Életforma.hu

Egyéb

Disszidens olimpikonok - sportesemény, mely ajtót nyit a szabad világra

Kriszcina Cimanovszkaja fehérorosz futót, miután edzőit kritizálta, erőszakkal akarták Tokióból Belorussziába toloncolni. Az olimpikon azonban ellenállt, és a japán főváros repülőterére menekült, majd Ausztrián keresztül Lengyelországba repült, ahol is politikai menedékjogot kért és kapott. A történtek kapcsán felidézzük azokat az eseteket, amikor a nyugati világban megrendezett versenyen döntöttek úgy olimpikonok, hogy nem térnek vissza hazájukba, hanem disszidálnak.

1948, azaz a londoni olimpia óta szinte az összes, a nyugati világban megrendezett versenyen döntöttek úgy olimpikonok, hogy nem térnek vissza hazájukba, hanem máshol folytatják életüket, jobb esetben pedig a sportolói karrierjüket.

Olimpikonok a gátfutásban versenyeznek. Fotó: depositphotos.com

Az évszám nem véletlen. Gyakorlatilag ez volt az az év, amikor végérvényesen leereszkedett a vasfüggöny a két világrendszer országai között, és lehetetlenné vált a szabad mozgás. Kivételt talán csak az olimpikonok jelentettek, az ő kiváltságuk volt a viszonylag szabad utazás, amivel éltek is, a hatalom szempontjából viszont visszaéltek. A disszidáló olimpikonok politikai megfontolásból általában megkapták a menedékjogot, ám az anyaországnak így is számtalan eszköz volt a kezében, hogy hazakényszerítse elkóborolt „báránykáját”.

A leghatékonyabb módszer a zsarolás volt. Otthon maradt családtag, szülő, gyerek mindig akadt; ez kellőképpen erős érv volt ahhoz, hogy sokan „önként”, bűnbánást tanúsítva hazatérjen. A büntetés általában nem maradt el, a legenyhébbek között szerepelt, hogy az érintett sportoló a következő nemzetközi megmérettetésre már nem utazhatott ki.

London, 1948

1948-ban, a második londoni olimpia után, a csehszlovák női tornacsapat kiválósága, Marie Provaznikova az Egyesült Államokban kért és kapott menedékjogot.

1948. február 25-én zajlott le a kommunista hatalomátvétel Csehszlovákiában. A kommunista történetírásban “februári fordulatként” emlegetett napon Csehszlovákia Kommunista Pártja, a szovjetek támogatásával, a kormányválságot kihasználva puccsal befolyása alá vonta a kormányt. Provaznikova ezért úgy döntött, hogy az olimpiai végeztével a tengerentúlon próbál szerencsét. A sportolónő amerikai letelepedése után tornát oktatott, s ott élt egészen 1991-ben bekövetkezett haláláig.

Melbourne, 1956

Nekünk, magyaroknak elsősorban a melbourne-i olimpia juthat az eszünkbe az olimpiai disszidálások kapcsán. Az ausztrál nagyvárosban, ahol már ebben az időben is a legnagyobb lélekszámú magyar közösség élt, az ötkarikás játékokra alig egy hónappal az 1956-os magyar forradalom leverése után került sor. A nyári olimpiai játékok októberi-novemberi megrendezését az indokolta, hogy Ausztráliában ilyenkor kezdődik a nyár, bár az első, igazi nyári hónap, ami a mi júniusunknak felel meg, az ott december.

A magyar férfi vízilabda csapatnak ebben a helyzetben kellett összecsapnia a szovjet válogatottal. A melbourne-i vérfürdő néven ismert mérkőzés a magyarok győzelmével végződött, 4-0-ra vertük a szovjeteket. Zádor Ervin pedig vérző fejjel szállt ki a medencéből.

Az ötkarikás játékok befejezése után nehéz döntés várt a csapat tagjaira: haza kívánnak-e menni a szovjetek által megszállt országba, vagy kint maradnak, és új életet kezdenek a befogadó nyugati országokban. Végül a 83 tagú olimpiai csapat fele nem tért vissza Magyarországra, sokan pedig közülük az Egyesült Államokban talált új hazára.

Tokió, 1964

1964-ben két magyar olimpikon is úgy döntött, hogy nem tér haza a japán fővárosban rendezett első a ötkarikás játékokról. Döntésükben világpolitikai megfontolások is közrejátszottak. Ez volt ugyanis az az év, amikor a szovjet párt éléről eltávolították a desztalinizációban élen járó Nyikita Szergejevics Hruscsovot. Leváltása után pedig az a Brezsnyev került a pártfőtitkári székbe, akiről akkor még nem sokat lehetett tudni, de az 1968-as csehszlovákiai bevonulás, a Prágai Tavasz eltiprása már egyértelműen jelezte, mi várható tőle.

