Az USA Igazságügyi Minisztériumának döntése nyomán lehetőség van arra, hogy John Hinckley-t feltétel nélkül szabadon bocsássák. Akinek nem mond sokat ez a név, azoknak emlékezetükbe idézzük, hogy ő volt az, aki 1981-ben merényletet kísérelt meg Reagen elnök ellen, a második elnöki ciklusának elején. John Hinckley később azt állította, hogy ő csak lemásolta az akkoriban divatos Taxisofőr (Taxi Driver) című film egyik jelenetét, hogy megmentse a filmben játszó Jodie Fostert, akibe halálosan szerelmes volt. A merényletről 2001-ben A Reagan elleni merénylet címmel film is készült.
Szabadlábon
Hinckleyt 2016 -ban már kiengedték egy elmegyógyintézetből, ahol gyakorlatilag a gyilkossági kísérlet óta kezelés alatt állt, öt éve pedig édesanyjával él a virginiai Williamsburgban. Ez egyfajta házi őrizetet jelent, jelenleg még igen sokféle korlátozással és szabállyal, melyektől azonban Hinckley mind meg fog szabadulni, ha az illetéke bíróság is rábólint szabadon bocsájtására. Erre egyébként legkorábban júniusban kerülhet sor.
Az amerikai igazságügyi minisztériummal kialkudott megállapodás szerint Hincklyt megilleti majd a szabad mozgás joga, és az is, hogy korlátozás nélkül használhassa az internetet. Ez utóbbi lehetőséggel amúgy már egy ideje él is, tavaly ugyanis bírói engedélyt kapott arra, hogy saját nevén online közzétehesse zenéit, bár azok nem önálló szerzemények, csupán feldolgozások.
Hinckley-nél, a merénylet elkövetése után komoly mentális zavarokat állapítottak meg, így közel 30 évet töltött el egy elmegyógyintézetben. Ez alatt a három évtized alatt komoly kezelésen esett át, mostanra pedig oly mértékben stabilizálódott az állapota, hogy lehetőség nyílt a szabadon bocsájtására.
Pszichológusok, és orvosszakértők többször is arra az egybehangzó véleményre jutottak, hogy Hinckley nem jelent kockázatot a társadalom, és így a nyilvánosság számára sem, ugyanakkor őszintén elkötelezett a terápia és kezelés további folytatása mellett.
Gitárral a kézben
Ügyvédje útján Hinckley bocsánatot kért Reagan családjától és az 1981-es merénylet többi áldozatától, köztük egy rendőrtől, a titkosszolgálat egyik ügynöktől és a Fehér Ház sajtótitkárától, James Bradytől, akik mind komoly sebesülést szenvedtek a merénylet során. "A bocsánatkérése szívből jövő volt, és mély megbánásról tett tanúbizonyságot." - mondta Barry Levine, Hinckley ügyvédje.
A közelmúltban Hinckley elindította YouTube-csatornáját, a közzétett felvételeken pedig egy szál gitárral a kezében látjuk, amint mások szerzeményeit adja elő komoly átéléssel.
Ügyvédje mindezt pozitív fejleménynek tartja, és úgy gondolja, hogy ez egyfajta bizonyság is arra, hogy támogatással és megfelelő kezeléssel azok is, akik komoly mentális betegségen estek át, a társadalom hasznos tagjaivá válhatnak a későbbiekben.
Miután a hír nyilvánosságra került, a Ronald Reagan Elnöki Alapítvány és Intézet nyilatkozatot adott ki, amelyben elítélte a bíró döntését, és azt állította, hogy Hinckley továbbra is veszélyt jelent a társadalomra. Az alapítvány "szomorúan értesült döntésről, mely szerint feltétel nélkül szabadon engedik ifjabb John Hinckleyt, azt a férfit, aki felelős a Reagan elnök elleni merényletért, amelyben az elnök mellett három másik bátor férfit súlyosan megsebesített" - áll a közleményben. "A bíró döntésével ellentétben úgy gondoljuk, hogy John Hinckley továbbra is fenyegetést jelent másokra, és határozottan ellenezzük szabadon bocsátását."
Szerencsétlen egybeesés
Vélhetőleg az időzítéssel sincs minden rendben, hiszen a napokban értesülhettünk arról, hogy feltételesen szabadon engedik Sirhan Sirhan -t, aki 1968-ban követett el sikeres merényletet Robert F. Kennedy szenátor, és egyben demokrata elnökaspiráns ellen. A férfi több mint 50 évet töltött börtönben, most azonban a bíróság megállapította, hogy már jelent fenyegetést a társadalomra. Persze a végső döntés Sirhan szabadon bocsátásáról Kalifornia kormányzójának kezében van.
(CNN)
Ezt is érdemes elolvasni:
Amerikai elnökválasztás: mennyit számít a kor?
Trump-Biden csörte az amerikai történelem tükrében