Facebook hozzászólás
170

A füstölgés ellen, Világnap

A leszokási harcban a legnagyobb problémát nagyon sok esetben a kezelés drágasága jelenti. A dohányzás legjobban a szegényebb néprétegekben terjed el, ezért a kezelést a komoly dohányosok közül sokan nem tudják finanszírozni.

Az egészségügyi dolgozóknak egész karrierjük során fejleszteniük kell tudásukat és képességeiket, hogy lépést tartsanak az orvostudomány fejlődésével. Általában egyetemi tanulmányaik alatt, vagy posztgraduális képzések során oktatják számukra, hogyan segítsék a dohányzásról leszokókat. A képzés részletei azonban országonként változóak. Észtországban a gyakorló orvosokat mind kiképzik, hogy segíteni tudjanak a leszokóknak, és 2005 végére az ország minden 15-dik városában felállítanak egy tanácsadó központot, ahol szakemberek várják majd a betegeket. 1995. óta a vezető litván orvosi egyetemen a tanterv része a dohányzás megelőzéséről és a leszokás elősegítéséről szóló előadás-sorozat. Németország is kezdi felismerni, mekkora szerepet játsszanak az orvosok és az egészségügyi dolgozók a dohányzáselleni küzdelemben, és fejleszteni kívánja orvosai oktatását, képzését e téren.

Az egészségügyi dolgozók különösen fontos szerepet játszhatnak a dohányzás ellenes kampány olyan fontos területein, mint a nevelés, az oktatás, és különösen a gyerekek, tinédzserek és fiatal felnőttek tájékoztatása. Görögországban külön figyelmet fordítanak ezekre a korcsoportokra, így az egészségügyben dolgozók külön felhívják a gyermekek figyelmét a dohányzás függőséget okozó, az egészséget károsító hatásaira. Svédországban, Spanyolországban és Szlovákiában az egészségügyi dolgozók egyes iskolákkal együttműködve megpróbálták beépíteni a tantervbe az egészségnevelést és a dohányzás káros hatásairól szóló oktatást, bár Spanyolországban és Szlovákiában ez a kezdeményezés még csak elszórtan valósult meg. A fiatalokat és a várandós anyákat megcélzó, figyelemfelhívó kampányokat folytattak Cipruson és Észtországban, ahol az Egészségfejlődés Nemzeti Intézete egy újszerű és átfogó programot dolgozott ki az iskolák számára, amely keretén belül a kortársak ellenőrzése nehezíti meg, hogy a diákok elkezdjenek dohányozni.

A programok sikerét akadályozó tényezők

A fent említett sikeres lépések ellenére sok európai országban a dohányzás-ellenes küzdelmet anyagi problémák hátráltatják. Egyrészről a  dohányáruk adójáról, másrészről az egyénre nehezedő magas gyógyulási költségekről kell itt szót ejtenünk. 





Facebook hozzászólás
További cikkek

Hozzászólás zárolva.

GASZTRO

KUL-TOUR

1 / 158

ÉLET-MÓD

Kedves Olvasónk!
Ha érdekli ez a téma, és szeretne heti hírlevelet kapni a témában, vagy értesítést a megjelent új cikkekről, kérjük, adja meg nevét és e-mail címét!