor sajnos a felfázások száma is megszaporodik. Kevesen tudják, hogy a felfázás - hivatalos nevén hólyaghurut - nemcsak nőket, de férfiakat is érint, és a népszerű házi praktikák közül van olyan, ami többet árt, mint használ. Dr. Kovács Béla, a Duna Medical Center urológusának segítségével összeszedtünk néhány hasznos információt, és lerántottuk a leplet néhány tévhitről. Valóban használ a tőzegáfonya? Mi a helyzet a forró fürdővel?
Riasztó az állategészségügyi ismeretek hiánya
Egy friss nemzetközi felmérés szerint az európaiak többsége ugyan tisztában van a megelőzés fontosságával, sok gazdi mégsem tájékozódik megfelelően a kisállatokkal töltött közös vakációzás előtt. Az állattartók 13 százaléka sosem alkalmaz parazitaellenes kezelést, negyedüknek pedig hiányosak az ismeretei az állatok által közvetített betegségekről.
Anyu, nem kapok levegőt!
Gyerekkorban gyakran okoznak panaszokat az orr- és a garatmandulák. Hol a gyulladás, hol csupán a méretük a probléma alapja. A tünetekről és kezelésről dr. Fülöp Györgyi fül-orr-gégészt, a Fül-orr-gégeközpont orvosát kérdeztük.
Fájdalmas és viszket is? Baj van!
A kellemetlen hüvelyi fájdalom már önmagában megnehezíti a nő mindennapjait. Többen az otthoni tüneti kezelés mellett döntenek, nem érdemes azonban késlekedni az orvosi kivizsgálással, mert sajnos a probléma hátterében kóros folyamatok is állhatnak. Dr. Hernádi Balázst, a Nőgyógyászati Központ szülész-nőgyógyászát kérdeztük.
5 dolog, ami elhúzódó köhögést okozhat
A köhögés elősegíti a légutak öntisztulását, ám önmagában csak egy tünet. Ahhoz, hogy meg tudjuk szüntetni, a kiváltó okot kell felfedezni és kezelni. Nézzük a leggyakoriabbakat!
Erre vigyázz a strandon, ha cukros vagy
A cukorbetegekre, főként a 2-es típusú cukorbetegekre lehet veszéllyel a diabéteszes láb, amely az erek elváltozásai és a perifériás neuropátia következtében alakul ki. A nyári sérüléseket is vegye komolyan, és forduljon szakorvoshoz, hogy kiderítse a háttérben lévő okokat. Dr. Porochnavecz Mariettát, a Cukorbetegközpont diabetológusát kérdeztük.
Amit tudnod kell a fülgyertyázásról!
A fülgyertya használata azoknak javasolt, akik sokat tartózkodnak a szabadban, vízi sportokat űznek, esetleg fülproblémáktól szenvednek. Működése nagyon egyszerű. A gyertyából áramló hő átmelegíti a fülcimpa mikrorendszerét, hatással van a reflexzónákra, továbbá szabályozza a fül -nyirokmasszázs tisztító működését is. Az igen magasfokú gyógyítási ismeretekkel rendelkező Pueblo Hopi indiántörzs által nemcsak Európába került a fülgyertya, hanem a széleskörű használata, és elterjedése is nekik köszönhető.
Anya, belement valami a fülembe
Mindenki álma a vízparti nyaralás, de senki sem vágyik arra, hogy egy fülgyulladás, elrontsa a jól megérdemelt szabadságot. Sajnos a gyerekekkel gyakran előfordul, hogy egy kiadós fürdőzés után este a fülüket fájlalják, ezt könnyen megelőzhetjük, de akár gyorsan kezelhetjük is. Dr. Gerlinger Imre, a Duna Medical Center fül-orr-gégésze elmondja nekünk, hogyan.
Ezt megkönnyezed!
Fájó, égő, viszkető, váladékozó szem. A kötőhártya-gyulladás legjellemzőbb tünetei, amelyek hirtelen, minden előzmény nélkül jelentkezhetnek. A panaszok előtt sokszor értetlenül állunk, hiszen nem találkoztunk, érintkeztünk a közelmúltban beteggel. Mivel fertőző betegségről van szó, így nem szükséges közvetlen kapcsolatba kerülni a vírussal. Elegendő lehet a közös kéztörlő használata, egy szennyezett kapaszkodó vagy uszoda használata, és máris megtörtént a baj. Hogyan védekezhetünk a kötőhártya-gyulladás ellen?
