Életforma.hu

PÉLDA-KÉP

Határ a csillagos ég, avagy hogyan jelentkezzünk űrhajósnak?

Gyerekkoromban, ha azt kérdezték tőlem, mi leszek, ha nagy leszek, sokáig azt válaszoltam: régész. Volt egy barátom, aki mindig azt felelte: űrhajós. A felnőttek persze megmosolyogták. Kevesen jutnak el odáig, hogy a gyerekkori vágyaikat megvalósítsák. Ahogy tapasztalom, még kevesebben vannak, akik felnőtt korukban mernek nagyot álmodni. Suha Péter közéjük tartozik. Jelenleg a Közlekedési Múzeum műszaki üzemeltetési és infokommunikációs főosztályát vezeti. Ám nemrég űrhajósnak jelentkezett az Európai Űrügynökség programjába. lehet, hogy ő lesz a következő magyar űrhajós?

Suha Péter gyerekkorában motoros rendőr szeretett volna lenni. Aztán az MTVA archívumának vezetője lett. Ennek a munkának köszönhetően számtalan filmes dokumentumot nézett végig, többek között az első magyar érdekeltségű űrutazásról. A téma felkeltette a figyelmét, találkozott Farkas Bertalannal. Péter egy dokumentumfilmhez készített hosszú interjút az eddig egyetlen magyar asztronautával.

A kérdéseimre olyan válaszokat kaptam tőle, ami elindított ezen az úton, hogy próbára tegyem magam. Megkérdeztem tőle, hogy mik a tervei, mire azt válaszolta, hogy szeretné a következő magyar űrhajóst segíteni a felkészülésben - meséli Péter, mi történt nyolc éve.

Suha Péter és kisfia születésnapján felköszöntötték az első és máig egyetlen űrhajóst, Farkas Bertalant (Fotó: Suha Péter)

Az első találkozásból barátság lett. Gyakran találkoztak, sokat beszélgettek. Suha Péter egyre többet tudott meg az egykori űrhajós kiképzésről. Aztán 2021. márciusában értesült arról, hogy az Európai Űrügynökség, 11 év után, ismét űrhajósokat toboroz egy jövőbeni küldetéshez. Péter pedig gondolt egy nagyot és jelentkezett.

Mi volt az első lépés?

2021 március 31. és május 28. között kellett beadni a szükséges dokumentumokat. Meg kellett csináltatni az előírt orvosi vizsgálatokat. Bizonyos alapfeltételeknek meg kellett felelnie a jelentkezőknek. Ilyen a felsőoktatási intézményben szerzett diploma, a biztos angol nyelvtudás, de az is hogy 150 és 190 centi között legyen a jelentkező, vagy, hogy meglegyen a repülőorvosi minősítése, ami egy magánrepülőgép pilótavizsgának felel meg.

Milyen orvosi vizsgálatokat végeztek?

Mondhatnám, hogy semmi különöset. EKG, vizelet-, vérkép, szem- és hallásvizsgálat, ezek az alap dolgok. A legfontosabb, hogy a vérnyomás és az éleslátás rendben legyen.

Hányan jelentkeztek a programra?

A jelentkezés feltételei ma már kötetlenebbek, mint Farkas Bertalan idejében, hiszen akkor eleve vadászpilóták közül válogattak. Ennek köszönhető, hogy az Európai Űrügynökség 22 tagországából összesen 20 ezren adták be a jelentkezésüket. Magyarországról 150 ember felelt meg a feltételeknek, Ők, mi vehetünk részt a következő rostákon.

20 ezer jelentkezőből ketten juthatnak fel az űrbe az Európai űrügynökség következő programjában )Fotó: depositphotos.com)

Mi történik ezután?

Hat lépcsőben szűrik a jelentkezőket. Most különböző pszichológiai teszteket kell kitöltenünk online. Ezeknek az az egyik nehézsége, hogy nem lehet felkészülni rájuk. Egy-egy tesztben 60-70 kérdésre kell kifejtő választ adni, meghatározott időn belül. Többek között arra irányulnak a kérdések, hogy a jelentkező mennyire képes csapatban működni, hogyan tud másokkal együttműködni, milyen a kríziskezelő képessége. Néhány teszten már túl vagyok, de az eredményt még nem tudom. Idén októberben derül csak ki, hogy tovább jutok-e a következő szintre. Ott már fizikai, terheléses vizsgálatok lesznek.

Hány főre szűkítik le a létszámot?

A 20 ezer jelentkező 22 helyre pályázik. A 22-ből is csak kettő lehet úgynevezett karrier űrhajós, azaz asztronauta a végén. Ez a két ember vehet majd valóban részt űrprogramban. Ahogy haladnak végig a kiválasztáson, specifikusan bizonyos feladatokra képzik majd azt az űrhajóst. Tehát, hogy ki marad a végén, az attól is függ, hogy mi lesz a következő űrprogram célja. Milyen speciális tudásra lesz szükség a küldetés végrehajtásához. A többi húsz ember, ha végig tudja csinálni a kiképzést, és végül nem repül, az Európai Űrügynökségnél kaphat munkát – a háttérben. 2026-ra lesz végeredménye a válogatásnak.

