Facebook hozzászólás
170

A füstölgés ellen, Világnap

A leszokási harcban a legnagyobb problémát nagyon sok esetben a kezelés drágasága jelenti. A dohányzás legjobban a szegényebb néprétegekben terjed el, ezért a kezelést a komoly dohányosok közül sokan nem tudják finanszírozni.

Általánosságban kijelenthetjük, hogy az egészségügyi dolgozóknak példát kéne mutatniuk az egészséges életmód terén.  Az egészségügyi dolgozókat tömörítő szervezetek vezető szerepet tölthetnek be, és példaképként szolgálhatnak a társadalom számára. Ha a dohányzásmentes munkahelyeket és a dohányzásmentes kultúrát propagálják, életvitelük követendő példát jelent majd betegeik számára is. 

Európai összehasonlítás

Egyértelmű, hogy a követendő jó példa felállításához vezető egyik első lépés, ha az egészségügy épületeiben megszüntetik a cigaretta árusítását. Több EU tagállamban ez történt, így többek között Lengyelországban, Görögországban, Spanyolországban és Észtországban ma már nem kapható, és nem reklámozható dohányárú ezekben az intézményekben. Az Egészséges Kórházak Nemzetközi Szervezete (The International Network of Health Promoting Hospitals) és az Dohányzásmentes Kórházak Európai Hálózata (European Network of Smoke-Free Hospitals), amelyek már a legtöbb tagállamban elkezdték működésüket,  közösen azon munkálkodnak, hogy dohányfüst-mentessé alakítsák az egészségügyi intézményeket, könnyen elérhetővé tegyék a leszokáshoz nyújtható segítő szolgáltatásokat, és ösztönözzék az egészségügyi dolgozókat is a leszokásra. A máltai egészségügyi dolgozók jelentése szerint a dohányfüst-mentes közterek jogi szabályozása megnövelte a leszokni vágyó emberek számát. Hasonló célok érdekében több ország bevezetett, vagy bevezetni készül a munkahelyekre, a tömegközlekedési eszközökre és a közterekre kiterjedő dohányzási tilalmakat.

Máltán és Svédországban doktorokat, fogorvosokat, ápolókat, tanárokat, gyógyszerészeket és pszichológusokat tömörítő dohányzásellenes egészségügyi szervezetek vesznek részt a füstmentes környezetért folytatott kampányokban. Az egyik ilyen szervezet, a Máltai Egészségügyi Minisztériummal karöltve kialakított egy, a leszokni vágyókat támogató rendszert, amely segít a rászorulóknak bekerülni a leszokást segítő klinikai programokba. A szakminisztérium előadás-sorozatokat és gyakorlatokat szervez a szakemberek számára, amelyeken folyamatosan tájékoztatja őket a leszokással kapcsolatos, újonnan felmerülő problémákról. Svédországban a különböző szervezetek, mint például az A Dohányzásellenes Nővérek és Szülésznők Európai Szervezete és az Egészségügyiek Dohányzásellenes Szervezete foglalkozik a dohányzás szabályozási problémákkal. Figyelmet fordítanak a közvélemény alakításának és a szakmai képzéseknek kérdéseire is. Az ilyen szervezetek segítségével az egészségügyi dolgozók kialakíthatnak egy szigorú dohányfüst-mentes politikát, és értően segíthetik a leszokni vágyókat a hosszú leszokási folyamat során. A svéd és finn fogászok több, mint kétharmada úgy nyilatkozott: feladatának érzi, hogy a leszokásra ösztönözze betegeit. Az Egyesült Királyságban az NHS egy igen összetett és jól működő dohányzásellenes szolgálatot hozott létre, amely tanácsadással segíti a leszokni vágyókat.  





Facebook hozzászólás
További cikkek

Hozzászólás zárolva.

GASZTRO

PÉLDA-KÉP

1 / 258

ÉLET-MÓD

Kedves Olvasónk!
Ha érdekli ez a téma, és szeretne heti hírlevelet kapni a témában, vagy értesítést a megjelent új cikkekről, kérjük, adja meg nevét és e-mail címét!