Éretlenek
A hiányos tájékoztatás miatt sok gyerek idő előtt kényszerül iskolába
Idén tízezernél is több hatéves gyerek kerülhet éretlenül iskolába, ennek pedig részbeni oka, hogy a kormány 2019-ben változtatott az iskolaérettség szabályain. 2020-tól az óvodák és a szülők már nem dönthetnek arról, hogy egy hatéves gyerek iskolaérett-e, és ha a szülők azt szeretnék, hogy a gyerekük egy évig még óvodában maradjon, az Oktatási Hivatalnak nyújthatnak be kérvényt. A Szülői Hang Közösség most online felmérést végzett az érintett szülők körében, melyből az derül ki, hogy komoly hiányosságok vannak a szülői döntést segítő tájékoztatásban és támogatásban. Ráadásul az idő is szorít, már csak január 15-ig lehet kérelmeket benyújtani a Hivatalhoz.
A kormányzat nemcsak a szakmai tájékoztatás megszervezését mulasztotta el, hanem a szülői kérvényezés támogatását is. Az OH bármely szakember által kiállított írásos szakmai véleményt figyelembe vesz az iskolaérettségi döntésében, azonban a kormányzat elfelejtett szólni az érintett szakembereknek arról, hogy ilyen írásos véleményt kiadhatnak.
Így történhetett meg, hogy a felmérés eredményei szerint a kérvényező szülők 70 százaléka találkozott elutasítással, amikor támogató írásos szakmai véleményt kértek azoktól a szakemberektől, akik egyébként egyetértettek azzal, hogy a gyermek még egy évig óvodában maradjon.
Ezen belül 42 százalékban találkoztak a szülők azzal, hogy egyáltalán nem is állították ki az írásos szakmai véleményt, 28 százalékban pedig azt tapasztalták, hogy bár a szakember egyetért a további egy év óvodával, ezt konkrétan mégsem meri beleírni a szakmai véleménybe.
Sajnos az óvodák jogkörének megszüntetése oda vezetett, hogy sok óvodában már nem adják meg a szülőknek azt a támogatást, amire egyébként még lehetőség lenne. Az eredetileg az egységesítés ürügyével bevezetett új szabályozásban mind a szülői tájékoztatás, mind a kérvényezés támogatása rendkívül esetleges: van, ahol működik, és van, ahol nem.
A Szülői Hang Közösség önkéntes csoportként igyekszik pótolni a kormányzat mulasztásait. A segítségnyújtási akció azonban nem helyettesíti az országosan szervezett kormányzati tájékoztatást és támogatást, melynek elsődleges helyszíne az óvoda kell hogy legyen.
Már tavaly is sokan mentek hamarabb iskolába
A tavalyi év nyilvános adatai szerint az OH-ba benyújtott kérvények 90 százalékát, mintegy 10 ezer kérelmet fogadtak el, emellett 2019-ben még mintegy 12 ezren szerezhettek egyes szakszolgálatoknál szakértői véleményt az óvodában maradásról.
Így tavaly összesen mintegy 22 ezer gyermek maradhatott még egy évet az óvodában, ami körülbelül 10 ezerrel kevesebb, mint a korábbi években jellemző 30–35 ezer közötti szám.
Vélhetően ennek a 10 ezer gyermeknek jelentős része éretlenül került az iskolába pusztán azért, mert a szülők nem kaptak megfelelő tájékoztatást, támogatást, ezért nem tudatosult bennük, hogy kérvényezniük kellene. Idén a helyzet akár még rosszabb is lehet.
Hozzászólás zárolva.