A két magyar sportoló, attól tartva, hogy ez nem jelent jó irányt Magyarországon sem. Kádár és Hruscsov  baráti viszonya közismert volt. Ezért úgy döntöttek, hogy az Egyesült Államokba disszidálnak. A kenus Törő András hajómérnök lett, és a következő két olimpián már amerikai színekben versenyzett. A másik disszidens Balla Gábor sportlövő volt, ő csatlakozott a légierőhöz, ahol folytatta a versenyzést.

1964-ben az innsbrucki téli olimpiai játékokon is voltak távozók: a Német Demokratikus Köztársaság szánkó csapatának egyik tagja, Ute Gaehler nem ment a többiekkel vacsorázni, hanem az éj leple alatt inkább az NSZK határ felé vette az irányt.

München, 1972

Az 1972-es müncheni olimpián összesen 117 sportoló döntött úgy, hogy nem kíván hazatérni az elsősorban az izraeli atléták meggyilkolásáról hírhedtté vált nyári ötkarikás játékok után. Ez a legmagasabb szám, ami a modern kori olimpiák történetét illeti. Ám a legtöbb olimpikonról csak nagyon töredékes információk állnak a mai napig a rendelkezésünkre.

Fotó: depositphotos.com

Montreál, 1976

A Montrealban rendezett olimpián egyfajta negatív rekord született, mindössze négy román és egy orosz sportoló távozott. A szovjet hivatalos propaganda telekürtölte a világot azzal, hogy terroristák rabolták el a 17 éves szovjet műugró reménységet, Szergej Nemcanov-ot. A valóság ezzel szemben az volt, hogy a fiatalember beleszeretett egy Cincinnatiből származó lányba, akivel egy darabig bujkáltak. A történet azonban nem happy enddel végződött: Nemcanov visszakozott és összetört szívvel tért vissza a Szovjetunióba. Hogy ebben szerepet játszott-e az, hogy a hatóságok otthon maradt családtagjaival zsarolták őt, vagy valóban az amerikai lánnyal nem jött össze a „dolog”, ma már nehéz kideríteni.

Moszkva, 1980

Ebben az évben kezdődött el az olimpiai játékok teljes átpolitizálása. A moszkvai olimpiát Afganisztán 1979-es szovjet megszállása árnyékolta be, az Egyesült Államok felhívására a nyugati országok bojkottal reagáltak a brutális birodalmi lépésre. Sok olimpikon pedig a lábával szavazott.

Így tettek például az afgán olimpikonok is, egy hónappal az olimpia előtt a kosárlabda-válogatott hét tagja vette az irányt Pakisztán felé, s hasonlóan tett közvetlenül az olimpia előtt hét birkózó is. A sportesemények alatt további öt játékos határozott arról, hogy inkább máshol – az Egyesült Államokban vagy az NSZK-ban – szeretné folytatni pályafutását.

Az 1984-es Los Angeles-i olimpiát aztán viszontválaszként a keleti-blokk országai bojkottálták, Románia kivételével. Az enyhülés az 1988-as szöuli olimpián következett be.

Pánamerikai játékok, kubai bokszolók

A 2007-es riói Pánamerikai Játékokon két kubai bokszoló, a kétszeres olimpiai bajnok, Guillermo Rigondeaux, és csapattársa, Erislandy Lara sem jelent meg negyeddöntős mérkőzésén.

Az ütéseket mindketten jól bírták a ringben, de az amerikai dollár előtt lefeküdtek.

- jegyezte meg Fidel Castro, miután hírét vette a két sportemberek távozásának. A kubai államfő mindemellett hazaárulónak nevezte a két olimpikont, akiket szerinte a németországi maffia dollármilliókkal vett rá a disszidálásra. A Hamburgban működő Arena Box Promotion tulajdonosa egy brazil lapnak adott interjúban elismerte, hogy ő áll a két olimpikon szökése mögött. Állítása szerint ötéves szerződést kötött velük, továbbá a brazíliai rejtekhelyet is ő biztosította a számukra. Onernek nem ez volt az első ilyen akciója, három másik kubai bokszoló - Yan Barthelemyt, Yuriolki Gamboat és Odlaneir Solis -, a válogatott tavalyi venezuelai edzőtáborából szintén nem tértek vissza.

Később két olimpikon jelezte, hogy inkább mégis hazatérnének Kubába. Az Efe spanyol hírügynökség kommentárjai szerint az olimpikonok bűnbánata annak köszönhető, hogy a kubai hatóságok felkeresték hozzátartozóikat. A családtagoknak azt ígérték, hogy a sportolók, visszatérésük esetén, megússzák a komolyabb felelősségre vonást. Később Fidel Castro kubai államfő jelezte, a két renitensnek fel kell hagynia az ökölvívással.

