Ártatlan gyermekkor?
A depresszió nem csak a felnőttek betegsége – erre is figyelmeztet a koronavírus-járvány
A mostani pandémia alatt felfigyeltek arra a mentális egészséggel foglalkozó szakemberek, hogy a kisgyerekeknél is előfordulhatnak komoly depressziós tünetek. Érdemes a szokatlan viselkedést komolyan venni, mert a gyerekek nem tudják szavakba önteni mi a bajuk, ők máshogy jeleznek: nyugtalanok, agresszívek, vagy éppen hihetetlenül élénkek.
Az általános iskolás korú gyermekek öngyilkossági kísérletei ugyan ritkák, mégis előfordulnak, és az utóbbi években növekvő tendenciát mutatnak. Az öngyilkosság volt a második leggyakoribb halálozási ok 2018-ban a 10–14 éves gyermekek körében, és egy 2019-es tanulmány azt mutatta, hogy 2007 és 2015 között az öngyilkossági gondolatok gyakorisága 41 százalék 11 év alatti gyermekeknél.
Az öngyilkossági gondolatot a gyerekek esetében is egyértelműen segítségkérésnek kell tekinteni.
Az öngyilkossággal kapcsolatos egyik káros mítosz az a fajta félelem, hogy „ha az öngyilkosságról kérdezed a gyermeket, akkor esetleg ötletet is adsz hozzá” – mondta Dr. Kovács.
„Ha olyan gyerekkel van dolgod, akinek ez nem kérdés, akkor értetlenül fognak rád tekinteni” – mondta Dr. Kovács. – Nem árthatsz azzal, ha megkérdezed tőle.
De mi van akkor, ha a gyerekek azt mondják, hogy gondolnak az öngyilkosságra? Mint a felnőtteknél, ez is azt sugallhatja, hogy a gyermek talán a kiútra gondol. Dr. Kovács elmondta, hogy a gyermekek a halált „elengedésnek, egyfajta megkönnyebbülésnek” képzelhetik. „Nem akarom megölni magam, de olyan rosszul érzem magam, hogy nem tudom, mit tudnék még tenni.” – gondolhatják sokszor.
Ha egy gyermek arról beszél, hogy meg akar halni, érdemes jobban odafigyelni rá, egy ilyen kijelentés már komoly jelzés arról, hogy a gyermek szorong; ilyenkor ne gondoljuk azt, hogy gyerek csak a figyelmünket akarja magára vonni.
Miben segíthet egy terápia?
„A szülőknek nagyon komolyan kell venniük a gyermek tüneteit” – mondta Jonathan Comer, a Florida Nemzetközi Egyetem pszichológus professzora.
Egy 2016-os longitudinális ( a páciensek ismételt megfigyelése hosszú időn keresztül) vizsgálatban Dr. Kovács és munkatársai nyomon követték a depresszió gyermekkorban kezdődő folyamatát, és a későbbi életszakaszokban ismétlődő epizódokat találtak.
Abban az esetben, ha valaki a gyerekénél ingerlékenységet, szomorúságot, levertséget, fáradtságot, vagy éppen alvászavart tapasztal, és ezek legalább két hétig is tartanak, érdemes a szülőnek megfontolnia, hogy a gyermeket szakember is lássa; először elég persze, ha az a gyerekorvos vizsgálja meg, aki egyébként is ismeri.
Hozzászólás zárolva.