Köhögés cikkek

Ezek a gyógynövények jók köhögés ellen a Füvesember Szabó Gyuri bácsi szerint
A köhögés az őszi-téli időszakban talán a leggyakrabban előforduló panasz. Na, igen, de az sem mindegy, milyen köhögésről beszélünk: száraz, hurutos, elhúzódó...? Ha ismerjük a köhögés típusát, gyógymódot is könnyebb hozzárendelni - így van ezzel a természetgyógyászat is. Szabó Gyuri bácsi most a köhögés típusaira alkalmazható gyógynövények alkalmazásában segít.

A szórakozóhelyeken nem elég a 2 méteres távolság
Úgy tűnik, hogy a társadalmi távolságtartásra vonatkozó „két méteres” szabály tudományos alapjai nem állnak a legbiztosabb lábakon, mivel ma már bizonyítékok vannak arra nézve, hogy a koronavírus-cseppek akár 8 méterre is eljuthatnak, amikor valaki tüsszent, nagyot kiált, vagy éppen köhög.

Így hat az egészségedre, ha a lakásban szárítod a ruhát
Számos dolog befolyásolhatja otthonunk páratartalmát. A párás környezet azonban kedvez a poratkák és a penészgombák elszaporodásának, ezek pedig légzőszervrendszeri megbetegedéseket, allergiát és fejfájást is okozhatnak. De mit tehetünk ellenük?

Borzalmas a hideg és a szmog együtt
Leginkább a fül-orr-gégészeti megbetegedések fenyegetik a városban élőket. Amit sokszor egyszerű megfázásnak hiszünk, az valójában baktérium okozta fertőzés is lehet, és komoly légúti huruttá, mandulagyulladássá, vagy akár arc- és homloküreg-gyulladássá is fokozódhat. Nem jelent igazán védelmet az sem, ha a kritikus időszakban otthon maradunk, hiszen a kórokozók a lakás melegében is utolérhetnek. Fontos, hogy ne kezeljük félvállról az első tüneteket, és igenis csináljunk nagy problémát egy kis megfázásból.

Így készülj a mandulaműtétre!
Sokan tartanak a mandulákat eltávolító műtétektől, pedig igenis hasznosak, különösen akkor, ha az eredetileg a szervezet védelmét szolgáló szervek már hosszabb ideje okoznak kellemetlenséget. De miért is kell azokat kivenni, és mit érdemes tudni a műtétekről? Tóth Eszter, a Duna Medical Center fül-orr-gégész szakorvosának segítségével járjuk körbe a mandulaműtét legfontosabb kérdéseit.

Virágzik a mogyoró
Már megjelentek az első mogyoró-pollenek a levegőben. Barkái csodálatosak, de sajnos nem mindenki örül neki! A szakértők szerint egyre többen allergiások rá. És, sajnos nemcsak erre!

Fújd ki rendesen!
Igenis el lehet kapni a náthát, és ha nem figyelünk oda, akár középfülgyulladást is okozhat. Ezért is nagyon fontos, hogy ne vegyük félvállról a betegséget, és ha megtehetjük, maradjunk otthon pár napig. Dr. Tóth Eszter, a Duna Medical Center fül-orr-gégész szakorvosa elmondja, hogyan keveredjünk ki minél előbb a náthából, hogyan fújjunk helyesen orrot, és mikor használjunk orrcseppet.

Ne menjünk át rokonokhoz betegen!
Sokan robbannak le karácsonyra az adventi hajtás után, hiszen az ünnepekre lemerül a szervezet, és könnyebben kapunk el egyes betegségeket. Ilyenkor el kell döntenünk, érdemes-e átmennünk a rokonokhoz, barátokhoz karácsonyozni, vagy inkább otthon pihenjünk pár napot a teljes felgyógyulásig. Dr. Vancsura Zoltán, a Duna Medical Center belgyógyász szakorvosa sorra veszi, milyen tünetek mellett érdemes ágyban maradni, és hogyan készülhetünk fel erre az időszakra.

