Facebook hozzászólás
294

A Covid újraírta az eddigi erősorrendet

Koppenhága a világ legbiztonságosabb városa

A koronavírus járvány alaposan átírta a legbiztonságosabb városokról eddig készült rangsort. Az ázsiai helyszínek, melyek eddig általában dobogósak voltak, most hátrébb kerültek. Dánia fővárosa, Koppenhága lépett az első helyre.

Egy turistaút megtervezésekor mindig is elsőrendű szempontnak számított, hogy a hely, ahová el szeretnénk jutni, biztonságos legyen. Ez az igény máig sem változott, viszont a koronavírus okozta pandémia és a nyomában járó világméretű felfordulás teljesen átírta azokat a szempontokat, melyek alapján eddig meg tudtuk határozni, hol lehetünk biztonságban, és hol nem.

Ez talán magyarázatot ad arra is, mitől változott meg a sorrend az Economist Intelligence Unit Safe Cities Index (SCI) lista csúcsán. Az index 60 nemzetközi desztinációt rangsorol a digitális biztonság, az egészségbiztonság, az infrastruktúra, a személyi-, és vagyonbiztonság valamint a környezetvédelem szempontjait figyelembe véve.

Nyolcadikról az első helyre

Eddig minden évben valamelyik ázsiai város, Tokió, Szingapúr, vagy éppen Oszaka volt az első helyen. 2021 az első olyan év, amikor a dobogó csúcsára egy európai város, Koppenhága került fel. A maximálisan elérhető 100 pontból 82-t megszerző Koppenhága lett az idei nyertes. Dánia fővárosa 2019-be még „csak” a lista nyolcadik helyén állt.

Jó itt élni. Forrás: Wikipedia.org

„A legfontosabb tényező, ami Koppenhágát ilyen biztonságos várossá tette, az az alacsony bűnözési ráta. Az elmúlt évtizedben a legalacsonyabb – mondja Lars Weiss, a város főpolgármestere.

„Koppenhágát az erős társadalmi kohézió és a viszonylag szűk vagyoni különbségek jellemzik. Ez egy olyan város, ahol mind a takarító, mind pedig a nagy cég vezérigazgatója összefut egymással a helyi szupermarketben, és gyermekeik is ugyanabba az iskolába járnak. „Ez a dán kultúra egyik lényeges eleme, és nagyban hozzájárul a magas szintű bizalomhoz és az ebből adódó biztonságérzethez, amelyből – mint a felmérés is bizonyítja – komoly előnyt vagyunk képesek kovácsolni.”

Az utolsókból itt egyhamar nem lesznek elsők

A kanadai Toronto épp csak lecsúszott az első helyről a maga 82,2 pontjával, míg Szingapúr 80,7 ponttal lett a harmadik. Bár Sydney összesítésben a negyedik helyen áll 80,1 ponttal, a kozmopolita ausztrál város a digitális biztonság kategóriájában az első helyezést érte el. A 2019 -es győztes Tokió 80,0 pontot kapott, ezzel a japán város az ötödik helyre csúszott vissza.