Facebook hozzászólás
99

AZ AGYUNK NAGYON IZGALMASAN MŰKÖDIK!

Őrizd meg a szellemi frissességed neurogenezissel

A neurogenezis az új idegsejtek létrehozásának képessége. A szakértők a spanyol kutató, Santiago Ramón y Cajal nyomán évtizedekig úgy hitték, hogy a neurogenezis embrionális és csecsemőkorban működik rendkívül aktívan, majd a felnőttkort elérve leáll. 

Ezt az elméletet az 1980-as években történt állatkísérletek alapján kezdték megkérdőjelezni, mikor kifejlett egerek agyának fejlődését vizsgálták új illatok hatására. Az egerek homloklebenyében új idegsejtek keletkeztek, amelyek nyúlványokat növesztettek és olyan kapcsolódási pontokat hoztak létre, amelyekkel más idegsejtekhez kötődtek, majd az egerek idegrendszerébe integrálódtak. Abból, hogy a régi idegsejtek nem aktiválódtak az új illatok hatására, arra következtettek, hogy az új idegsejtek az új illatok megtanulására jöttek létre.

Kép: agyserkento.hu
Kép: agyserkento.hu

De mi a helyzet az emberrel?

Az agyunk nagyon izgalmasan működik. Egyik oldalon egy ismeretlen helyen is jól tájékozódunk, pillanatok alatt megtalálunk egy fontos papírt, amit hetekkel azelőtt a napi rohanásban betettünk egy fiókba, de akár eszünkbe juthatnak egy vizsga alkalmával évekkel azelőtt tanult képletek is, amiről azt hittük akkor, hogy soha nem lesz rá szükségünk. Másik oldalon pedig, ahogy telik az idő, egyre nehezebb tanulni, hosszabb időt vehet igénybe egy új szakma vagy egy idegen nyelv elsajátítása.

A felnőttkori neurogenezis körül a mai napig rengeteg a vita a tudományos berkekben, azonban több olyan kutatás van, amely alátámasztja a neurogenezis elméletét. Ezek alapján az új idegsejtek a halántéklebenyben elhelyezkedő hippocampusban jöhetnek létre, és mivel a hippocampus jelentős szerepet játszik a hangulat, az érzelmek, az emlékezés és a tanulás, a térbeli tájékozódás szabályozásában, ezért az új idegsejtek is főként ezeken a területeken aktiválódnak.

Vagyis a neurogenezisnek köszönhetően egy egész életen át fenntarthatjuk szellemi frissességünket, és képesek lehetünk új ismeretek elsajátítására, tudjuk majd mihez kötni és megkülönböztetni egymástól az egyes emlékeket.

Mivel gyorsítható az új idegsejtek termelése?

Sokféle módszerrel tudjuk mi magunk is elősegíteni a neurogenezist, amellyel az Alzheimer-kór és Parkinson-kór kialakulásának kockázatát is csökkenthetjük. Az Omega-3 zsírsavakban és flavonoidokban bővelkedő táplálkozással, memóriaserkentő növényi kivonatokkal, étrend-kiegészítőkkel, a folyamatos tanulással és sportos életmóddal (főként futással), valamint az aktív szexuális élettel is gyorsíthatjuk a neuronok termelését. Egy próbát szerintünk mindenképpen megér…



Facebook hozzászólás
További cikkek

Hozzászólás zárolva.

GASZTRO

STÍLUS

1 / 630

KUL-TOUR

1 / 158

Kedves Olvasónk!
Ha érdekli ez a téma, és szeretne heti hírlevelet kapni a témában, vagy értesítést a megjelent új cikkekről, kérjük, adja meg nevét és e-mail címét!