Szokásaink rabjai vagyunk
Vagy a saját tapasztalat vagy a gyógyszerész véleménye az első, amikor megfázásra, influenzára veszünk valamilyn gyógyszert. Ez derült ki egy friss kutatásból, amit egy több mint 100 esztendős cég végzett, mely éppen e két betegség leküzdéséért dolgozik. Egy hét alatt 400, 20-55 év közötti vásárlót kérdezett meg, akik az elmúlt 12 hónapban megfázás vagy influenza tüneteit enyhítő készítményt vásároltak.

Bacilusűző vitaminok az ősz patikájából
Iskola- és óvodakezdés, ködös reggelek, esős, nyirkos napok. Sokaknál ez egyet jelent a náthával, köhögéssel, csöpögő orral és rossz közérzettel. Ha egész évben egészségesen és változatosan étkezünk, akkor a szervezetünk időben felkészül a változó időjárásra és az ilyenkor elszaporodó vírusokra és bacilusokra. A nyári bőséges zöldség- és gyümölcskínálat elmúlásával sem kell azonban aggódni, az ősz patikája is számtalan lehetőséget biztosít az egészséges táplálkozásra.
Köhögésre egyél bodzást
Citromfű, hibiszkusz, fehérbabhéj – idén is sok izgalmas és újszerű gyógynövényi összetevőt használtak a pályázók a hobbicukrászoknak kiírt Magyarország Cukormentes Tortája háziversenyen. A bükki füvesember legjobb gyógynövényes tortáért járó különdíját egy bodzás-túrókrémes alkotás érdemelte ki.
Évente 20 ezer új beteg csak Magyarországon
Egy közepes méretű városnyi, azaz 15-20 ezer új beteggel bővül az asztmában szenvedők száma, pedig már ma is mintegy 300 ezer diagnosztizált beteg él nálunk. Feltehetően további 150 ezer ember életét nehezíti meg a betegség – hívták fel a figyelmet tüdőgyógyász szakorvosok az asztma világnapján.
5 dolog, ami elhúzódó köhögést okozhat
A köhögés elősegíti a légutak öntisztulását, ám önmagában csak egy tünet. Ahhoz, hogy meg tudjuk szüntetni, a kiváltó okot kell felfedezni és kezelni. Nézzük a leggyakoriabbakat!
Allergiából asztma? Jaj, ne!
Allergiásoknál nem ritka, hogy idővel asztmás tüneteik is jelentkeznek. Dr. Potecz Györgyi tüdőgyógyász, allergológus, a Budai Allergiaközpont főorvosa elmondta, hogyan előzhetjük ezt meg, illetve milyen tünetek kapcsán forduljunk mindenképp orvoshoz – ha korábban nem is tettük.
Krónikus torokfájás? Gyomorsav-gondokat is jelezhet!
Lehet, hogy túlzott gyomorsavtermelés okozza a torokfájdalmadat vagy az éjszakai és reggeli köhögési rohamaidat. Dr. Hidvégi Edit gasztroenterológus, tüdőgyógyász, a Budai Allergiaközpont orvosa arra is felhívja a figyelmet, hogy a kezeletlen reflux az asztma tüneteit is rontja.
Ne hanyagold el az egyszerű náthát!
Tél végén, tavasz elején gyakran látunk magunk körül náthás, tüsszögő embereket. Még az influenzajárvány sem múlt el, amely több napra is ágyba dönthet minket. A megfázás és az influenza tünetei gyakran hasonlóak, ám vannak olyan panaszok, mint például az ízületi fájdalom vagy a magas láz, amelyből egyértelműen tudhatjuk, hogy bizony nem egy egyszerű náthával van dolgunk. Ám ha megússzuk a komolyabb betegséget, az nem jelenti azt, hogy nem kell foglalkoznunk a tünetekkel, és hogy néhány napon belül teljesen egészségesek leszünk. Miért fontos, hogy ha betegek vagyunk, elmenjünk orvoshoz?
Csipke, fürtös menta, kakukkfű – várjuk egészségesen a tavaszt!
