Facebook hozzászólás
1 128

GYÓGYÍTÓ HÁZI KEDVENCEK

Kutyát, macskát receptre

Egy friss kutatás szerint 10 százalékot csökkent azoknak a vérnyomása, akik naponta negyedórán át simogattak kutyát vagy akár csak egy plüssállatot. Az érintéssel ugyanis a test természetes „jóllétet fokozó” hormonjai szabadulnak fel, mint a szerotonin és oxitocin. Emellett a kortizol, a „stresszhormon” szintje is csökken a vérben. A szerotonin olyannyira fontos anyag testünkben, hogy az antidepresszánsok is ennek a hormonnak a hatásait próbálják szimulálni.

Úgy tűnik, ráadásul nem csupán a kutyákkal töltött idő hat jótékonyan az egészségre, hanem ugyanennyire áldásos az is, ha valaki macskát, nyulat, teknőst vagy akár ezek plüss figuráját simogatja. A napi kontaktus jelentősen csökkenti nemcsak a vérnyomást, hanem az egyének szorongását is, mellyel kifejezetten ajánlott kiegészítő terápiát jelentenek minden mentális betegségben, köztük az Alzheimer-kórban és más demenciákban is.

Kutya és néni egymást ölelik, Kép: felejtek.hu
Kép: felejtek.hu

Az állatok ráadásul az élet más területére is számos kedvező hatással vannak. Egy német kutatásból például az derült ki, hogy akik állatokkal együtt nőnek fel, nemcsak jobb immunrendszerrel rendelkeznek későbbi életükben, hanem sejtjeikben alacsonyabb a stresszre adott gyulladásos immunválaszok szintje is, mint az állatokat mellőző környezetben növekedett személyeké.

Egy idősek otthonában végzett kutatás pedig arra az eredményre jutott, hogy a kiskutyákkal eltöltött időt kifejezetten komoly társas ingernek élték meg az ott élők. Egészen annyira, hogy kevésbé érezték magukat magányosnak egy-egy ilyen alkalom után, mint amikor emberek között voltak ugyanennyi időt. Az állatok ráadásul közvetett módon hatékony antidepresszánsok is. A kutyákkal bizony minden nap kell sétálni, a testmozgás pedig olyannyira jót tesz a mentális egészségnek, hogy rendszeresen végezve az antidepresszánsokkal és bizonyos terápiákkal is képes lehet felvenni a versenyt. A terápiás kutyák alkalmazása mellett mindezeken túl – a tapasztalatok szerint – a fájdalomcsökkentő gyógyszerek dózisát is rendszeresen csökkenteni lehet.

Az agynak már maga az állatok látványa is komoly előnyökkel jár. Egy kifejezetten Alzheimer-kórral élőket vizsgáló kísérletben azok a betegek, akik egy akvárium előtt étkeztek, többet ettek, és kevesebbet ringatták magukat előre-hátra.

Magány demenciában





Facebook hozzászólás
További cikkek

Hozzászólás zárolva.

STÍLUS

1 / 630

PÉLDA-KÉP

1 / 258

ÉLET-MÓD

Kedves Olvasónk!
Ha érdekli ez a téma, és szeretne heti hírlevelet kapni a témában, vagy értesítést a megjelent új cikkekről, kérjük, adja meg nevét és e-mail címét!