Az vagy, amit megeszel
Meddő férfiak, avagy mi lesz veled emberiség?
A férfiak nemzőképességének csökkenésével egyre többet foglalkozik a tudomány. A folyamatosan romló tendencia szakemberek szerint azt mutatja, hogy 2100-ra több lesz a Földön a meddő férfi, mint a termékeny.
Hogyan lehetséges, hogy egy férfi kirobbanó formában érzi magát, erős, egészséges és a nemi vágya sem hiányzik, mégis meddőséggel küzd, ami ráadásul nem is valamilyen betegség miatt alakult ki nála, és nem is valamilyen genetikai elváltozás következménye? Testünk egy összetett, bonyolult „szervezet”, szervezetünk pedig arra törekszik, hogy összességében megfelelő módon működjön, magyarul, hogy jól érezzük magunkat benne. Ezért általában a nem létfontosságú funkciókat rontja le, abban az esetben, ha nem megfelelő a tápanyagbevitel – mondja Ratkó Tünde szülésznő, termékenységi szakember. De nézzük, mit is jelent pontosan mindez?!
Az étkezés többet számít, mint gondolnánk
Az étkezés rendkívüli mértékben szól bele a termékenységi gondok kialakulásába. A tápanyaghiányos állapotok ugyanis elképesztő mértékben nyomják rá bélyegüket a szervezet működésére, ezzel pedig a nemzőképességre is. A megfelelő tápanyagpótlás sajnos kizárólag étkezéssel ma már csak nagyon nehezen megoldható.
Ugyanakkor vannak olyan ételek is, melyekkel éppen az a gond, hogy olyasmit tartalmaznak, amit nem kéne. Ilyenek az izoflavonidok, vagy a lignánok, melyek nagy mennyiségben találhatóak meg a szójában és a lenmagban. A két említett anyag kifejezetten jó hatással lehet a szervezetre, ha mondjuk egy éppen változó korban lévő nőről van szó. Ezek az anyagok ugyanis úgynevezett fitoösztrogének, melyek a szervezetben bizonyos szervek esetében ösztrogénként viselkednek. Így például nagyban képesek javítani a hőhullámokon, melyek a menopauza velejárói.
A férfiak esetében azonban a többlet ösztrogén alapvető gondot jelent; napjaink egyik legelterjedtebb endokrinológiai problémája az ösztrogéndominancia.
Ez a női nemi hormon a férfiak szervezetében is megtalálható, és fontos szerepet tölt be, de csak bizonyos mennyiségig. Ha túl sok van belőle – esetleg olyan anyagok is megjelennek, amiket ösztrogénnek ismer fel a szervezet – akkor bizony sérülhet a spermiumtermelés, mely a termékenységi mutatók ismeretében nagyon nem jó hír – mondja a szakember.
Hozzászólás zárolva.