D, mint D-vitamin
Kétszer annyi férfi van bajban, mint nő! Bár az utóbbi években javultak a magyarok D-vitamin-pótlási szokásai, egy friss kutatás szerint minden harmadik ember továbbra is extrém hiányban szenved. Ez vezethet - többek között - csontfogyáshoz, depresszióhoz, az autoimmun betegségek, fertőzések és bizonyos cukorbetegségek kockázatához is.
Ni csak, ki hall ott?
A kismamák rettegett rémálma, hogy a babájával nem lesz minden rendben. A szülés pillanatában a legtöbben már megnyugodnak, hiszen látják, alaptalanul aggódtak. Sajnos azonban egyes problémák – például a hallásnál fellépők – később is kialakulhatnak, amik ellen azonban még a várandós korszakban lehet tenni. A témában Ratkó Tünde szülésznő van segítségünkre.
5 jel, ami immunhiányra utalhat
Ha gyakran kapunk el különböző fertőzéseket, azt gondolhatjuk, hogy valami komolyabb betegség áll a háttérben. Dr. Kádár János immunológus, az Immunközpont orvosa szerint azonban kizárólag a gyakori betegeskedés alapján nem lehet erre következtetni, ám ha más tüneteink is jelentkeznek, az akár immunhiányos állapotot is jelezhet.
7 tipp a piros betűs napokra
A menstruáció idején a higiénia még jobban felértékelődik, ilyenkor szükséges fokozottan ügyelnünk intim területeink tisztántartására. Dr. Supák Dorina, a Neutromed szülész-nőgyógyász klinikai orvosa egy csokorba gyűjtötte azon tippjeit, amelyek megfogadásával minimálisra csökkenthető a diszkomfort érzés a piros betűs napokon.
Hitek és tévhitek az intim higiéniáról
Alapvető fontosságú a hölgyek intim testrészeinek tisztán tartása. Ezzel kapcsolatban azonban számos kérdés merül fel. Milyen terméket használjunk és milyen gyakorisággal? Túlzásba vihetjük-e az intimhigiéniát? Párunk számára is jó, ha intim mosakodókat használunk? Ezekre a kérdésekre keressük a válaszokat szakértő segítségével.
Mondj nemet az uszodai fertőzésekre!
Nincs is jobb érzés, mint egy fárasztó munkanap után utunkat az uszoda felé venni, hogy néhány tempós hossz leúszását követően a wellness-részlegben relaxáljunk. Ne feledkezzünk meg azonban az úszás-szauna váltakoztatása között sem az intim egészségünkről, hiszen az uszodák és környékük köztudottan a fertőzések melegágyai. Nem is annyira a klóros vízben, sokkal inkább a medencék mellett, a közös zuhanyzókban, öltözőpadokon számos kórokozó található, amelyeknek a nyirkos közeg kiváló lehetőséget teremt a szaporodásra. Azonban van néhány olyan óvintézkedés, amelyek betartásával szó szerint megúszhatjuk a fertőzéseket.
Én ezek után mosom kezeimet!
Megfelelő kézmosással a betegségek jelentős része megelőzhető lenne, hiszen ez a legegyszerűbb módja annak, hogy megakadályozzuk a fertőzések terjedését. De vajon tudunk-e helyesen kezet mosni? No, és hányszor kellene? Ma különösen aktuális a téma a Kézmosás Világnapján.
Fáradtság és gombócok
Népbetegség a reflux, sokan küzdenek a gyomorégés, gyomorfájás tüneteivel. A betegségnek létezik azonban egy másik formája is. Csendes reflux esetében nem jelentkeznek a jellegzetes panaszok, gombócérzés, gyakori fertőzések és kialvatlanság figyelmeztethet rá.
Ez lesz majd a poloska veszte
Egyre terjed a címeres poloska, azaz a büdösbogár Magyarországon. Az adatok azt mutatják, hogy a főváros mellett a nagyobb városok, Pécs, Miskolc, Győr, Debrecen a legfertőzöttebbek – derül a címeres poloska fertőzöttség térképéből. Hogyan szabadulhatunk meg tőlük?
