A Főváros kertjeibe, parkjaiba is betelepültek a kullancsok
Már nemcsak a kirándulások alkalmával vagyunk veszélyben, hanem a városi parkokban, kertekben, erdős, fás területeken is megjelentek a kullancsok! Sajnálatosan a honi hanyag turizmusnak köszönhetően sokan nem védték a velük kiránduló kutyáikat a kullancsoktól, s ezért vidékről még a Főváros kertjeibe és parkjaiba is betelepültek a kullancsok.
Aktivitásuk enyhe teleken is megfigyelhető, ami gyorsabb életciklust eredményezhet. Első alkalommal a 2006/07 igen enyhe telén végzett vizsgálatsorozatban demonstrálták német kutatók, hogy az Ix. ricinus aktivitása és táplálékkereső viselkedése akár egész télen át megfigyelhető.
Újabb megfigyelések szerint, a klimatikus változásokkal összefüggésben, az Ix. ricinus egyre nagyobb tengerszint feletti magasságon és egyre északabbra jelenik meg. Csehországi vizsgálatok szerint 1957-ben 800 méter volt elterjedésének maximális tengerszint feletti magassága, a 2001-2002-ben megismételt vizsgálatban viszont már 1100 méteren is gyűjtötték példányait. Egy svédországi felmérésben pedig ugyanazokon a vizsgálati területeken végeztek gyűjtéseket, másfél évtized különbséggel. A második felmérés során nagyobb egyedszámot tapasztaltak az egyes gyűjtési helyeken, és az elterjedés határát is északabbra húzódónak találták. Az elterjedési terület kiszélesedése mindkét esetben a klímaváltozással (pl. enyhébb telekkel, a +10°C-nál magasabb hőmérsékletű napok számának emelkedésével) lehet összefüggésben.
Magyarországon az év során általában két aktivitási csúcsot figyelhetünk meg: az első március végétől június elejéig, a második, kisebb csúcs pedig szeptemberben jelentkezik.
/forrás: Zöldi V., Erdős Gy., Szlobodnyik J.: 2. Módszertani levél a kullancsok elleni védekezésről. Országos Epidemiológiai Központ, 2009./
forrás:Margitszigeti Víztorony Magyar Kullancsszövetség Közhasznú Egyesület
Hozzászólás zárolva.