űrkutatás cikkek

Filmstúdió épül az űrben 2024-re
Hihetetlen lehetőség az emberiség számára ez - nyilatkozták a társalapítók.

Határ a csillagos ég, avagy hogyan jelentkezzünk űrhajósnak?
Gyerekkoromban, ha azt kérdezték tőlem, mi leszek, ha nagy leszek, sokáig azt válaszoltam: régész. Volt egy barátom, aki mindig azt felelte: űrhajós. A felnőttek persze megmosolyogták. Kevesen jutnak el odáig, hogy a gyerekkori vágyaikat megvalósítsák. Ahogy tapasztalom, még kevesebben vannak, akik felnőtt korukban mernek nagyot álmodni. Suha Péter közéjük tartozik. Jelenleg a Közlekedési Múzeum műszaki üzemeltetési és infokommunikációs főosztályát vezeti. Ám nemrég űrhajósnak jelentkezett az Európai Űrügynökség programjába. lehet, hogy ő lesz a következő magyar űrhajós?

A kilencedik ősi titka
Nagyjából 27 millió évenként tömegesen hal ki az élővilág a Földön, amiért a Naprendszer feltételezett kilencedik bolygója lehet a felelős - állítja egy nyugalmazott asztrofizikus. Daniel Whitmire elmélete szerint a titokzatos planéta, időről időre üstököszáport zúdít a Naprendszer belső része, így bolygónk felé is - adta hírül az MTI.

UV-fényben a Ceres és a Plútó pályája
Alkalmi bélyegkisívet bocsátott ki az űrkutatás legutóbbi emlékei, illetve sikerei tiszteletére a Magyar Posta. Az alkotás a társaság úgynevezett ifjúsági tematikája keretében belül jelent meg, ezért grafikai kialakításában keveredik a valóság és a fikció, illetve a fotó és gyermekrajzszerű ábrázolásmód.

Ilyen, amikor a kozmonauták ablakot mosnak!
Fantasztikus fényképet készített az MTI munkatársa augusztus 10-én Balatonvilágos felett. A hosszú idejű felvételen az égbolton egy fénycsík jelent meg, ami nem más, mint a Nemzetközi Űrállomás!

Gyanús az oroszoknak a Holdra szállás
Vizsgálná az ember holdra szállásával kapcsolatos "zavaros részleteket" az orosz szövetségi nyomozóhivatal - derült ki a hivatal szóvivőjének közléséből, aki szerint gyanús, hogy eltűntek a holdraszállás eredeti filmfelvételei.

Bánya a Holdon
Elkezdődött a versenyfutás az űrbeli javakért. Kína 2025-ben már héliumot bányászna a Holdon, míg a NASA az aszteroidákra koncentrál. A napokban pedig egy magáncég is a szomszédos égitestre vonatkozó kitermelési jogokért folyamodott.