Ez a művelet a petesejt “in vitro” megtermékenyítése előtti lépéssor. Tulajdonképpen arról van szó, hogy a férfitől vett spermamintát javítják fel, és mesterségesen juttatják a méhbe, azt remélve, hogy a javított anyag képes lesz elvégezni a teendőjét.
Sok esetben ugyanis nem, vagy nem csak a nők szervezetében adódik probléma, mely a családalapítás útjában áll. Ma már tény, hogy a meddő párok esetében csupán 40%-ban tehetőek felelősség a nők a problémáért. 40%-ban a férfiak oldalán jelentkezik a gond, míg 20%-ban más tényezők befolyásolják a családalapítást.
Használhat az inszemináció?
Sok esetben igen, így pedig elkerülhető a lombikprogram, melynek során a nők 80-100 injekciót kénytelenek elviselni, melyek bizony hormonok, ezért pedig erősen próbára teszik a szervezetet – mondja Ratkó Tünde.
Ahhoz azonban, hogy az inszemináció hasznos lehessen mindenképpen figyelni kell a férfiakra is. Bár a szakemberek javítanak a sperma minőségén, a mennyiségét nem tudják befolyásolni, és mi magunk is tehetünk azért, hogy az esélyeinket jelentősen megnöveljük!
Kisportolt testű, jóképű, sikeres az ideális férfi, és persze rendelkezik azokkal a tradicionálisan szükséges adottságokkal, melyeket a nők keresnek, köztük a termékenység. Azonban a szépségideál hajszolása ez utóbbiban kárt tehet. Hogy miért vagy hogyan? Arról Ratkó Tünde szülésznő, termékenységi szakember mesél.
Mennyiség és minőség
Mind a mennyiségen, mind a minőségen képes javítani - méghozzá sok esetben jelentősen - a megfelelő vitaminkészítmény. A hangsúly a megfelelőn van, mivel ahhoz, hogy valóban eredményes lehessen a tápanyagpótlás, figyelni kell a bevitt anyagok kémiai kötéseire is. Itt fontos, hogy biológiailag aktív, szerves kötések legyenek (-citrát; -glükonát), mivel így a hasznosulása az anyagoknak akár 80%-kal is jobb. Emellett fontos a komplexitás, mivel az egyes anyagok javítják mások beépülését a szervezetbe.
Hogy ez miért fontos? Sok olyan férfi van, akiknek a spermaszáma a “megfelelő” kategóriába esik, mégsem sikerül a családalapítás. Ennek oka, hogy a számok csak az egyik oldal, a minőség legalább ilyen fontos. A sperma minősége a spermiumok morfológiájában, a mozgásukban, életképességükben mutatkozik meg. A nem jó minőségű sperma bár alapvetően képes a megtermékenyítésre, sajnos jelentősen megnöveli a genetikai betegségek kockázatát, illetve a vetélés és koraszülés lehetőségét is!
A szervezet felkészítése a családalapításra így egyrészt messze nem csak a nők feladata, másrészt jól látható, hogy előre kell gondolkodni, és már a tervezési időszakban megkezdeni a tápanyagok adagolását, legkésőbb ekkor érdemes áttérni az egészséges életmódra, és a rendszeres mozgásra is. Ez a három összetevő ugyanis sok esetben megadja azt a lökést, ami a boldog család létrejöttéhez szükséges.
(Forrás: ratkotunde.hu)