Kikelet cikkek

"Ragyogó rügyre ült le most a nap"
Vénuszról, Mars kedveséről kapta nevét ez a most induló, kedves, szeszélyes, szerelmes hónap, az április. Latin áttéttel a név megnyitást, feltehetően kikeletet jelent. Fázósan, de fiatalosan ébredjünk, mert most indul az év egyik legcsodálatosabb 30 napja! Radnóti Miklós segít ebben gyönyörű soraival.

Olyan jó néha érezni, hogy élek
Minden évben ezen a napon, a meteorológiai tavasz első napján hozott anyukámnak virágot az édesapám. Egymásra mosolyogtak. Ünnepeltek: egymást, a családunkat, az újjászületést. Ma már csak én vittem virágot anyunak ezen a szép napon. És ő most is boldogan mosolyogott, de már nem tudja, milyen nap van…. Nem baj! A fontos, hogy mosolyogjon, amíg csak lehet! Vigyázzatok minden idős emberre! Örüljünk együtt a csodálatos kikeletnek, még ha olyan zordra is sikerült idén…

Zúzoros hava
Ami azt illeti, ez a XVIII. századi nyelvújítási „találmány” sem ment át a köztudatba, és valószínűleg nem is véletlenül. Persze akkor még szó sem volt a globális felmelegedésről… A derék januárnak meg se kottyantak a magyar reformtervek! Eredeti nevét Ianusról, a kapuk és az átjárók mitológiai istenéről kapta a korabeli naptárban. Kívánunk ezért mindenkinek olyan 2020-at, amelyikben minden kapu megnyílik!

Megjött Döme, tehát megjött a tavasz is
A kikelet visszavonhatatlan jele, ha Döme megérkezik. Döme egy csodálatos gólya, és Újszász határában fészkel egy villanyoszlopon. Most még csak egyedül láttam, de remélem, pár nap múlva Döméné, alias Janka is landol.

Mi köze a márciusnak Rómához?
Március nevét Marsról, a háború római istenéről kapta. Az ókori Rómában szerencsét hozónak tartották, ha a háborút ez idő tájt indították. A római Mars eredetileg növényi termékenységisten, a mezők, erdők, a termés és a tavasz védnöke volt. Ezen eredetére utal egy fennmaradt egysoros földművesima, valamint az első tavaszi hónap elnevezése, a martius, azaz március.