„Döntött az Orbán-kormány, szentestére, december 24. estéjétől december 25-én reggelig felfüggesztik a kijárási tilalmat Magyarországon” – jelentette be hétfőn Kiss Róbert alezredes az operatív törzs sajtótájékoztatóján. A családi rendezvények viszont továbbra sem tarthatók 10 fő felett, de ebbe a 14 év alatti gyerekeket nem kell beleszámolni.
A vírust azonban ez az időleges lazítás nemigen fogja érdekelni. Sőt! Ha ismét több ember találkozik majd egymással, akkor borítékolható, hogy megint emelkedni fog a fertőzöttek száma.
Rékassy Balázs, orvos, népegészségügyi szakmenedzser szerint mindenkinek felelősségteljesen kell tudnia mérlegelnie, milyen kockázatot tud és mer bevállalni karácsonykor nemcsak magára, hanem az egész rokonságára, a rokonságon keresztül pedig az egész társadalomra nézve - írja a Telex.hu.
A szakember ezért összeállított egy Karácsonyi Látogatási Kisokost, amelyet Balkányi László, az Európai Betegségmegelőzési és Járványvédelmi Központ (ECDC) korábbi munkatársa és Makara Mihály főorvos lektorált.
A legbiztosabb védekezési mód persze, ha senki nem megy sehova, és mindenki otthon marad, minden más esetben megvan a lehetősége annak, hogy mi magunk megfertőződünk, vagy éppen ha fertőzöttek vagyunk, azt másnak továbbadjuk.
Mivel ez az opció gyakorlatilag a lehetetlenséggel határos, otthon ülni karácsony másod, vagy harmadnapján nem igen fér bele a megszokott ünnepi rituáléba, ezért érdemes megnézni, milyen lehetőségekkel számolhatunk, ha ártalomcsökkentésben gondolkodunk.
Általában is igaz, hogy nagy a kockázata egy esetleges fertőződésnek, ha a találkozáskor nem hordunk maszkot, nem tartunk távolságot, zárt térben több mint negyedórát töltünk együtt, közösen eszünk, illetve közösen használunk mellékhelyiségeket.
Érdemes ezért számba vennünk, milyen lehetőségeink vannak a kockázatok csökkentésére.
Első lépésként csökkentsük az érintkezések számát. Ne halmozzuk el egymást ajándékokkal, próbáljuk elkerülni a jövést-menést, a nagy családi összejöveteleket, az ilyenkor szokásos rokonlátogatások nemes hagyományával pedig hagyjunk föl.
Semmiképpen nem célszerű egyik nap egyik családdal, másik nagy egy másik közösséggel, nagyszülőkkel találkozni. Ha esetleg bennünk van a vírus, de nem tudunk róla, körbefertőzhetünk mindenkit – pont azokat a nagyszülőket akikre leginkább vigyáznunk kellene. Ha muszáj találkozni valakivel, akkor döntsük el, kik azok, akik a legfontosabbak most.
Akiket szeretünk, azokra úgy tudunk a legjobban vigyázni, ha nem látogatjuk meg őket. Tudományosabban fogalmazva: ne járjunk össze olyanokkal, akik más vírusközösséghez tartoznak, még ha rokonok, családtagok is.
Ha azonban mégis találkozik egymással a család, most lehetőleg ne legyen közös ünnepi étkezés. A karácsonyi közös vacsora helyett egy napközbeni közös séta a legajánlottabb megoldás.
Mire kell figyelni, ha egy lakásban találkozik a nagyobb család?
- Ha több vírusközösség találkozik, akkor az otthonunk semmivel sem védettebb, mint bármely más munkahely, bolt vagy közösségi hely.
- A családi találkozó időtartalma legyen minél rövidebb, inkább csak egy formális látogatás. Ne ölelgessük, puszilgassuk egymást!
- Ne találkozzunk maszk nélkül, ez tilos! Még akkor se, ha saját otthonunkban vagyunk, de vendégek vannak nálunk. Hiába vagyunk otthoni környezetben, a vendégek más vírusközösséget alkotnak, és a két vírusközösség nem érintkezhet.
- A különböző vírusközösségből érkezők ne keveredjenek a leülésnél se, tartsák a szokásos védő távolságot.A vendég család lehetőleg még saját otthonában menjen el vécére. Amennyiben mégis a mienket is használják, utána egy fertőtlenítő tisztítás soha nem árt.
- Ne legyen közös étkezés közös asztalnál. Legfeljebb egy könnyű ételt vagy sütit együnk meg közösen a vendégekkel. Ezt is lehetőleg a szabadban, a kertben, az erkélyen vagy a legnagyobb szobában a megfelelő távolságot betartva. A maszkokat csak a sütemény elfogyasztásának idejére vegyük le.
Hogy legyen az ünnepi asztalnál?
