Facebook hozzászólás
308

A bennünk lüktető kiszolgáltatottság 1.rész

Szívesebben gondolunk arra, hogy más, mások akadályozzák „szabadságunkat”.
A női hormonciklus váltásokat sokszor csak a menstruációra, vagy a teherbeesés néhány napjára redukáljuk, holott…

Az ösztrogénnek a védőszerepén túl, a reprodukció időszakában nemcsak a teherbeesés során van szerepe. Az ösztogénszint, és annak havi-ciklikus, egészséges változásai is jelentős befolyásolják a nő érzelmi – hangulati – energetikai életét. Erről viszont kevés „közkinccsé” vált ismeret van, hogy egy-egy hormoncikluson belül igencsak más-más hormonhatások érvényesülnek.

(Csak érdekességként jegyzem meg, hogy a patkánykísérletek – a kutatók „kedvenc” kísérleti állata, mert reakciói hasonlít az emberéhez – érdekes adatokkal szolgáltak az ösztogének „viselkedést puhító” hatásáról. Hím patkányoknak fokozódó adagokban ösztrogént adagoltak, amire a patkányok egyre inkább felhagytak hím viselkedési szokásaikkal, és bizonyos idő után fészeképítő magatartásba fogtak, mint a nőstények.)

A lélek a test „börtönében”
A nyelvünkben őrzött bölcselet, a hungarocizmusok, jól mutatják a test és a lélek szoros összefüggését. Miközben egyrészről azt sugallja, hogy „minden kornak megvan a maga szépsége”, a menopausában lévő nőre egyetlen dicsérő kifejezést nem ad. Helyette a megváltozottságot sugallja: „banyaláz gyötri”, „hisztis, klimaxos tyúk” stb.

A menstruáló nőre sem túlzottan szép kifejezéseket mutat a nyelvi „bölcselet”. Jól ismertek a „megjött a havibaja”, „a havibaj gyötri”. A „pirosbetűs ünnepek”, sem éppen az ünnepre utal, sőt „a megjött a váratlan vendég” kifejezés is inkább a kívánt terhesség elmaradására utal. A „megvan a tisztulása” mélyen archaikus értelmű. E szerint a menstruáció alatt a nő tisztátalan, és csak annak befejeződését követően válik tisztává, azaz kívánatossá, befogadóvá.

Ezzel szemben a női csáberő telített szintjét is őrzik a nyelvi fordulatok, ezt örökítette meg az Énekek  éneke is. Ki ne hallotta volna az „ajka, mint a feslő rózsabimbó” találó kifejezést, mely az erőtől duzzadó erotikusságot jeleníti meg a hasonlatban.

A lélek és a hormonciklus változások szoros összefüggését jól mutatja, hogy az érzelmileg egymáshoz közelálló nők hormonciklusa szinkronizálódik. Barátnők, anya és lánya szinte egyszerre menstruál, holott eredetileg nem esett egybe a ciklusuk. Az érzelmi egymásra hangolódás, az érzelmi közelség alakítja ki ezt a változást. (Meg kell jegyeznem, hogy volt olyan esetem is, ahol a feleség és a tartós barátnő hormonciklusa is szinkronizálódott – a férfi nagy bánatára -, holott azok egymásról nem is tudtak. Szerintem ennek az oka a férfinak a munkájával járó érzelmi-fizikai megterhelésből is fakadó robbanékony természete volt. Rendszeresen veszekedéseket produkált, megsértődött, mert félt a fáradtságából esetleg fellépő szexuális „kudarctól”. Belátható, hogy valóban nagy bajba keveredett, mert vagy kerülni akarta az aktust, vagy „duplán kellett teljesítenie”.)





Facebook hozzászólás
További cikkek

Hozzászólás zárolva.

ÉLET-MÓD

Eljegyzési ajándékötletek a jegyespár hölgytagjának

Az eljegyzés egy életre szóló lépés, melynek során a páros megteszi az első lépést, hogy összekösse az életét. A…

Egy történet, amit érdemes megismeri a mózeskosárról

Első hallásra talán furcsának tűnhet, hogy miért nevezik így a babakocsi egyik részét. A titulus viszont egy nagyon…
1 / 3 454

GASZTRO

ÉLET-MÓD

Kedves Olvasónk!
Ha érdekli ez a téma, és szeretne heti hírlevelet kapni a témában, vagy értesítést a megjelent új cikkekről, kérjük, adja meg nevét és e-mail címét!