Még talán pár hónappal ezelőttig is maximum egy sci-fi filmben tudtuk volna elképzelni azt az enteriőrt, ami mostanra kezd valósággá válni, mégpedig egy bukaresti irodaházban.
Kilincsek, amelyek fizikai kontaktus, érintés nélkül nyitják az ajtókat, önmagukat tisztító felületek, mikroorganizmusokat semlegesítő falfestékek, levegőtisztaságot figyelő kijelzők, UV fénnyel fertőtlenítő készülékek. És még legalább 135 olyan megoldás és eszköz, mely a hely megálmodói szerint mind arra nyújtanak biztosítékot, hogy az épület a lehető legnagyobb biztonságot nyújtsa bármilyen vírusfertőzéssel szemben.
Az alkotók azt remélik, hogy a jövőben ez lesz az etalon. Zömében majd ilyen, vagy ehhez hasonló irodai munkahelyek készülnek majd és akkor talán még kisebb esélyt adunk az újabb és újabb világjárványoknak.
Aki belép a most még csak H-3-nak elnevezett bukaresti irodaépületbe, úgy érezheti: mindaz életre kelt, amit Aldous Huxley Szép új világ című antiutópiájában leírt.
Az ajtók (a kéz érintése nélkül) egy csuklómozdulattal nyílnak. A delikvens, legyen az munkatárs, vagy éppen látogató csak egy piros vonalig juthat el, attól legalább két méterre egy hőkamera szkenneli az egész testet. Aki negatív, ráléphet az öntisztító mozgó járdára, és a célig utazva biztos lehet, hogy a mozgás közben az UV fények minden fertőző mikroorganizmustól megszabadítják.
A kórházakban megszokott eljárásokat alkalmazzák
Aki viszont fennakad az első szűrőn, irány a közeli karanténszobába: egy pánikgombbal ellátott üvegkalicka, saját belső szellőzőrendszerrel ellátva, és hermetikusan elzárva az épület többi részétől. A kis helyiségben a „viruskiller” azonnal működésbe lép, és eltávolít minden "kellemetlen" dolgot, például a levegőt megfertőző szennyeződéseket, penészt vagy bármi mást.
Sokakat riaszthat is ez a jövőkép.
Ez az - alapvetően a kórházakban megszokott eljárásokat alkalmazó új irodai technológia - lesz az, ami majd valóba visszacsábítja a járvány és a lezárások alatt a home office-ba menekülő munkatársakat a közös irodai térbe? Valóban ilyen munkahelyekre vágynak az otthoni munkavégzés viszonylagos kényelmét megszokó munkavállalókat a jövőben?
Romániában, akárcsak Európa legtöbb országában, az irodai dolgozók többsége az elmúlt 18 hónap nagy részét otthon töltötte, és a közelmúltban elvégzett felmérések többsége szerint sokan idegenkednek a visszatérésnek gondolatától is.
Egyfajta bemutatóteremként működik
„A lényeg, hogy megnyugtassuk őket.” - mondja Gavin Bonner, az Immune Building projekt fő koordinátora. Az iroda tervezési munkálatainak elvégzéséhez egészségügyi szakembereket, építészeket, mérnököket, informatikusokat és épületmenedzsereket gyűjtöttek össze a világ minden tájáról, hogy egy olyan helyet alkossanak meg, mely kiállja a próbát a világjárvány utáni időszakban is.
Az Immune védjeggyel ellátott, nyilvánosan elérhető szabványt már számos épületre alkalmazták az Egyesült Királyságban. A H-3 épület, mint az eddigi legvédettebb tér, egyfajta bemutatóteremként működik, ahol meg lehet tekinteni és ki is lehet próbálni az összes, szám szerint 135 technikai és egyéb megoldást, ami azt a célt szolgálja, hogy az épület használóitól távol tartsanak mindenféle fertőzést.
A kérelem már ott is fekszik az EU asztalán, mely azt célozza, hogy az itt alkalmazott megoldások egy új szabványnak az alapját képezzék az unió országaiban, hasonlóan a hagyományos tűzvédelmi szabályokhoz.
Az irodapiacba is új életet lehelhet
A projekt tulajdonképpen arra is kísérlet, hogy segítsen újjáéleszteni a kereskedelmi ingatlanipart, amelyet a befektetők elkerültek a járvány tombolása idején. Sok vállalat döntött úgy ebben az időszakban, hogy már nincs szükségük irodaterületre, vagy egyszerűen nem engedhetik meg maguknak. Helyette a home office-t ajánlották munkatársaiknak, ami biztonságosabb és olcsóbb is járványidőszakban.
A svéd Ericsson távközlési vállalat bérli jelenleg a H-3 egy szintjét, egy valamivel több, mint 15 ezer négyzetméteres területet, amelyet az elmúlt évben 375 ezer euró értékben utólag láttak el a fentebb említett biztonsági megoldásokkal.
Általában 2000 alkalmazott szokott az irodában tartózkodni. Most csak páran lézengenek a hatalmas területen. A nyár után viszont úgy tervezik, hogy a munkaerő 20 százaléka visszatér majd.
„Vissza kell nyernünk az emberek bizalmát, meg kell győznünk őket arról, hogy mindent megtettünk egészségük védelme érdekében.” - mondta a cég romániai képviselője.
Forrás: The Guardian
Ezt is érdemes elolvasni: 5 tipp, hogyan rázódj vissza az irodai munkába.