II. Amenhotep ókori egyiptomi uralkodó korát és sírjának szenzációs felfedezését mutatja be a Szépművészeti Múzeum tegnap nyílt kiállítása. A tárlat központjában a fáraó Királyok völgyében megtalált sírkamrájának méretarányos rekonstrukciója áll.
II. Amenhotep a 18. dinasztia egyik fáraójaként kb. 3400 évvel ezelőtt uralkodott az egyiptomi Újbirodalom idején. Apja sikeres hódításainak köszönhetően óriási terület és hihetetlen hatalom összpontosult a kezében. Az örökölt jólétben II. Amenhotep a belpolitikának szentelte figyelmét, stabil és hosszú távú békés időszakot teremtve Egyiptomban.
A királysír felfedezése
Mint a 18. dinasztia számos fáraóját, II. Amenhotepet is Thébában, a Nílus nyugati partján fekvő királyi temető, a Királyok völgye egyik sziklába vájt sírjában temették el. Az uralkodói nyughelyet Victor Loret francia régész találta meg 1898-ban. A sír felfedezése önmagában is szenzációt jelentett, hiszen az uralkodó mumifikált testére - az addig feltárt, sírrablók által már rég kifosztott királysíroktól eltérő módon - a sírkamrában, a neki készített szarkofágban bukkantak rá. Ezenkívül megtalálták az eredeti sírmellékletek - istenszobrok, feliratos edények, amulettek - több darabját is.
Még ennél is nagyobb szenzáció volt azonban, amikor egy mellékkamrában további kilenc egyiptomi fáraó múmiájára bukkantak. Ezzel bebizonyosodott, hogy II. Amenhotep nyughelyét, úgynevezett rejteksírként is használták. A haláluk után istenként tisztelt uralkodók testét így próbálták megvédeni a sírrablóktól.
Az egyiptomi luxus tárgyai

II. Amenhotep sírjából az egykori kézművesipar luxus darabjai kerültek elő. Kerámia, féldrágakő és üveg dísztárgyak és használati eszközök. A leletek, a gazdag díszítés, tanúskodnak arról, hogy készítőik szakmájuk mesterei voltak egykor.
A fáraó, több korabeli szöveg megemlékezése szerint, híres volt jó fizikai kondíciójáról. Kiemelkedő eredményeket ért el íjászatban, evezésben, futásban, lovassportokban. A kiállítás bemutat e sporteszközök közül is néhányat: fából faragott íjat, ill. egy lovaskocsi mását.
Ez az apró szobor kora üvegművességének páratlan mesterműve, melynek csak a felső része maradt fenn. Bármily meglepő, egy vízilovat ábrázol, amelynek teljesen egyedi módon oroszlánfejet készítettek, a füle vízilófül, szájában pedig krokodilfogak sorakoznak. A 3 cm-es kis figura Taweret istennő jelképe és három állat külső jegyeit ötvözi.
A sírkamra
A kiállítás középpontjában II. Amenhotep Királyok völgyében megtalált sírkamrájának méretarányos rekonstrukciója áll. A sírkamra falait borító színpompás jelenetek a Napisten és a túlvilágon újjászülető uralkodó utazását elevenítik meg. A látogatók az eredeti ásatási dokumentumok segítségével átélhetik a szenzációs régészeti felfedezés legizgalmasabb pillanatait és végül beléphetnek a sírkamrába.
A fáraó sírjának felfedezése című tárlat európai összefogás eredménye: Milánóból, Londonból, Brüsszelből, Hannoverből, Koppenhágából érkeztek tárgyak a Szépművészeti Múzeumba. A kiállítás január 9-ig látható.