Mától gyakorlatilag tavasz van, de ez a hőmérőkön nem nagyon látszik. Tél végére a kellemetlen megfázások, a bedugult orr, a kaparó torok egyre több embernél fordul elő. Szabó Gyuri bácsi, a bükki füvesember gyűjtött össze néhányat azokból a gyógynövényekből, amelyek segítenek gyorsan kilábalni a megfázásos megbetegedésekből. Ha bodza, menta és kakukkfű van otthon, már sokat tettünk a megelőzésért!
Tüdőrák tünetei: ha ezt tapasztalod, azonnal menj orvoshoz
November a tüdőrák hónapja, amely a betegséget sikeresen leküzdők pozitív példáira helyezi a hangsúlyt, és arra hívja fel a figyelmet, hogy a korai felismerés jelentősen megnöveli a kezelés hatékonyságát és a beteg gyógyulási esélyeit. Soroljuk a tüneteket, melyek gyors orvosi segítséget igényelnek!
Védd a gyerekeket az őszi megbetegedések ellen!
Már az őszi szünetnek is vége, eljött iskolai gyerekbetegségek időszaka. A közösségben könnyen terjedő fertőzések, a változékony időjárás és a dolgozatok előtt súlyosbodó panaszok is megnehezíthetik a kicsik kiegyenlített teljesítményét. A szakértő tanácsaival megelőzhetjük, és gyorsabban legyőzhetjük a törékeny szervezetekre leselkedő kórokozókat.
Tudod, mi a COPD?
Nem, ez nem egy szervezet rövidítése, hanem egy krónikus, nem gyógyítható betegségcsoporté. Lehet, hogy téged is érint? Vajon milyen vizsgálatokkal mutatható ki? Elmagyarázzuk...
Asztmás roham gyerekkorban: ezek a kezdeti tünetek!
Mi okozza a gyerekkori asztmás rohamokat? Hogyan lehet időben felismerni és kezelni? Milyen egy asztma akciós terv? Szakember segít megválaszolni a kérdéseket.
Isiász, az ülő ember fájdalmas betegsége
Akár tartós zsibbadást, fájdalmat érzékelünk a derekunkban, lábunkban, akár tüsszentéskor, köhögéskor robban be a fájó érzés, könnyen lehet, hogy isiász okozza a tüneteket. Dr. Arnold Dénes Arnold MSc, a Fájdalomközpont sebésze, fájdalomspecialista a kezelés lehetőségeit ismertette.
Éjszakai köhögés veri fel a házat? Súlyos oka is lehet!
Miattad nem alszik éjjel a család? Legjobb álmukból riadnak fel a szűnni nem akaró köhögésedre? Vajon mi okozhatja és hogyan lehet megszüntetni? Szakembert kérdeztünk a témában.
Tünetek asztmás gyerekeknél
A betegség kialakulásában szerepet játszó tényezőket és a kezdeti tüneteket foglaljuk össze röviden szakértőnk, dr. Somogyi Éva gyermek tüdőgyógyász, a Budai Allergiaközpont orvosának segítségével.
Ezt a fertőzést nem lehet megelőzni!
A légiós betegséget, vagy legionellózist épületgépész-kórnak is nevezik. A fertőzést meleg vizes környezetben megjelenő baktériumok okozzák, így veszélyt jelenthetnek a nem megfelelően gondozott zuhanyzók, hűtőtornyok, pezsgőfürdők és szökőkutak is.
Ezért veszélyes a nyár a dohányosokra!
Itt a nyár, a nyitott helyiségekben a dohányosok szabadon rágyújthatnak, így sokkal kevésbé vannak ösztönözve a káros szenvedélyük visszatartására. Ez a légúti betegségekben szenvedők számára még több veszélyt hordoz, hiszen ilyenkor halmozódhatnak a kockázati tényezők.
Ne suttogj, írd le!
A vírusos gégegyulladás kezeléséhez az esetek többségében elegendő az odafigyelés és a gége, a hangszalagok kímélése. A gyorsabb felépüléshez dr. Holpert Valéria fül-orr-gégész, foniáter, a Fül-orr-gége Központ orvosa ad tanácsokat.
Torokfájás – mikor van szükség antibiotikumra?
A vírusos eredetű megfázás tüneteként sokszor jelentkezik torokfájás, gyakran ez a betegség első tünete. A torokfájás lehet bakteriális eredetű is, a gyógyuláshoz ilyenkor antibiotikumra is szükség van. Milyen tünetek alapján különböztethetjük meg a vírusos fertőzést a bakteriálistól, mikor forduljunk orvoshoz?
