Ha nem mászik
Ha a csecsemő egy éves kora előtt nem kezd el mászni, a szülők aggódni kezdenek. Ilyenkor babatornára, gimnasztikára mennek. Pedig messzemenő következtéseket nem szabad levonni, hiszen minden hetedik gyermek anélkül kezd el járni, hogy valaha is mászott volna. Az időbeli különbségek is nagyon eltérőek lehetnek, az, hogy az egyik kilenchónaposan jár, a másik pedig csak másfél évesen, tulajdonképpen nem jelent semmit. Ha a motoros mozgásokat rendben találja az orvos, minden valószínűség szerint nem küldi tornázni a gyereket.
Még mindig bepisil
A legtöbb kisgyerek háromévesen lesz szobatiszta nappal, négyévesen pedig már éjszaka is tudja szabályozni a vizeletét, székletét. Természetesen baba és baba között ebben az esetben is óriási különbség lehet, pontosan ezért nem kezdenek az orvosok túl korán aggódni. Ha a kicsinek még ötévesen is gondjai vannak, akkor kezdenek vizsgálódni. Persze ha egyszer-egyszer bepisil, még nem küldik vizsgálatokra, de ha ez havonta kettőnél többször előfordul, akkor valószínűleg vérvételre és röntgenre küldik, hogy az esetleges betegségeket kiszűrjék.
A négyévest lehet már tanítani: minden száraz éjszakáért napocska jár a naptárba. Vannak külön erre a célra kifejlesztett eszközök; ha nedvesség éri a matracot, hangot ad ki, amire a gyerek felébred. Hogy ez mennyire humánus módszer, azt minden szülőnek magának kell eldöntenie. Gyógyszereket azonban csak idősebb gyerekeknek szoktak felírni.
Magas láza van
A magas láz a szülőket általában jobban megijeszti, mint az orvosokat. Ha az aggódó anyuka ilyenkor azt követeli, hogy az orvos menjen ki hozzá, talán nem talál megértő fülekre. A szakember ugyanis a rendelőben gyorsabban és biztosabban fel tudja állítani a diagnózist, hiszen minden körülmény, eszköz adott hozzá. Ha kell, vért, vizeletet vehet. A veszekedések elkerülése miatt érdemes mindjárt a gyerek születésekor tisztázni, milyen esetben számíthatunk az orvos személyes látogatására. Láz - 38 felett - esetében kicsiknél javasolt a hűtőfürdő, a hűtő borogatás. A leggyorsabban a lázcsillapító kúp szívódik fel, de három hónapos kortól már szájon át is adható folyékony gyógyszer.
Kell a mandula?
Mielőtt a mandulák kivétele mellett döntünk, mindenképpen kérjük ki több orvos véleményét is. Ennek a szervünknek fontos funkciója van, megakadályozza, hogy a fertőzések azonnal a légzőszervet támadják meg. Akkor érdemes eltávolítani, ha nagyon gyakran begyullad, évente akár hatszor is. Ha megdagad, akadályozhatja a légzést, a nyelést, a gyerek nem tud aludni miatta, napközben fáradt lesz. Egy új, lézeres eljárás képes a mandulákat lekicsinyíteni, lehet, hogy ez a megoldás is használ.
Hiperaktív a gyerekem
Attól, hogy egy gyerek sokat mozog, és minden érdekli, soha nem marad nyugton, még nem hiperaktív. Ezt a diagnózist egy szakembernek kell felállítani, például egy gyermekpszichiáternek. Amíg ez nem történik meg, semmiféle nyugtató hatású gyógyszert nem szabad adni neki - pedig egyre több gyerek kap ilyet. Ezeknek mellékhatásuk is lehet, alvászavar, depresszió, súlycsökkenés léphet fel. Komoly és diagnosztizált esetekben azonban szükség van a gyógyszerre, főként ha a finomabb eszközök, a homeopátia, a mozgásterápia nem segít.