Múmia cikkek

Látogatás a fáraó sírjában
Nem, ez nem Agatha Christie eddig ismeretlen bűnügyi regényének címe, hanem a budapesti Szépművészeti Múzeum legújabb kiállítása. II. Amenhotep 3400 évvel ezelőtt uralkodott Egyiptomban. A fáraó sírjának feltárása a 19. század régészeti szenzációja volt. A gazdag kiállítás bemutatja a sírhely felfedezésének legizgalmasabb pillanatait és legértékesebb leleteit. Végül a látogató beléphet a fáraó sírkamrájának életnagyságú, valósághű másába.

Titokzatos múmia réjtélyeit fürkészik a magyar tudósok
Csupa rejtély annak a férfinek az élete és halála, akinek múmiája A világ múmiái kiállításon látható. A kutatók a következő hónapokban próbálják megfejteni titkait. A rendkívül jó állapotban megmaradt testet a Magyar Természettudományi Múzeum egyik alagsori gyűjteményében őrizték éveken keresztül. Most azonban a kiállításon bárki megtekintheti a férfi földi maradványait. Mivel neve nem ismert, valószínű származási helye után, erdélyi múmiának nevezték el.

Hírek a síron túlról
Hamarosan feltárulnak a túlvilági titkok! Augusztus 16-án a belvárosi Komplexbe érkezik az egyedülálló A Világ Múmiái Kiállítás. A tárlat a földkerekség legnagyobb múmiagyűjteménye, a testeket és tárgyi leleteket számos múzeumtól, egyetemtől, tudományos szervezettől és magángyűjteményekből kölcsönözték, hogy a nagyközönség szemtől szemben találkozhasson a történelem ezen különleges emlékeivel. A tárlat szakmai partnere a Magyar Természettudományi Múzeum.

Jön az 5 legizgibb múmia!
Díszes szarkofágok, aranyozott halotti maszkok és balzsamozott testek – a múmiák a múlt legbeszédesebb őrzői. A mumifikálódott, akár több ezer éves tetemek hűen mesélik el, hogyan éltek, táplálkoztak, mit dolgoztak vagy minek következtében haltak meg ezek az ókori emberek. Kevesen tudják azonban, hogy a 19. század előtt a múmiákat nem tisztelték, porrá őrölt csontjaiból gyógyszert, a gyolcsból pedig festéket készítettek. Nem úgy Dr. Zahi Hawass régész, aki az ókor legértékesebb ereklyéit kutatja csütörtökönként 22.05-kor a DoQ-n látható Múmiák nyomában című sorozatban. Íme, az 5 legizgalmasabb múmia lelet, amit valaha látott a világ.

Múmiák öt kontinensről - nézd meg, így együtt később nem láthatod!
Öt kontinens évezredes vagy épp a közelmúltból származó múmiáit mutatja be a Magyar Természettudományi Múzeum Múmiavilág című, október 1-jén nyíló kiállítása. A világ különböző részeiről származó, más-más időben, igen eltérően mumifikálódott különös testemlékeit eddig mintegy 1,7 millió ember látta Európában és Amerikában.

Agyműtétet mutattak ki egy múmián
Ki mondta, hogy egy radiológus nem lehet Indiana Jones? Tudósok a legmodernebb orvosi technológiával derítettek fényt számos egyiptomi múmiát övező rejtélyre. Még egy agyműtét nyomaira is fény derült.