Kell-e az árcédula?
- A megvásárolt ajándéktárgyról ne felejtsük el levenni az árcédulát! Ez a szabály nem vonatkozik a könyvekre, sőt kifejezetten csúnya, ha tollal vagy filccel huzigáljuk át az árat. Praktikus azonban, ha a megvásárolt ajándéknak megőrizzük a számláját, blokkját,- csere esetére.
Felajánlhatjuk a visszacserélés lehetőségét?
- Igen. Közeli hozzátartozók, szeretteink esetében, szabad kezet adhatunk a cserére.(Előfordulhat, hogy a méret vagy színválasztás, esetleg a tárgy megléte miatt szükséges.) Ezért szerencsés, ha megtartjuk a blokkot, de még jobb, ha egy borítékban mellékeljük, így a tudtunk nélkül is megtörténhet a csere.
Illik továbbadni, vagy visszaadni az ajándékot?
- Tiszteletlenségnek számít, ha a kapott holmit továbbadjuk, ráadásul kínos is lehet, ha kiderül. Ám ha mégsem tudunk mit kezdeni, mondjuk az anyóstól kapott magyaros díszpárnával, és nem akarjuk kidobni sem, érdemes diszkréten tovább ajándékozni egy külföldi barátnak.
Adhatunk-e pénzt ajándékba?
- Az illem szerint ez a legudvariatlanabb gesztus, még akkor is, ha tudjuk, hogy az illetőnek nagy szüksége lehet rá. Adjunk helyette inkább a megfelelő beváltási helyre szóló ajándékutalványt, egy díszes borítékban. A könyvutalványok, szolárium bérletek, lapelőfizetések, színház- és uszoda bérletek, sokkal ízlésesebb és személyre szólóbb ajándékok
Lehet-e ajándék az illatszer, kozmetikum?
- Gyakran megfordul az ajándékozott fejében, talán azért kap újabb srayt vagy arcszeszt, mert nem bírják a "szagát", s ily módon adják tudtára.
De természetesen az ünnepi csomagolású testápolók és tusfürdők, díszes parfümök, ugyanúgy lehetnek személyes ajándékok is. Ha ismerjük az illető bőrtípusát, kedvenc márkáját, és meglepjük a legújabb termékekkel, jelezzük, hogy személyes figyelmet fordítottunk a megajándékozott ízlésére is.
Kellemetlen lehet-e a drága meglepetés?
- Lehet bizony. Nem az ajándék értékével kell kifejezni szeretetünket. A nagy meglepetésekkel éppen az ellenkező hatást érhetjük el, mert a megajándékozott kisebb értékű ajándékával eltörpülhet a mienk mellett, s emiatt zavarban érezheti magát. Rokoni kapcsolatok esetében, jobb, ha előre megbeszéljük az értékhatárokat.
Mit ne adjunk soha ajándékba?
- Bár az ajándék úgy jó, ha meglepetés, mégsem illik olyan dolgokkal előállni, melyek a tiltólistán szerepelnek.
Ilyenek például a kés, amely ősidők óta a haragot és a harcot jelképezi. Nem illik a súlyproblémával küszködő ismerőseinknek fogyasztókapszulákat, porokat vásárolni. Hölgyismerőseinknek szőrtelenítőkrémet, gyerekeknek hangos, nagy zajt keltő játékokat, kiskutyát és kismacskát, előzetes egyeztetés nélkül.
Adhatunk-e magunk készítette tárgyakat?
- Igen. Főként családtagjainknak, mert ez mindenképpen az időben történő gondoskodást jelzi. Egy kötött pulóver, újonnan vart ruha, hímzett terítő, festett sál, stb. mindig kedves és egyéni ajándék.
Illik-e kibontani az ajándékot?
- Bár több olyan ország van, ahol bontatlanul teszik félre, de nálunk illik rögtön megnézni az ajándékot. Az édességek és italok esetében, csak akkor él a szokás, ha előzőleg, a meghíváskor úgy beszéltük meg, hogy mindenki hoz magával valamit. Egyébként nem kell ezeket kibontani és felszolgálni. (Persze, ha a házigazda nem gondoskodott ezekről és kénytelen az ajándékokat felszolgálni, az kissé kínos is lehet.)
Mikor küldjük az ügyfeleknek?
- Az üzleti partnereknek szánt ajándékoknak dec.31-ig meg kell érkezniük a címzettekhez. Ellenkező esetben a partner joggal gondolhatja, hogy megfeledkeztek róla. Az ajándék mellé tanácsos küldeni üdvözlőlapot is, amire ráírjuk pár soros jókívánságainkat.
Az ajándékozottnak illik szóban, vagy írásban megköszönnie az ajándékot!
Szép ünnepeket!