A Főváros kertjeibe, parkjaiba is betelepültek a kullancsok
Már nemcsak a kirándulások alkalmával vagyunk veszélyben, hanem a városi parkokban, kertekben, erdős, fás területeken is megjelentek a kullancsok! Sajnálatosan a honi hanyag turizmusnak köszönhetően sokan nem védték a velük kiránduló kutyáikat a kullancsoktól, s ezért vidékről még a Főváros kertjeibe és parkjaiba is betelepültek a kullancsok.
A teljes életciklus a téli szükségszerű nyugalmi állapot (diapauza) és a különböző hőmérsékletet igénylő fejlődési szakaszok miatt átlagosan 2-4 év, de esetleges táplálékhiány esetén, hosszabb inaktív időszakokkal, akár 7 évig is elhúzódhat. Laboratóriumi körülmények közt, 15-20°C-on a fejlődési ciklus 5-10 hónap alatt lezajlik. A vedlés-fejlődés számára a legoptimálisabb a 8-11°C hőmérsékletű mikrokörnyezet, míg az aktivitásukhoz minimum 80% relatív páratartalom és 4°C hőmérséklet szükséges. Az aktivitás hőmérsékleti optimuma a lárvák esetében 15-27°C, a nimfáknál 10-22°C, a nőstényeknél
18-25°C. Az utóbbi stádium télen akár – 20°C hőmérsékleten is túlél.
Az embert érő csípések túlnyomó többségéért a nimfák és a nőstények felelősek. A kifejlett nőstény vérrel teleszívott állapotban eredeti tömegének mintegy 100-szorosára, térfogatának pedig 10-szeresére, a ricinus magjához hasonló méretűre duzzad meg, ahonnan a faj latin nevét is kapta.
A gazdaszervezetet jellegzetes viselkedéssel, ún. kereső aktivitással próbálják becserkészni. Ilyenkor a kullancs kimászik a növényzetre és a levél, fűszál végén hátsó lábaival megkapaszkodik úgy, hogy első pár lábának lábfeji részén lévő kémiai érzékszervét (Haller-féle szerv) a magasba tartja, és az arra járó gazdaszervezet tollazatára, bundájára, ruházatára pillanatszerűen kapaszkodik fel. A gazdát az általa kilélegzett szén-dioxidból, a bőrön át kiválasztott különböző anyagokból, a testhőmérsékletből és a mozgás keltette rezgésekből álló komplex inger révén érzékeli.
Rendszerint hajnalban és napnyugta után, táplálékkeresési céllal másznak ki a növényzetre. A lárvák jellemzően a talajtól 20 cm-re, a nimfák 50-60 cm-re, az adultok pedig 60-80 cm-re várakoznak a növényzeten. Ezt az adott terület növénytakarója is befolyásolja, de általában igaz, hogy 1,5 méternél magasabbra az adultok sem másznak. A nap többi részét a nedves aljnövényzetben, a talaj közelében töltik.
A közönséges kullancs, elterjedési területén belül, legnagyobb számban az erdőkben (pl. gazdag aljnövényzetű gyertyános-tölgyesekben), valamint egyéb, bokros-fás, sűrű aljnövényzetű területeken fordul elő.
A vegetációs időszakban ezeken az élőhelyeken a leginkább kiegyenlített a hő- és páratartalom-ingadozás, valamint a legtöbb potenciális gazdaállat is itt található.
Hozzászólás zárolva.