- A kertben, a teraszon vagy a legnagyobb szobában legyen az asztal. Az asztal legyen olyan méretű, hogy az egyik végén az egyik család, a másik végén a másik család üljön, és a két família – ha lehetséges – két-két széknyi távolságot tartson egymástól.
- Közös tálból szedni tilos! A vendégek és a vendéglátók is külön-külön tálból szedjenek maguknak ételt.
- A svédasztalos étkezés tilos!
- Az étel körbe kínálása tilos!
- Egymás ételének megkóstolása tilos! A kisgyereket is csak a szülő (a saját vírusközösségének tagja) etesse.
- A lakásban gyakran szellőztessünk.
A legjobb találkozási forma, aminek mindenki örül, és jó kompromisszum is egyben a közös séta, vagy kertes házban lakóknak a kerti találkozó. Mindenki örül, hogy kimozdulhat, a gyerekek rohangálhatnak, és az idősebbeknek is jólesik egy kis mozgás. Séta után a karácsonyi ételeket mindenki már otthon, saját vírusközösségén belül fogyaszthatja el.
Gyerekes családoknak is leginkább az ajánlott, hogy most ne a lakásban, hanem maximum a kertben, utcán, játszótéren találkozzanak, lehetőség szerint akkor is kerülve a szoros testi kontaktust.
Hogyan óvjuk meg nagyszüleinket, a legveszélyeztetettebb rizikócsoportot?
A nagyszülőkkel való kapcsolattartás különösen fontos. Érezzék, hogy számítunk rájuk, ne hagyjuk őket egy magukban, hiszen sokszor a karácsony számukra a legfontosabb ünnep, amikor láthatják a teljes családot.
Itt is a közös séta a legjobb program, amit együtt csinálhatunk. Adjunk feladatot, de ne túl megterhelőt nekik. Kérjük, hogy süssék meg a kedvenc süteményünket, ételünket, amiért elmegyünk hozzájuk, majd hazavisszük a saját karácsonyi asztalunkra. Ha ragaszkodunk hozzá, hogy meghívjuk a nagyszülőket magunkhoz, akkor egy jól átszellőztetett helységben, távolságot tartva, és maszkot viselve, limitált ideig tartson a találkozó.
Milyen teendőink lesznek, ha elvonult a vendégsereglet?
Miután elmentek a vendégek, tartsunk egy alapos szellőztetést. A poharakat, tányérokat gumikesztyűben fogjuk meg, és mosogassuk el, illetve tegyük be a mosogatógépbe.
Ha biztonságban akarjuk tudni magunkat és a családunkat, és nagy karácsonyi költekezés után még van pénzünk rá, esetleg érdemes teszteltetni, a kérdés már csak annak időpontja lehet.
- PCR-teszt – Ha a tervezett karácsonyi találkozót 0. napnak tekintjük, akkor azelőtt egy héttel már ne menjünk sehova. A családból csak egy ember intézze a legszükségesebb bevásárlásokat. Három-négy nap elteltével menjünk el PCR tesztelésre, ennyi idő kell ugyanis a vírusnak, hogy kimutatható legyen a fertőzöttség (ha valaki ma megfertőz, azt még másnap a PCR sem mutatja ki, ehhez a fertőzés után kb. 72 órára van szükség). Javasolt előre egyeztetve egy PCR-labornál időpontot foglalni. Valószínűsíthető, hogy legkésőbb december 21-22-ére tudják ezt megtenni. A PCR-teszt költsége 19 500 forint/fő. A teszteltetés után szintén kerüljük a találkozókat, hiszen a teszt csak a pillanatnyi állapotot mutatja. Utána is megfertőződhetünk, és pont három-négy nap múlva mi lehetünk még tünetmentes vírusszórók.
- Antigén gyorsteszt – Ezek eredménye 15 perc alatt megvan, de kevésbé pontos. Áruk körülbelül 10 ezer forint. Fontos tudni, hogy az antigén gyorstesztek csak a fertőzés első, legaktívabb szakaszában, a nagyobb vírusszámmal rendelkezőket tudják kimutatni. Itt a legjobb, ha az esetleges karácsonyi találkozó előtti napon teszteljük a családot, illetve természetesen a legkisebb tünetek észlelésekor. Ha az antigén gyorsteszt pozitív, az illető biztos, hogy fertőző, és szigorúan koronavírusosnak tekintendő, azonnal elkülönítendő. Ha a gyorsteszt negatív, és az illető egészségesnek érzi magát, attól még sajnos lehet, hogy fertőzött, csak kevesebb benne a vírusszám. Ha az illetőnek bármi tünete van, negatív teszt mellett akár már fertőző is lehet. Ilyenkor eleve érdemes karanténba vonulni, és PCR-teszttel igazolni vagy kizárni a fertőzést.