Hideg nyalat – a fagylalt története
A legnagyobb hőségben már írni is jó a fagylaltról. Többezer éves története Kínából indult és a magunk részéről még nincs vége! Ha van a mélyhűtődben ebből az édes, hűvös nyalánkságból, javaslom, készíts magad mellé egy adagot, úgy olvasd el a következő érdekességeket a fagyiról.
Magyarországra Itáliából érkezett a fagylalt készítésének tudománya. Amikor a nápolyi király lánya, Beatrix Mátyás király felesége lett, teljes udvartartásával érkezett. A királyné cukrászokat is hozott magával. Ők készítettek először fagylaltot Mátyás vendégeinek.
A köznép csak a török hódoltság idején kóstolhatott fagylaltot, mozgóárusok kínálták a mézízű sörbetet. Az első fagylaltreceptek magyarul egy Erdélyi szakácskönyvben jelentek meg 1753-ban. Széles körben a 19. században terjed el a hideg nyalánkság, bár drága mulatságnak számított. Akkor még jegeczedett tejhabnak, fagyosnak, vagy hideg nyalatnak hívták.
Aztán 1904-ben ismét nagyot lendült a fagylalt népszerűsége, de ez már a tölcsérnek köszönhető. A St. Louis-i világkiállításon történt, hogy egy fagylaltárus kifogyott a kelyhekből. A keze ügyében lévő közel-keleti ostyalapot tekerte gyorsan kúp formájúra, ebbe tette a gombócokat. Azóta pedig már séta közben is nyalhatjuk a fagylaltot.
A világ legdrágább fagylaltját Dubaiban készítették. A Black Diamond nevű desszertet többek között olasz szarvasgombával, iráni sáfránnyal ízesítik és 23 karátos ehető aranypelyhekkel dúsítják. Így nem csoda, hogy egy gombóc 250 ezer Forintba kerül.
Ezt is olvasd el:
https://eletforma.hu/elet-mod/megvan-az-ev-balatoni-fagyija/
https://eletforma.hu/gasztro/joghurtfagyi-mangopurevel-a-kanikula-napjaira/
Hozzászólás zárolva.