Mi történik abban az esetben, ha a családok nem veszik figyelembe a hivatalos tiltásokat, és a különféle rendszabályokat, ha nem a zoom-on keresztül akarnak egymással találkozni, hanem együtt akarnak ünnepelni?
A The Conversation a döntéshozók figyelmébe ajánl a régmúltból egy esetet, amikor a karácsonyt, mint ünnepet Angliában egyszerűen betiltották.
Még 1647-ben történt az eset, és nem igazán „sült el” jól. Mindenfajta ünneplést és összejövetelt megtiltottak abban az évben, aminek következtében országszerte szabályos lázadások törtek ki; az eset ugyanakkor messzire nyúló, történelmi következményekkel is járt.
Az említett évben a parlament megnyerte a polgárháborút Angliában, Skóciában és Írországban, Károly királyt pedig börtönbe vetették. Az anglikán egyház megszűnt, helyébe a presbiteri rendszer lépett. A protestantizmus átalakította az egyházakat a Brit-szigeteken, és az új rendszerben megszüntették a szent napokat, beleértve a karácsonyt is.
A karácsony Angliában gyakorlatilag egy 12 napon át tartó, folyamatos ünnep (december 25. és január 5. között), de ez alatt az idő alatt a hagyományos szokásokat mind egy szálig betiltották.A boltoknak nyitva kellett tartaniuk még szenteste is és a karácsonyi dekorációkat sem engedélyezték. Az ünnepi lakomákat és az alkoholfogyasztást szintén tiltólistára helyezték.
Karácsony napja azonban egyáltalán nem telt csendesen. Az emberek Angliában, Skóciában és Írországban is rendre megsértették a szabályokat. Norwichban petícióval fordultak a polgármesterhez , hogy engedélyezze a karácsony hagyományos megünneplését a településen. Erre ugyan nem adhatott engedélyt, de egyszerűen félrefordította a fejét, és figyelmen kívül hagyta az illegális ünnepségeket az egész városban.
Canterbury-ben a szokásos karácsonyi focimeccset is megtartották, a 12 érintett nap alatt egész Kent hatalmas ünnepi lázban égett, a partiknak végül csak a katonaság bevetésével tudtak véget vetni.
Karácsony szent napját a Westminster szívében próbálták a polgárok megünnepelni, amiért a Szent Margit-templom (amely a Westminster-apátság része) templomfelügyelőit a hatóságok letartóztatták. A londoni utcákat a hagyományos karácsonyi díszekkel ékesítették a fellázadt polgárok, a város vezetőjét pedig mindenféle trágár kifejezésekkel illették, amikor megpróbálta eltávolíttatni a dekorációt. Az üzletek se nyitottak ki, hiába rendelték el a boltosoknak az ellenkezőjét.
A suffolki Ipswichben szintén rendhagyó módon ünnepelték meg a karácsonyt. Állig felfegyverkezett férfiak járőröztek az utcákon, és így „győzték” meg a boltosokat, hogy maradjanak zárva.
A karácsonyi tilalom elleni küzdelem egyfajta politikai cselekedet volt. A lázadás egyben tiltakozás volt az „új normalitás” ellen is; az embereknek elegük lett a bevezetett korlátozásból és a pénzügyi nehézségekből, amelyek a presbiteri rendszerrel és a polgárháború elhúzódásával jártak együtt.
Az események Norwichban vették a legdrámaibb fordulatot. A polgármestert 1648 áprilisában Londonba rendelték, hogy elmagyarázza, miért is nem szerzett érvényt városában a tiltó rendelkezéseknek. A polgárok azonban a városvezetőjük védelmére keltek, a zavargásokban viszont felrobbant egy lőporraktár - negyven ember halt meg.
Kentben is megpróbálták számon kérni a polgárokon a karácsonyi ünnepségek megtartását, akik erre fellázadtak a parlament ellen, a királypártiak pedig ráéreztek a lázadásokban rejlő politikai és hadászati potenciálra és az elégedetlenkedők mögé álltak.
1647 és 1648 folyamán egymást érték a zavargások országszerte, ami nyáron már egy újabb polgárháborúba torkollott. Károlyt a parlament bíróság elé állította és kivégezték, Nagy-Britannia és Írország köztársaság lett – mindez pedig közvetve a karácsonyi lázadások miatt történt.
A The Conversation a cikk végén óvatosan, de párhuzamot von a korabeli események és a mai, világjárvány okozta korlátozások, és szigorú rendszabályok között, mondván 1647-hez hasonlóan ma is sok embernek elege van a kormányok korlátozásaiból. Sokan komoly anyagi nehézséggel küzdenek a COVID-előírások következtében, és elutasítják még a gondolatát is annak, hogy ezt a nehézségekkel terhes évet is tiltásokkal fejezzék be.