Lombikprogram cikkek

Egy lombikos anya a lombikprogramról
Veres András, a Magyar Katolikus Püspöki konferencia elnöke először három éve adott hangot annak, hogy a mesterséges megtermékenyítés minden formája bűn a katolikus egyház szemében. Erősen vitatott mondatait néhány héttel ezelőtt megismételte. Ellenpontozásként álljon itt egy ’lombikos’ anya és családjának története.

Az áldott állapot a sperma minőségén is múlik!
Azoknak a pároknak, akiknek orvosi segítségre van szüksége a családalapításhoz, a legtöbbször csak a lombikprogram lebeg a szeme előtt. Mikor azonban bekerülnek a rendszerbe, akkor szembesülnek azzal, hogy mielőtt a beültetésre sor kerülne, a legtöbbször bizony egy sor inszemináción is át kell esni. És ezekben az esetekben is létkérdés, hogy a férfi spermája milyen minőségű. A részletekről Ratkó Tünde szülésznő, termékenységi szakember mesél.

Eltűnt vitaminok nyomában
A lombik, mint utolsó mentsvár a családalapításra sajnos egyre több pár esetében bizonyul az egyetlen lehetőségnek. De a lombikprogramban való részvétel − bár jó esetben megtermékenyített petesejtet eredményez −, a nő szervezetét nem készíti fel a gyermek kihordására. A témában dr. Angyal Géza szülész – nőgyógyász főorvos van a ratkotunde.hu segítségére.

Egyre több párhoz juthat el a lombikprogram
A statisztikai adatok szerint az újszülöttek több mint felének 30 éves vagy annál idősebb édesanya ad életet. Ennek oka a karrierépítés jelentőségének növekedése a nők körében is, illetve a párválasztás és a családi élet későbbre tolódása. A gyermekáldás elérésének sikeressége azonban az élekor előrehaladtával arányosan romlik, bizonyos fejlődési rendellenességek előfordulásának aránya pedig növekszik. Az állami támogatással elérhető meddőség kezelési program kvótájának emelése által viszont egyre több, arra rászoruló családtervező párnak lesz lehetősége a lombik programokban való részvételre.