Ezt is olvasd el:

Kezdődik a paralimpia – vívóink egyik utolsó edzésén jártunk


A felügyeleti relék működése és különböző típusai

A felügyeleti relék működése és különböző típusai 

A modern villamos rendszerek megbízhatóságát és biztonságát számos olyan komponens támogatja, amelyek első ránézésre rejtve maradnak. Ezek közé tartoznak a felügyeleti relék is. Ezek az apró, ám annál fontosabb műszerek aktívan figyelik az áramkörök működését, és beavatkoznak, ha problémát észlelnek.
Problémás autóalkatrészek, amik különleges odafigyelést igényelnek

Problémás autóalkatrészek, amik különleges odafigyelést igényelnek 

Egy autó működését rengeteg apró alkatrész összehangolt munkavégzése biztosítja. Még a legmegbízhatóbb modellek is tartalmaznak olyan komponenseket, amelyek különösen érzékenyek, és emiatt gyakoribbak a meghibásodások.
Miért kiváló választás a hordozható erőmű?

Miért kiváló választás a hordozható erőmű? 

Bár ez a téma nem épp megszokott egy női magazinban, de az életed különböző területein szükséged lehet egy megbízható energiaforrásra, ezért érdemes átgondolni, hogyan oldható meg hatékonyan az áramellátás kérdése.
A helyes sorrend zártszelvény hegesztése esetén is fontos

A helyes sorrend zártszelvény hegesztése esetén is fontos 

A hegesztés ma már nem egy kizárólag férfiak által űzött mesterség. Egyre több nő dönt úgy, hogy kreativitását és precizitását ezen a területén kamatoztatja. A következőkben a zártszelvény hegesztés rejtelmeiről lesz szó.
Kertépítés ipari parkokban: a zöld lendület hatása a munkahelyi környezetre

Kertépítés ipari parkokban: a zöld lendület hatása a munkahelyi környezetre 

A városi élet néha túl monoton lehet, de van megoldás a zöld környezet által egy kis újításra. Ha esztétikus és élhető munkahelyet szeretnél, akkor a zöldövezetek kialakítása az ipari parkokban zseniális ötlet lehet. A természet közelsége nemcsak kellemes látványt nyújt, hanem valós előnyöket is hoz mind a mentális, mind a fizikai egészség szempontjából.
Mire jó a fugakereszt?

Mire jó a fugakereszt? 

A ház körüli és azon belüli felújításokat, javításokat, különböző műveleteket ma már bárki elvégezheti. Nem számít ritkaságnak, ha a hölgyek is becsatlakoznak a barkácsolásba, festésbe vagy éppen az új burkolat felrakásába. Utóbbihoz tartoznak a fugakeresztek, amelyek segítenek abban, hogy a végeredmény tökéletes legyen.
Online cégkivonat igénylése: modern és gyors megoldás

Online cégkivonat igénylése: modern és gyors megoldás 

A mai rohanó üzleti életben, ahol minden pillanat számít, különösen fontos, hogy gyors és megbízható módon hozzájussunk a szükséges cégdokumentumokhoz.
A marketingben bőven akadnak nőknek való feladatok

A marketingben bőven akadnak nőknek való feladatok 

A cégvezetés, vevőszerzés, marketing kapcsán gyakran asszociálunk férfiakra, pedig szép számmal akadnak olyan tevékenységek ezek között, ahol a nők kifejezetten előnyben vannak. Ilyenek például a nagy precizitást, alaposságot és kreativitást igénylő folyamatok, melyek akadnak bőségesen egy vállalkozás üzemeltetése során.
7 érv, amiért a diákmunka kifizetődő a későbbi karriered során

7 érv, amiért a diákmunka kifizetődő a későbbi karriered során 

Lehet, hogy amikor egy fárasztó vizsga után legszívesebben hazamennél pihenni, nézni pár részt a kedvenc sorozatodból vagy csak összeülnél a csoporttársaiddal egy kicsit, de neked el kell menned dolgozni, akkor nem vagy túl lelkes. Ez persze teljesen természetes. Az ilyen pillanatokban viszont nem szabad elfelejtened, hogy a diákmunka nemcsak egy lehetőség arra, hogy zsebpénzt keress, hanem egy befektetés is a jövődbe.
Vajon egy kavicsbánya milyen hajtástechnikai eszközöket használ?

Vajon egy kavicsbánya milyen hajtástechnikai eszközöket használ? 

Az elmúlt évtizedek, melyek az ipari forradalom óta elteltek bizonyítják, hogy a jelentős fizikai erőkifejtést igénylő munkafolyamatokban is segítséget nyújtanak számunkra a gépek. Egy kavicsbánya üzemeltetése hatalmas bányagépek nélkül ma már elképzelhetetlen lenne, melyek többségét villanymotor hajtja.