A jó bor több mint harmónia…
Az illatos, zamatos bor nemcsak szem-szájnak ingere, mára kultúrtörténeti hagyománnyá is vált: festőket, írókat, költőket ihletett meg, szentje van, különböző társadalmi események köthetők hozzá, és a borturizmus is egyre népszerűbb.
Fotó: Fényes Gábor, Förster Tamás
Borfogyasztás Magyarországon
Magyarország nemcsak hagyományos bortermelő, hanem borfogyasztó nemzet is a középkor óta. A borozás egyik alapvető okaként az ivóvíz gyenge minőségét emlegetik, borból viszont a középkor végétől nem volt hiány. A törzsasztal.com cikke szerint akkor száz liter körül lehetett az egy főre jutó borfogyasztás, szemben a mai harminc literrel. Minőségi színborból azonban csak a rangosabbaknak jutott, a szegényebbeknek lőrével kellett beérniük. 2009-ben a négymillió magyarországi háztartás ötvenkét százaléka vásárolt valamilyen üveges bort a GFK Hungária kutatása szerint, a legtöbben vöröset. Ebből tavaly tizenöt százalékkal több fogyott, míg a fehérekből ugyanennyivel kevesebb, mint 2008-ban. 2009-ben a rosé is hódított: ötven százalékkal nőtt a vásárlók kosaraiba került mennyiség ebből a borfajtából.
Tényleg egészséges!
A borok gyógyhatásáról számos legenda ismert. Régen a vérszegénység és sápadtság kezelésére gyakran egy deci vörösbort javasoltak, akár a gyerekeknek is. Azóta bebizonyították, hogy bár a vörösbor tartalmaz vasat, olyan vegyértékűt, amely a gyomorból nem szívódik fel a véráramba. Vérszegénység ellen tehát nem orvosság. Ugyanakkor a bor kémiai vizsgálata közben újonnan fölfedezett hatóanyagok szív- és érrendszert védő hatását több kutatás is igazolta. A sötétpiros, fekete héjú szőlőben ugyanis jelentős mennyiségű polifenol, konkrétan rezveratrol vegyület van, amely anyag kimondottan védi a szívet és az érrendszert. Antioxidáns hatása révén pucolja az érfalakat, ezáltal akadályozza az érelmeszesedés kialakulását. Több kutatás alátámasztotta, hogy a mérsékelt, de rendszeres – napi két-három deciliternyi – vörösborozás kifejezetten jótékony hatású, különösen zsíros ételek fogyasztása után. Ugyanez a vegyület állítólag az Alzheimer-kór kivédésében is segít. Polifenolok természetesen nem csak a vörösborban vannak. Nagy koncentrációban fellelhetők a zöldteában, a mogyoróban, különféle bogyókban, a kakaóban, a fekete áfonyában vagy a szőlőmagban.
Hozzászólás zárolva.