Facebook hozzászólás
167

A füstölgés ellen, Világnap

A leszokási harcban a legnagyobb problémát nagyon sok esetben a kezelés drágasága jelenti. A dohányzás legjobban a szegényebb néprétegekben terjed el, ezért a kezelést a komoly dohányosok közül sokan nem tudják finanszírozni.

Dohányzáselleni Világnap 2005

Az egészségügyi dolgozók kiváló helyzetben vannak ahhoz, hogy kiemelkedő szerepet játsszanak a dohányzás szabályozásában. A 2005-ös Dohányzáselleni Világnap erre hívja fel a figyelmet. Az Európai Unió törvényekkel és a hasznos tapasztalatok cseréjét elősegítő lépésekkel segíti az egészségügyi dolgozók munkáját a dohányzás visszaszorításában és betiltásában. Az új, „SEGÍTSÉG – A dohányfüstmentes életért” elnevezésű EU dohányzásellenes kampányt a 25 EU-tagállamban sugárzott nagyszabású televíziós kampány kapcsolja majd a 2005-ös Dohányzáselleni Világnap eseményeihez.

Bevezetés

Jelenleg 1,3 milliárd ember dohányzik Földünkön, és évente 4,9 millió ember hal meg a dohányzás következtében. A mai dohányosok több mint felének halálát valószínűleg dohányzással kapcsolatos betegségek okozzák majd. A Világbank előrejelzései szerint 2030-ban minden hatodik ember halálát a dohányzás okozza majd. Bár a dohányzás főleg a fejlődő országokban szedi majd áldozatait, Európában is komoly egészségügyi probléma marad. Ez ugyanis a második leggyakoribb halálok ma a Földön, és a leggyakoribb a megelőzhető halálokok között. Természetesen a betegség-megelőzésben fontos szerep jut a kormányoknak és a törvényhozó testületeknek, de igazi változásokat csak az egész társadalom bevonásával lehet előidézni. Ebben a munkában különleges és kiemelkedően fontos szerepet játszhatnak az egészségügyben dolgozók. Mivel a lakosság és a média bizalmát is élvezik, és széles társadalmi, gazdasági illetve politikai rétegekhez szólhatnak, a dohányzáselleni küzdelem élharcosaivá válhatnak. Mivel munkájukon keresztül a társadalom többségével kapcsolatba kerülnek, ténylegesen elősegíthetik az emberek életvitelének megváltoztatását. Tanácsokat, segítséget nyújthatnak, és válaszokat tudnak adni a dohányzással kapcsolatosan felmerülő kérdésekre is. Segíthetik a dohányzó betegek leszokását, és időben figyelmeztethetik a gyerekeket és a tinédzsereket a dohányzás ártalmaira. A témában folyó kutatások azt mutatták, hogy akár egy rövid, szakemberrel lefolytatott beszélgetés is nagyban elősegíti a leszokást, és így ez az egyik leggazdaságosabb módszer a dohányzás elleni küzdelemben.

Az egészségügyben dolgozók több szinten is bekapcsolódhatnak a dohányzás elleni küzdelembe. Személyes beszélgetések során hívhatják fel a lakosság figyelmét a dohányzás káros hatásaira, és ismertethetik meg az embereket a leszokás lehetséges útjaival. Az egészségügyi dolgozók számára már megszületett a kiadvány, ami ehhez a munkához nyújt segítséget. Közösségi szinten ők kezdeményezhetik és támogathatják a dohányzásmentes munkahelyek kialakítását, és könnyebben hozzáférhetővé tehetik a leszokni készülők számára rendelkezésre álló eszközöket. Végül, társadalmi szinten ők azok, akik szakmailag is támogathatják a nemzeti és globális dohányzásellenes törekvéseket, adóügyi lépések és dohányzásellenes törvények érdekében lobbizhatnak, támogathatják a Nemzetközi Dohányzásellenes Napot, illetve a WHO a Dohányzást Szabályozó Keretszerződését (WHO FCTC). Nemrégiben például az egészségügyi dolgozók egész Európára kiterjedő petíciót indítottak el, amelyben követelik, a leszokni vágyók könnyebben juthassanak a leszokást elősegítő szolgáltatásokhoz, követelik a nemdohányzók teljes körű védelmét a dohányfüsttől és a WHO dohányzásellenes keretszerződésének bevezetését.





Facebook hozzászólás
További cikkek

Hozzászólás zárolva.

ÉLET-MÓD

1 / 3 454

GASZTRO

ÉLET-MÓD

Kedves Olvasónk!
Ha érdekli ez a téma, és szeretne heti hírlevelet kapni a témában, vagy értesítést a megjelent új cikkekről, kérjük, adja meg nevét és e-mail címét!