Ezek a gyógynövények jók köhögés ellen a Füvesember Szabó Gyuri bácsi szerint
A köhögés az őszi-téli időszakban talán a leggyakrabban előforduló panasz. Na, igen, de az sem mindegy, milyen köhögésről beszélünk: száraz, hurutos, elhúzódó…? Ha ismerjük a köhögés típusát, gyógymódot is könnyebb hozzárendelni – így van ezzel a természetgyógyászat is. Szabó Gyuri bácsi most a köhögés típusaira alkalmazható gyógynövények alkalmazásában segít.
A köhögés számos fajtája ismert, és ha tisztában vagyunk azzal, hogy épp melyik kínoz minket, akkor könnyebb rá hatásos gyógyírt találni. Nézzük, melyik köhögés milyen gyógynövénnyel orvosolható.
A legkönnyebben a száraz vagy hurutos köhögést tudjuk megkülönböztetni. Száraz köhögésnek azt nevezzük, amikor a köhögés nem jár váladékkal és gyakran rohamokban tör elő.
Gyógynövények száraz köhögésre
A száraz köhögésre köhögéscsillapító, nyugtató hatású gyógynövényeket használunk, hiszen ilyenkor nincs mit felköhögni, ehelyett a köhögési ingert csillapítjuk. Ha száraz köhögés a panaszunk, arra kiváló köhögéscsillapító gyógynövény lehet a szurokfű, bodzavirág, apróbojtorján, fehér akácvirág. Gyuri bácsi, a bükki füvesember ezekből ajánl inni 1-3 csészével naponta – felváltva vagy egymással egyenlő arányban összekeverve.
Krónikus, tehát hosszan tartó száraz köhögésre ajánlott még a nyálkatartalmú gyógynövényekből készült tea fogyasztása is, mert ezek az irritált nyálkahártyán képeznek védelmező bevonatot, ilyen például a mályvagyökér vagy mályvalevél, a lándzsás útifű vagy az izlandi zúzmó.
Gyógynövények hurutos köhögésre
Ezzel ellentétben hurutos köhögés esetén váladék is távozik – vagy legalább is jó lenne, ha távozna a légutakból. Ilyenkor tehát köptető hatású gyógynövényekből célszerű teát készíteni, amelyre kiválóak a nyákoldó szaponin-, illetve a magas illóolajtartalmú gyógynövények. A legjobb természetes hurutoldó szer a borostyán, az ökörfarkkóró, a mezei kakukkfű, a hársfavirág vagy a lándzsás útifű.
Ha nem tudjuk eldönteni, mivel is van dolgunk, akkor Gyuri bácsi torokbarát teája, a Tüdőfűleveles teakeverék a jó megoldás, ezt mindkét fajta köhögés esetén bevethetjük. A keverék kilencféle gyógynövény hatását egyesíti. Alapja a légzőszervek természetes segítője, a tüdőfűlevél, amelyet a bükki füvesember a martilapu, a mezei kakukkfű, a lándzsás útifű, a kis ezerjófű, a cickafark, a szurokfű, az orvos veronika és a körömvirág köptető, légúttisztító, köhögéscsillapító hatásával ötvözött.
Ezt a teát nem csak az őszi-téli időszakban javasolt fogyasztani köhögés csillapítására, hanem asztma, dohányzás esetén is, napi egy csészével, sőt! Gyuri bácsi diagnosztizált refluxbetegeknek is ajánlja kiegészítő terápiaként, hiszen köhögést a visszaáramló gyomorsav is okozhat.
Ez is érdekelhet:
Hozzászólás zárolva.