A Főváros kertjeibe, parkjaiba is betelepültek a kullancsok
Már nemcsak a kirándulások alkalmával vagyunk veszélyben, hanem a városi parkokban, kertekben, erdős, fás területeken is megjelentek a kullancsok! Sajnálatosan a honi hanyag turizmusnak köszönhetően sokan nem védték a velük kiránduló kutyáikat a kullancsoktól, s ezért vidékről még a Főváros kertjeibe és parkjaiba is betelepültek a kullancsok.
Szakszerű eltávolító eszköz és módszer
A vérrel szívott, kifejlett kullancsok (imágók) eltávolítására szolgáló eszköz a KULLANCS-ELTÁVOLÍTÓ KANÁL. Országszerte a gyógyszertárakban, állatpatikákban és a benzinkutakon kapható, mindenki által alkalmazható, műanyag, orvostechnikai eszköz a Találmányi Világkiállítás aranyérmét is megkapta.
Az eszköz a kullancs szipókáját úgy fordítja ki az ember vagy a társállat bőréből, mint ahogy a meggymagkinyomó a meggyből a magot anélkül, hogy megragadná és megszorítaná a kullancs testét (nyálmirigyeit).
Mindenkinek legyen Kullancs-Eltávolító Kanál a házipatikájában, autója egészségügyi dobozában és a kirándulásokkor a hátizsákjában.
A kullancs által terjesztett leggyakoribb fertőző betegségek előfordulása hazánkban
Hazánkban a kullancs által terjesztett fertőző betegségek közül a kullancsencephalitis és a Lyme-kór fordul elő a leggyakrabban. 2006 és 2010 között a kullancsencephalitis előfordulása 50 és 77 között változott, míg a Lyme-kór esetében az ingadozás nagyobb mértékű volt 947 és 2355 változott a bejelentett betegek száma. 2008-ban egy beteg meghalt kullancsencephalitisben.
Mindkét megbetegedés előfordulása tudatosan befolyásolható, a kullancsencephalitis védőoltással megelőzhető, a Lyme-kór pedig időben történő felismerés esetén hatékonyan gyógykezelhető.
Magyarországon a domborzat, az erdőborítottság és fertőződés kockázata között szoros összefüggés mutatkozik. A kullancsencephalitis esetében az alábbi térképen mutatjuk be a fertőződés kockázatát az OEK adatai alapján. Nem árt azonban jól az emlékezetünkbe vésni, hogy a kullancsencephalitis vírusa nem csak a kullancs csípéssel terjed, hanem a forralatlan nyers tej is a fertőzés közvetítői között szerepel.
A kullancsok elsősorban madarak és emlősök, kisebb arányban hüllők vérszívói. Hazánkban mintegy kéttucat fajuk honos. Közülük emberen leggyakrabban a közönséges kullancs (Ixodes ricinus) szív vért.
Az életciklusa hosszú folyamat és három, egymást követő stádium jellemzi: lárva, nimfa és ivarérett (adult) stádiumok követik egymást. A fokozatosan egyre nagyobb méretet elérő egyes alakok közül a lárva 3, a nimfa és az ivarérett alakok 4 pár lábbal rendelkeznek. A lárva 0,8-0,9 mm, a nimfa 1,4-1,6 mm, míg a vért nem szívott hím 3, a nőstény 4 mm hosszúságú.
Hozzászólás zárolva.