Facebook hozzászólás
296

Őszi stressz: így szabaduljunk meg a feszültségtől

Az új évszak, a gyerekek iskolakezdése, esetleg egy új helyzet mind-mind okozhat idegességet, és feszültséget. Az őszi stressz egyáltalán nem ismeretlen sok ember számára, ám jó hír, hogy van segítség. Ki lehet lépni a feszült időszakokból. Ebben segítenek a következő tanácsok is.

Még az olyan aprónak tűnő, hétköznapi kihívások is okozhatnak bennünk feszültséget, mint a családi élet szervezése, a háztartás menedzselése vagy a munkahelyi rutinfeladatok elvégzése. Az ősszel újrainduló mókuskerékben szinte észre sem vesszük, hogy tűréshatárunk végéhez értünk, a felgyülemlett stresszt pedig ideje lenne levezetni. Ebben akár néhány otthon is elvégezhető, egyszerű gyakorlat is segíthet – állítja a NaturMed Hotel Carbona orvosa, aki az őszi stressz oldásával kapcsolatban ad hasznos tanácsokat.

Ma már általánosnak mondható az a jelenség, hogy a felgyorsult hétköznapok miatt szervezetünk folyamatos készültségben van, és még akkor is stresszhelyzeti üzemmódban működik, amikor nem történik semmi váratlan, nincs veszélyhelyzet, amiben helyt kellene állni. Vagyis testünk az olyan külső ingerekre is fokozottan reagál, mint egy egyszerű munkahelyi feladat vagy megszokott otthoni élethelyzet. A felgyülemlett stressz miatt olyan tüneteket is észlelhetünk magunkon, mint az ingerlékenység, a fáradtság, a fejfájás vagy az alvászavar – emlékeztet rá Dr. Somogyi Katalin.

Ebben az időszakban még fontosabb az immunrendszer erősítése, ezért az őszi stressz oldása is hangsúlyosabbá válhat. Ha hamarabb tudatosítjuk és kezeljük ezeket a feszültségeket, akkor több esélyünk van arra, hogy szakember segítsége nélkül is sikerül visszanyernünk testi-lelki egyensúlyunkat. Több utat is választhatunk az őszi stressz oldására, és többféle módszert, akár otthon vagy irodában végezhető gyakorlatot is elsajátíthatunk.

Rendszeres mozgás: a legjobb stresszhormon-csökkentő

Az elmúlt időszakban a koronavírus-járvány miatti korlátozások újfajta stresszhelyzetek elé állítottak bennünket. Sokaknak a rendszeres szabadtéri vagy otthoni testmozgás jelentette az egyetlen lehetőséget, hogy megszabaduljanak a bezártság, a távmunka vagy például az otthoni online oktatás okozta feszültségektől. A sport rengeteget segít: fokozza az endorfintermelést, ami szorongásoldó, antidepresszáns hatású és erősíti az immunrendszert, javítja az alvást – mutat rá Dr. Somogyi Katalin.

Kortól és fizikai állapottól függően mindenki teherbírásának megfelelő mozgást válasszon: az átmozgató torna, a saját testsúlyos vagy kézisúlyzós gyakorlatok, idősebbeknek a séta, az olyan kardio-mozgásformák, mint a kocogás, a kerékpározás vagy például az ugrókötelezés rengeteget javít testi-lelki egyensúlyunkon. A lényeg, hogy rendszeresen végezzük, beillesztve napi menetrendünkbe, ugyanakkor reálisan felmérve, mennyit bírunk.





Facebook hozzászólás
További cikkek

Hozzászólás zárolva.

GASZTRO

PÉLDA-KÉP

1 / 258

ÉLET-MÓD

Kedves Olvasónk!
Ha érdekli ez a téma, és szeretne heti hírlevelet kapni a témában, vagy értesítést a megjelent új cikkekről, kérjük, adja meg nevét és e-mail címét!