Facebook hozzászólás
170

A füstölgés ellen, Világnap

A leszokási harcban a legnagyobb problémát nagyon sok esetben a kezelés drágasága jelenti. A dohányzás legjobban a szegényebb néprétegekben terjed el, ezért a kezelést a komoly dohányosok közül sokan nem tudják finanszírozni.

A WHO és a Világbank becslése szerint a dohányáruk árának 10%-os emelkedése világszerte körülbelül 42 millió embert késztetne arra, hogy leszokjon a dohányzásról. A dohányárukra kivetett adók mértékének eltérése hatalmas árkülönbségeket eredményez az európai piacon. Például, a Luxemburgban vásárolt cigaretta akár háromszor olcsóbb lehet, mint az Egyesült Királyságban vett azonos termék. Következésképpen Luxemburgba a környező országokból nagy számú dohányos zarándokol. Franciaországban az elmúlt évek áremelkedése nagy mértékben megnövelte a leszokni vágyók számát.  Az egészségügyben dolgozóknak kiemelt szerep jut abban, hogy az adók emeléséért lobbizzanak a kormányoknál.

A leszokási harcban a legnagyobb problémát nagyon sok esetben a kezelés drágasága jelenti. A dohányzás legjobban a szegényebb néprétegekben terjed el, ezért a kezelést a komoly dohányosok közül sokan nem tudják finanszírozni. Ma az Európai Unión belül nem egységes a kezeléseket irányító politika. Máltán például a leszokást elősegítő klinikák mindenki számára elérhetőek, és ingyenesek, így sokakat bátorítanak a kezelés elkezdésére. Az Egyesült Királyságban az NHS felvette a receptre felírható gyógyszerek közé a nikotint helyettesítő gyógymódokat, így azok az  idősek és a rossz anyagi körülmények között élők számára ingyenesekké váltak. Spanyolországban, Németországban és Szlovákiában a gyógyszerészeti segítség nem ingyenes. Ennek következményeként a német orvosoknak csupán 25%-a érdeklődik betegeik dohányzási szokásai iránt, és kevesebb, mint 5%-uk javasolja a betegeknek, hogy szokjon le a dohányzásról. Hozzájárult a helyzet kialakulásához, hogy sem az orvosoknak sem az egészségügyi dolgozóknak nem segítik dohányzás-ellenes munkáját központilag, így kevés időt és energiát tudnak erre fordítani. A forráshiányt nevezik meg a leggyakrabban a szlovákiai nikotin-függőségi programok kudarcának okaként. Pedig az megvalósult programok nagy sikerrel fejeződtek be. A visszaesési ráta akkor is magas lehet, ha a leszokóban lévő dohányosok számára nem áll rendelkezésre pszichológiai segítség.

Végül meg kell említenünk, hogy a közvélemény tájékoztatási szintje és a kutatások gyakorisága EU országonként igen különböző. Bár Spanyolországban nemsokára megkezdődik a leszokási programok sikerét vizsgáló felmérés, és hasonló kutatások indulnak Cipruson is, gyakran nem rendelkezünk elég adattal ezen programok hatékonyságáról. 





Facebook hozzászólás
További cikkek

Hozzászólás zárolva.

STÍLUS

1 / 630

PÉLDA-KÉP

1 / 258

ÉLET-MÓD

Kedves Olvasónk!
Ha érdekli ez a téma, és szeretne heti hírlevelet kapni a témában, vagy értesítést a megjelent új cikkekről, kérjük, adja meg nevét és e-mail címét!