A kisgyermekek hirtelen heves köhögése komoly bajt jelezhet!
Ha a kicsi játék, vagy evés közben egyik pillanatról a másikra heves köhögésben tör ki, akkor elképzelhető, hogy félrenyelt, vagy lenyelt valamit. Egy apró falat, vagy játékdarab is okozhat súlyos tüneteket.
Vigyázat! Nem mindegy, hogy mit szedünk köhögésre!
A köhögés az egyik leggyakoribb tünet, amivel a téli időszakban orvoshoz, gyógyszerészhez fordulunk, vagy épp a házi patikából keresünk gyors megoldást a kezelésére. Dr. Hidvégi Editet, a Budai Allergiaközpont tüdőgyógyászát a köhögéscsillapítók és köptető hatású szerek szedésével kapcsolatban kérdeztük.
A tüdőgyulladás tünetei
A tíz vezető halálok között van a tüdőgyulladás világszerte, pedig azt gondolhatnánk, hogy manapság egy ilyen betegség könnyen gyógyítható. A gyógyuláshoz az idejében megkezdett kezelés fontos lenne, a betegek többsége azonban nem fordul orvoshoz, amíg nem tapasztal súlyosabb tüneteket. Pedig a betegség nem minden esetben okoz erős köhögést, vagy magas lázat, sokszor csak enyhe, meghűléses panaszok jelentkeznek.
5 betegség, ami elhúzódó köhögést okozhat
A köhögés elősegíti a légutak öntisztulását, ám önmagában csak egy tünet. Ahhoz, hogy meg tudjuk szüntetni, a kiváltó okot kell felfedezni és kezelni. Éppen ötöt gyűjtöttünk össze.
Így kezeld a megfázást gyógyszerek nélkül!
Láz, légúti tünetek,izomfájdalmak, herpesz és társai, - kellemetlen tünetei és következményei a megfázásnak, melyekre hajlamosak vagyunk azonnal gyógyszereket bekapkodni. Pedig felesleges, mert nagyon gyorsan képesek homeopátiás szerekre is javulni…
Éjszakai köhögés? Komoly okai is lehetnek!
Nincs idegesítőbb dolog, mint amikor legmélyebb álmunkat eget verő, velőt rázó köhögés zavarja meg. Mi halkan átkozódunk, a mellettünk alvó pedig majdnem megfullad a sokszor percekig tartó rohamtól. Nem szabad azonban elbagatellizálni a dolgot, mert komoly betegséget is jelezhet!
Vigyázz! A köhögés tüdőgyulladást is jelezhet!
Tévhit, hogy a tüdőgyulladás minden esetben egyértelmű, komoly panaszokkal jelentkezik! Az enyhébb, sokszor egyszerű meghűléshez hasonló tünetek - rossz közérzet, hőemelkedés, köhögés - is jelezhetik a betegséget.
Vigyázz! Krónikus gyulladás is okozhat tartós köhögést
A melléküregek gyulladásának következtében jelentkezhet elhúzódó, száraz köhögés. A panaszok jellemzően éjszaka, fekvő helyzetben erősödnek. Milyen megoldások léteznek a probléma kezelésére?
Honnan tudhatom, hogy COPD-s vagyok?
A COPD (krónikus obstruktív tüdőbetegség) progresszív, azonban mégis kezelhető kórkép, mely korlátozza a betegek életét, továbbá világszerte a halálozás és a rokkantság jelentős oka. Tünetei többek között: köhögés, nyákos köpettermelés, fizikai megterheléskor jelentkező légszomj. E tünetek heveny súlyosbodása, vagyis a betegség exacerbációi gyakoriak és akadályozhatják a beteget szokványos, mindennapi teendőinek ellátásában.
Mi állhat az elhúzódó köhögés hátterében?
Az őszi-téli időszakban gyakori légúti megbetegedések jellegzetes tünete a köhögés. A panaszok hosszabb időn át is jelentkezhetnek, dr. Dózsa Izabella tüdőgyógyász, a Budai Allergiaközpont orvosának segítségével ezért utána jártunk, mi állhat az elhúzódó köhögés hátterében.