Legfontosabb vizsgálatok meddőség esetén
Világszerte egyre több a teherbeesési nehézségekkel küzdő pár, melynek hátterében számtalan ok húzódhat. A sikertelenség okának felderítéséhez és a megfelelő terápia kiválasztásához elengedhetetlen az alapos kivizsgálás. A legszükségesebb meddőségi vizsgálatokról és azok menetéről dr. Hernádi Balázs, a Nőgyógyászati Központ nőgyógyásza beszélt.
Terhességi magasvérnyomás: fertőzés is okozhatja
Egy tanulmány összefüggést mutatott ki a kialakuló fertőzések, és a terhesség alatt jelentkező magasvérnyomás, vagyis a preeclampsia között. A témában dr. Angyal Géza szülész – nőgyógyász főorvos segít eligazodni.
A 3 leggyakoribb nőgyógyászati fertőzés
A hüvelyi fertőzések egy része a nem csupán szexuális úton történő problémák, melyekben nagy szerepe van a hüvelyflóra kényes egyensúlyi állapotának felborulása. Dr. Hetényi Gábor, a Nőgyógyászati Központ nőgyógyásza elárulta, mely panaszok a legjellemzőbbek a nőgyógyászati rendelőkben, és hogy mit lehet ellenük tenni.
Mi okozhatja a fájdalmas éjszakai csípéseket?
A szúnyogok, legyek, pókok és poloskák is menedéket keresnek a hűvösebb idő beköszöntével, ezért a lakásunkba költöznek. Ilyenkor megnő a különböző rovarcsípések miatt orvoshoz forduló betegek száma.Milyen élősködők okozhatják a fájdalmas, sokszor elfertőződött duzzanatokat?
Miért leszek folyton beteg a huzattól?
Bármerre is járunk, könnyen kerülhetünk olyan helyzetbe, hogy hosszabb-rövidebb ideig huzatban ülünk, várakozunk. A légvonatról mindenki tudja, hogy könnyen megbetegíthet: valaki már pár perc után fájlalja a fülét, kivörösödik a szeme, náthás tünetei jelentkeznek. Ha ebben magunkra ismerünk, akkor jó ha tudjuk, hogy ez lehet ugyan alkati kérdés is, de a gyakori betegségeket okozhatja például fel nem ismert ételallergia, intolerancia is.
Miért nem elég a bőratka otthoni kezelése?
A pattanásoktól, rosaceától szenvedők közül sokan már beazonosítani vélték, hogy bőratka okozza a problémájukat, esetleg már be is szerezték az otthoni kezelésre alkalmas szereket. Peterman Krisztina, a Dermatica kozmetikus mestere, gyógykozmetikusa azonban az öndiagnózis veszélyeire és a professzionális kezelés jelentőségére figyelmeztetett.
5 betegség, ami fehér foltokat okozhat a mandulákon
Ha valakinek fáj a torka, az első, hogy megnézi, látható-e valamilyen elváltozás, például vörösség, duzzanat, illetve fehér foltok a mandulák területén. Ezek azonban több betegséget is jelenthetnek. Arról, hogy milyen esetben fontos mindenképp orvoshoz fordulni miattuk, dr. Holpert Valéria fül-orr-gégész, foniátert, a Fül-orr-gégéközpont orvosát kérdeztük.
Utazási hasmenés: hogyan úszhatjuk meg?
Felnőtteknél többnyire inkább csak kellemetlen, de gyermekeknél, időseknél akár kórházi kezelést igénylő kiszáradást is okozhat a nyaralás alatt, vagy hazaérkezés után kezdődő hasmenés. A megelőzésben a probiotikumok szedése is segíthet.
Bőratka és társai, avagy a hajhullás 9 leggyakoribb oka
Átlagosan napi 60-100 hajszál elvesztését tekinthetjük normálisnak, ha ennél nagyobb mértékű a hajhullás, esetleg nem nő vissza a haj, kopasz foltok jelennek meg, érdemes kivizsgáltatni magunkat. Peterman Krisztina, a Dermatica kozmetikus mestere, gyógykozmetikus, trichológus az okokról, és a gyakori problémát jelentő bőratka kezeléséről beszélt.
Adtunk egy-két pofont a kullancsoknak, örültek is a kutyák
Négylábú kedvenceinket is óvni kell a kullancsoktól, ezért a kutyáknak szánt kullancsirtó- és kullancsriasztó nyakörv-teszt második felvonásaként 14 termék hatóanyagának élettartamát ellenőrizte NÉBIH. Megnyugodhatnak az ebek és gazdáik is ,az engedélyezett nyakörvek valóban hatásosak a gyártók által vállalt időszak végéig.
