Hogyan tudják a kamaszok épségben átvészelni ezt a nehéz időszakot?
A középiskolások a zárás legnagyobb kárvallottjai
A járvány miatt bevezetett lezárás sokunkat hozott nehéz helyzetbe, de talán a korlátozó intézkedések leginkább azokat a fiatalokat viselték meg, akik most élik tinédzser éveiket. Számukra mindaz, ami éppen van, teljes mértékben ellentmond mindannak, ami az életkoruk alapján „kijárna” nekik. A szülők felelőssége ebben a helyzetben is óriási.
Az elmúlt egy évben, a járvány, és annak súlyos egészségügyi és társadalmi következményei – a munkahelyek elvesztése, a párkapcsolati problémák, a krónikus stressz és legrosszabb esetben szeretteinek elvesztése – a legtöbbünk számára komoly kihívást jelentett. Akinek iskoláskorú gyermeke volt (van), rajtuk még több a teher. A munka, és természetesen a napi teendők ellátása mellett, át kellett állniuk „tanítóbácsi, vagy tanítónéni üzemmódba”, ezek a feladatok valójába egész embert kívánnak.
Régóta köztudott, és számos felmérés eredményei is ezt igazolják, hogy a középiskolás gyerekek szüleinek a legküzdelmesebb időszak az életükben, amikor kamaszkorú csemetéiket pályára kell állítani. A 18. életév komoly mérföldkő, sok múlik ilyenkor azon, hogy miként sikerül venni az akadályokat, legfőképpen az egyetemre való felkészüléskor. Ha ebben az időszakban esetleg porszem kerül a gépezetbe, az a felnőtt élete első lépéseit megtevő gyermeknek akár az egész további életére kihathat.
A szülőkben komoly a félelem, hogy a járvány, és a hosszúra nyúló lockdown miatt sok középiskolás korú gyerek lába alól kicsúszhat a talaj, és az életük – lehet persze, hogy csak időlegesen – de nem a legjobb irányt veszi.
A pályaválasztás és továbbtanulás kritikus időszakában kellene most, a lezárás hosszú heteiben, hónapjaiban igazán okosnak lenni!
Kétségtelen, hogy a járvány jelentős mértékben megviselte sok serdülő érzelmi életét. Az amerikai Betegségmegelőzési Központ (Centers for Disease Control and Prevention) sokszor hivatkozott jelentése szerint a 12–17 éves korúak mentálhigiénés sürgősségi ellátása 2020 áprilisától októberig 31 százalékkal nőtt 2019 azonos időszakához képest. Egyáltalán nem meglepő, hogy a magány, az elszigeteltség, és az online tanulással kapcsolatos nehézségek rendkívüli módon megterhelték őket, és a szüleiket is.
Mentálhigiénés szakértők véleménye szerint, ilyen esetben sok múlik a szülőkön, hogy felnőttként ők hogyan viselik a nehézséget, milyen megküzdési stratégiákkal rendelkeznek, és ebből mit tudnak gyermekeiknek átadni. Fontos, hogy ilyenkor mit sugárzunk kamaszkorú gyermekeink felé!
Hozzászólás zárolva.