Mit szól mindehhez a családod?

Édesanyám nagyon aggódik, hogy mikre adom a fejem. Ő ellendrukker kicsit, szerintem azért szurkol, nehogy sikerüljön.  A fiam tíz éves, nagyon büszke rám.

Suha Péter - talán ő lesz a következő magyar űrhajós?

Kicsit olyan ez számomra, mint amikor a magyar népmesében a legkisebb fiú elmegy szerencsét próbálni. Neked mi a célod ezzel?

Néhány éve kitaláltam egy show-műsort. Nagyrészt a Farkas Bertalannal folytatott beszélgetéseknek köszönhetően. Szerettem volna, ha kiderül, milyen komplex képességekkel rendelkező emberek mehetnek az űrbe. Részleteket nem szeretnék elárulni, mert még bízom abban, hogy ez a műsor egyszer megvalósul. Úgy gondoltam, ha jelentkezem az űrprogramba, első kézből szerezhetek tapasztalatokat, bármeddig jutok is. De minél tovább haladok, egyre többször felvillan előttem a lehetőség, hogy a határ a csillagos ég!

Ezt is olvasd el:

"Már megtanultam a jót is élvezni" - Rezes Judit a változásról

 


10 Millió Fa: így lesz erdő az 1%-ból!

10 Millió Fa: így lesz erdő az 1%-ból! 

A 10 Millió Fa közössége idén elérte egyik legnagyobb célját.
Egy női vállalkozó is lehet sikeres

Egy női vállalkozó is lehet sikeres 

A vállalkozói lét kihívásokkal teli, de egyben inspiráló és felszabadító út is. Sokan még mindig úgy gondolják, hogy az üzleti világ a férfiak terepe, pedig ma már egyre több nő bizonyítja, hogy kiváló vezetői képességekkel, kitartással és kreativitással igenis helyt lehet állni, sőt: a kimagasló eredmények elérése sem lehetetlen.
A nőknek számos terepen kell helytállni

A nőknek számos terepen kell helytállni 

Egy felnőtt nő élete számos szerepből tevődik össze. Pláne akkor, ha még gyereket is nevel. Ezek között a szerepek között meglehetősen nehéz egyensúlyozni és mindegyiknek megfelelni.
Mikor lesz már egyenlőség? Napjainkban is sok hátrányos megkülönböztetés éri a nőket!

Mikor lesz már egyenlőség? Napjainkban is sok hátrányos megkülönböztetés éri a nőket! 

Az AVON Nőnap alkalmából változásra szólít fel!
Magyar szinkronkorcsolyázók óriási sikere Salzburgban

Magyar szinkronkorcsolyázók óriási sikere Salzburgban 

Ahol a jég is piros fehér zöld színre változott vasárnap!
Ma indul az Adni Öröm! adománygyűjtő akció

Ma indul az Adni Öröm! adománygyűjtő akció 

Idén is rászoruló családoknak adhatnak karácsonyi ajándékot a vásárlók a Magyar Máltai Szeretetszolgálat és a SPAR Magyarország közös élelmiszergyűjtő akciója, az Adni Öröm! keretében.
Kétszázezer jótékony aludoboz ára jut nehéz sorsú gyerekek táboroztatására

Kétszázezer jótékony aludoboz ára jut nehéz sorsú gyerekek táboroztatására 

Idén márciustól jótékony célra is felajánlhatták a visszaváltható alumínium italdobozok árát a fogyasztók. A kezdeményezésnek köszönhetően 200 ezer doboz gyűlt össze, ami több mint 3 tonna újrahasznosítható alumíniumot jelent. A befolyt közel egymillió forintból a Magyar Máltai Szeretetszolgálat nehéz sorsú gyerekek nyári táborozását segíti.
Irodalommal a nélkülöző állatokért – Bucsi Mariann és az Állatvédőrség összefogtak

Irodalommal a nélkülöző állatokért – Bucsi Mariann és az Állatvédőrség összefogtak 

Nem titkolt céljuk, hogy a megemelkedett energiaárak és rezsiköltségek következtében egyre nehezebb helyzetbe kerülő állatmenhelyek és -otthonok a jövőben is képesek legyenek működni, a rászorulókat megmenteni, valamint megfelelő színvonalú ellátást biztosíthassanak a befogadott jószágok számára.
Portréfilm készült Szabó Gyuri bácsiról, a bükki füvesemberről

Portréfilm készült Szabó Gyuri bácsiról, a bükki füvesemberről 

„Halál ellen nincs orvosság, de az odáig vezető út szép is lehet” – hívja fel a figyelmet a gyógynövények fontosságára Szabó Gyuri bácsi a róla készült portréfilmben. A film a díszbemutatót követően hamarosan a nagyközönség számára is elérhető lesz.
5 sakkos készség, mely a karrieredben is segíthet

5 sakkos készség, mely a karrieredben is segíthet 

Tudtad, hogy a munkaerőpiacon is kamatoztathatod a sakkozási képességeidet?