Így kerülhetjük el a nyári intim fertőzéseket
Aki csak teheti, most a vízparton vagy a strandokon hűsöl. A kikapcsolódás alatt is fontos odafigyelni a higiéniára, mivel ekkor igen könnyű különböző intim fertőzéséket szerezni. Hogy miként lehet ezeket elkerülni, és hogy milyen tünetek esetén forduljon orvoshoz, azt dr. Lőrincz Ildikó, a Nőgyógyászati Központ nőgyógyász-endokrinológusa osztotta meg.
Akkor most lehet strandolni terhesen, vagy nem?
Itt a strandszezon, aminek nem kifejezetten örülnek a kismamák. Az ő szervezetük, a keringésük ugyanis kétszeresen is terhelt, vagyis sokkal nehezebben viselik a kánikulát. Nem csoda, ha vízpartra, a habok közé vágynak, ám ezt nem mindegy, hogyan teszik meg!
Mi ez? Lyme-kór eredetű ízületi gyulladás, vagy arthritisz?
A fertőzött kullancs csípése után nem mindenkinél jelentkeznek a jellegzetes bőrtünetek. Sok esetben a beteg nem is tud a kullancs csípésről, csak a későbbiekben megjelenő, Lyme-kórra utaló egyéb tünetek kapcsán merül fel ennek gyanúja. Az ízületi- és izomfájdalmak miatt ilyenkor sokan rheumatoid arthritiszre (RA), más néven reumás sokízületi gyulladásra gondolnak. A két betegség tünetei több vonatkozásban valóban hasonlóak, azonban teljesen eltérő kezelést igényelnek.
Gazdik figyelem! Ezek az élősködők emberre is veszélyesek
Az élősködők nem csak állataink egészségét veszélyeztetik, de mi magunk is számos súlyos betegséget elkaphatunk rajtuk keresztül. A tavasztól őszig tartó kullancs- és bolhaszezon már a múlté, egész évben számolnunk kell a veszéllyel. Érdemes a legújabb fejlesztésű megelőző szereket használni.
Megfázni 40 fokban? Van rá esélyed!
A legtöbb időt a nyári hőségben is a munkahelyünkön töltjük. Hogy a nagy meleg az irodában is elviselhető legyen, klímát kapcsolunk, ám, napokon belül náthásan, torokfájósan fekszünk otthon, míg kint 36 fok felett táncol a hőmérő higanyszála. Hogyan kerülhetők el a kellemetlen panaszok?
5 érdekesség, amit nem tudtál a hangodról
Azt tudtad, hogy 60 év felett változik a hangunk? No és azt, hogy nem csak a fiúk mutálnak? Vajon milyen betegségeket jelez a hang változása? A szakember a hanggal, hangszalagokkal kapcsolatos érdekességekre és problémákra hívja fel a figyelmet.
6 ok, amiért viszkethet a torkunk
Allergiások gyakran tapasztalják, hogy pollenszezonban a torkuk viszket, kapar, egyesek furcsa bizsergető érzésről is beszámolnak. A zavaró jelenség a szénanátha tünete is lehet, ám más okokból is jelentkezhet. Ezeket gyűjtöttük össze dr. Augusztinovicz Monika fül-orr-gégész, allergológus, a Budai Allergiaközpont orvosának segítségével.
Szelídül a bárány
Magyarországon már több város indított bárányhimlő-megelőzési programot, például Hódmezővásárhely, Kaposvár, Eger, Miskolc és Salgótarján. A betegséget nem lehet felszámolni, ha csak a serdülők és a rizikócsoportok kapják meg a védőoltást, ehhez általános oltási programra van szükség. Ennek eredményeképpen akár 90%-kal is csökkenhet a fertőzöttek száma, így a kapcsolódó egészségügyi kiadások is a töredékükre esnek vissza.
Nehéz elbújni előle, de muszáj!
Jórészt a klímaváltozás, illetve a szabadtéri szabadidős tevékenységek népszerűsége áll a kullancs által okozott vírusos agyvelő- és agyhártyagyulladásos megbetegedések gyakoribbá válása mögött - tartalmazza a WHO 2011-ben kiadott, átfogó jelentése.