Köhögni nyáron is lehet! A nyári köhögés okai
A köhögésről inkább a hurutos betegségek, az őszi-téli időszak jut az emberek eszébe, pedig köhögni nyáron is lehet! Igaz, sokkal ritkábban, mint a többi évszakban. A nyári köhögés főbb kiváltó okait dr. Hidvégi Edit, a Budai Allergiaközpont tüdőgyógyásza foglalta össze.
A legjobb módszerek a köhögés ellen
Elmúlt a láz, az izomfájdalom, nyoma sincs már a tüdőgyulladásnak - ám a köhögés még mindig tart. Mi hozhat enyhülést?A párásító segít a gyulladt légzőszervi szövetek gyógyításában. Többféle kapható belőle. A legolcsóbb típusok, amelyek hűvös ködöt hoznak létre a szobában, teljesen megfelelőek. Kevesebb energiát használnak fel, mint a meleg ködöt létrehozók, és attól sem kell tartani, hogy felgyújtanak valamit.
Ősi gyógymódok köhögéses megfázásra
A köhögős, lázas, hurutos betegségek nem kímélnek se felnőttet, se gyereket. Ám mielőtt a gyógyszertárakba rohannánk, érdemes kipróbálni egy-két ősi gyógymódot, olcsó házi praktikát a gyógyításra. Hatékony és kímélő ötletek!
Nem múlik el a köhögésed? Akkor ez neked szól!
A téli időszakban gyakori légúti megbetegedések jellegzetes tünete a köhögés. A panaszok hosszabb időn át is jelentkezhetnek, dr. Dózsa Izabella, a Dr. Laslo Tüdőközpont orvosának segítségével ezért utána jártunk, mi állhat az elhúzódó köhögés hátterében.
A legjobb praktikák megfázásra!
Ilyenkor egyre többen lesznek betegek, sokan szerencsére csak enyhén: egy kis nátha orrfolyással, vagy megfázás torokfájással. Mivel ezek sem túl kellemesek, tegyünk hát ellenük! A leghatásosabb praktikák a bedugult orr, a láz és a köhögés ellen!
A szénanátha szövődményeiről és az öngyógyítás veszélyeiről!
A pollenszezonban jelentkező tüsszögéssel, orrfolyással és köhögéssel járó panaszokat hajlamosak vagyunk fél vállról venni. A házi patikából beszerzett, recept nélküli kapható szerekkel átvészelt allergiás időszak azonban hosszú távon kellemetlen szövődményeket is okozhat. Az öngyógyítás veszélyeiről dr. Augusztinovicz Mónikát, a Budai Allergiaközpont allergológus, fül-orr-gégész orvosát kérdeztük.
Menj szűrésre, mert a TBC most is fertőz!
Az egyik legveszélyesebb ebben a betegségben, hogy nagyon könnyen el lehet kapni. A tbc fertőzéssel terjed. A tbc-s beteg köhögésekor a nyálcseppekkel együtt tuberkulózisbaktériumok kerülnek a levegőbe. A körülöttük élő emberek belélegzik ezeket a baktériumokat, amelyek megtelepednek a tüdejükben, és elszaporodva betegséget okozhatnak.
Csendes gyilkos: a krónikus köhögés
A krónikus köhögést, vagy a légzésben hirtelen beállt változásokat hajlamosak vagyunk a dohányzásra, vagy a fáradtságra fogni, pedig van, hogy egy súlyosabb betegség húzódik meg a háttérben.
Kakaóban található a köhögés ellenszere
A legújabb kutatások szerint egy, a kakaóban található hatóanyag megoldást jelenthet a makacs köhögésre.Végső fázisába érkezett a klinikai kísérletsorozat, amelynek során a csokoládéban és kakaóban található teobromin jótékony egészségügyi hatásait vizsgálták a tudósok.
Gyomorforgató emberi szokások, gusztustalanságok
Borzasztóan kellemetlen, ha egy társaságban ránk jön az ásítás - lehet, hogy nem is unatkozunk, csak nagyon fáradtak vagyunk. De az is előfordulhat, hogy valami allergizál, és egymás után vagy tizenötöt tüsszentünk. Mit tegyünk ilyenkor?