A harmadik oltás szükségességéről egy jó ideje már komoly vita folyik nem csak a laikusok körében, de szakmai berkekben is. Az esetlegesen érintettek közül a hatvan éven felülieket elsősorban az a kérdés foglalkoztatja, hogy a megkapott kínai vakcina milyen védettséget biztosít számukra (már csak a rohamosan közeledő negyedig hullám miatt is). Az elvégzett antitest vizsgálatok eredményei ugyanis sokakban kétségeket ébresztett a Sinopharm hatékonyságát illetően.
A bizonytalanság alapja többek között az volt, hogy a kínai oltóanyag Magyarországon, még január végén, ellentmondásos körülmények között kapta meg a használatbavételi engedélyt. Ez praktikusan annyit jelentett, hogy egy egyszerű kormányrendelet elégséges volt ahhoz, hogy oltani kezdjenek a vakcinával. Nem vártak arra, hogy az Országos Gyógyszerészeti és Élelmezés-egészségügyi Intézet (OGYÉI) engedélyt adjon az alkalmazásra.
A folyamatokat mindez tényleg meggyorsított, felpörgette az oltások beadását akkor, amikor még elegendő mennyiségű nyugati vakcina valóban nem állt rendelkezésre az országban. A későbbiekben viszont a kezdeti bizalmatlansághoz az a tény is társult, hogy több, tudományos vizsgálat is a vakcina nagyarányú hatástalanságát mutatta ki (a beoltottak körében).
Egy nemzetközileg is elfogadott hazai vizsgálat eredménye szerint 60 éves kor után a kínai vakcinával oltottak 25 százalékánál már egyáltalán nem termelődött semlegesítő antitest, a 80 év felettieknél pedig ez az arány már 50 százalék volt.
Amint napvilágot láttak ezek az eredmények, egy újabb elmélet kezdett terjedni, miszerint, akinél az antitestek jelenléte nem mutatható ki, a sejt szintű immunreakció még mindig kellő védelmet biztosíthat a Covid-19 ellen.
Talán nem véletlenül fogalmazott úgy szerdán Müller Cecília tisztifőorvos, hogy „harmadik oltást elsősorban időseknek, krónikus betegségben szenvedőknek, legyengült immunrendszerű betegeknek ajánlják.”
Emlékeztető (vagyis a harmadik) oltás beadása ugyanakkor nem csak azoknak ajánlott, akik korábban kínai oltóanyagot kaptak. Dobson Szabolcs szakgyógyszerész (aki a portfolio.hu-nak nyilatkozott a témában) szerint az emlékeztető oltások elsősorban azoknak ajánlott, akiknek legyengült az immunrendszerük, illetve idősek (korábban bármilyen oltóanyagot is kaptak). Erős általánosítással úgy is fogalmazhatunk, hogy harmadik oltásra azoknak van szükségük, akiknél az első kettő nem hatott.
Mikor vegyük fel?
A kérdés megválaszolásához érdemes tudnunk a vakcinák időbeli hatékonyságát, vagyis azt, hogy meddig nyújtanak védettséget a kórokozóval szemben. Vannak olyan vakcinák, amelyeket elég az életben egyszer megkapni, vagy csak néhány alkalommal ( a gyerekbénulás, a kanyaró, a mumpsz, vagy szamárköhögés ilyen), de vannak olyanok - főleg a vírusokkal szembeniek -, amelyeket többször kell megismételni, hogy megfelelő védettséget biztosítsanak.
A Pfizer oltóanyaga körülbelül egy évig képes védelmet nyújtani, ez idősebbeknél valamivel gyorsabban lejár, de semmiképpen sem 4 hónap alatt. Jelenlegi ismereteink szerint 6-12 hónap múlva válik esedékessé a harmadik oltás azok számára, akiket Pfizerrel, Szputnyikkal, Modernával, AstraZenecával oltottak, illetve azon fiataloknál, akik Sinopharmot vettek fel. Utóbbiak ugyanis valószínűleg jól reagáltak az első kettőre.
Emlékeztető oltásokat a Sinopharm és a Szputnyik V második oltása után fél évvel már a gyakorlatban is adnak egyes országokban. A Pfizer-vakcinával olyan klinikai vizsgálat van folyamatban, amelyben szintén a második oltás után 6 hónappal következett a harmadik. Az AstraZenecával is végeztek már harmadik oltással klinikai vizsgálatot.
Vakcinánként is változik, hogy mennyi időnek kell eltelnie az alapimmunizálás, és az emlékeztető (harmadik) oltás között. A jelenleg megadott 4 hónap bizonyos esetekben túl kevés, bizonyos esetekben túl sok – a szakmai konszenzus ebben a kérdésben is hiányzik. Az ideális az lenne, ha minden egyes esetben az immunrendszer reakciójának függvényében jelölnék ki a harmadik, emlékeztető oltás idejét. Mivel ez egyénenként más és más, ezért próbáltak egy átlag számot mondani a szakértők.
Időzítés szempontjából fontos lehet, hogy nyakunkon a negyedik hullám. Sürget az idő, ugyanakkor semmiképpen sem hagyhatjuk figyelmen kívül, hogy a vakcinakoktélok jövőbeli egészségre gyakorolt negatív következményeiről, illetve az esetleges szövődményeiről jelenleg még semmit, vagy csak nagyon keveset lehet tudni.
Miből álljon a koktél, és hol kaphatjuk meg a harmadikat?
A Nemzeti Népegészségügyi Központ eljárásrendje a harmadik oltásokhoz a következő vakcinák kombinálását javasolja:
AstraZenecára: Pfizer, Moderna és SinopharmJanssenre: Pfizer, Moderna Sinopharm
Modernára: Sinopharm, Janssen, AstraZeneca
Pfizerre: Sinopharm, Janssen, AstraZeneca
Sinopharmra: Pfizer, Moderna, AstraZeneca, Janssen
Szputnyik-V-re: Pfizer, Moderna, Sinopharm
A harmadik oltásra a hét második felétől lehet regisztrálni az eeszt.gov.hu honlapon azoknak, akik már legalább négy hónapja megkapták a második oltást. A harmadik dózisra a háziorvosnál lehet jelentkezni, illetve az időpontfoglalón keresztül a kórházi oltópontokon is, ahol az orvos dönt arról, milyen vakcinát kapjon a jelentkező.
Vasárnaptól kezdődik a 60 év felettiek oltási akciója is, amelyben háziorvosok, önkéntes orvosok és egyetemi hallgatók személyesen keresik fel a koronavírus ellen még be nem oltott időseket.
A harmadik oltást - augusztus elsejétől - minden igénylő megkaphatja alapesetben úgy, hogy a második oltás után legalább négy hónap telt el. Ettől azonban a háziorvos vagy az oltóponton lévő szakember eltérhet. Mindenki ott kaphatja meg a harmadik oltást, ahol az első kettőt. Oltási rend nem lesz, tehát korosztályi vagy egyéb preferenciák nem alakítják a sorrendet, pusztán időpontot kell majd hozzá kérni.
Az orvos dönt arról, hogy ez a harmadik vakcina milyen típusú oltóanyag legyen. A szakembereknek kell eldönteniük, hogy más típusút javasolnak harmadik oltásnak, mint amit az adott személy kapott a két korábbi alkalommal, vagy ugyanazt a vakcinát ajánlják fel.
Ezt is olvasd el a járvánnyal kapcsolatban: