Facebook hozzászólás
74

A napozásról – Ahogy az ezoterikus pszichológus látja

Sokszor lerágott csont; rengeteg érv hangzik el, s egyre több inkább kontra, mint pro. Pedig hát itt és most állást kell foglalni napozás ügyben. Nézzük! Készséggel vállalom a vitát. Napozni célszerű, jó, ajánlatos, indokolt, előnyös, mert:

1. Relaxáló hatású.

 Az a tény, hogy (legtöbbször) fekszünk, csukott szemmel, önmagában is nyugtató-lazító hatással van ránk: csökken izmaink tónusa, ennek következtében a központi idegrendszer feszültségszintje is. Agyunk elektromos aktivitása úgy változik, hogy a 15-35 rezgés/másodperc frekvenciájú ún. béta hullámok helyett a másodpercenkénti 7-14 rezgésű alfa hullámok kerülnek túlsúlyba.

Ez pedig az elalvás előtti, vagy az ébredést követő, illetve a merengő, „ihletett” percekre jellemző. A bal félteke dominanciája helyett féltekei szinkronicitás a jellemző: együtt, összhangban működik az inkább logikus bal és az inkább intuitív (megérző-beleérző), művészetkedvelő jobb félteke. S ha még mélyebbre ereszkedünk az ellazulásban, a másodpercenkénti 4-7 közötti théta hullámok válnak uralkodóvá az agyban: az ún. éber-álom állapotába jutunk. Alvás- és álomkutatások tárták fel, hogy főleg az ún. REM (gyors szemmozgásos), más szóval paradox alvás során álmodunk.

Ezért fordulhat elő, hogy napozás közben, de máshol és máskor is, ha théta-domináns állapotba ereszkedünk,  képek, képsorok suhanhatnak el hunyt szemhéjunk előtt; és/vagy olyan hangokat hallhatunk, olyan szagokat, illatokat érezhetünk, vagy olyan tapintásos élményeket élhetünk át, amelyekről tudjuk, hogy nincs valóságalapjuk.

Thétába került az is, akinek „filmszakadás”-élménye keletkezik: nem tud elszámolni bizonyos idővel. A napozás tehát megnyugtat, ellazít, felfrissülünk tőle (vagy belealszunk, ha kimerültek vagyunk – és ebből sajnos leégés lehet, tehát  állítsuk be a mobilunkat, ha más megoldás nincs,  20 perc utáni jelzésre, amennyiben az  elalvás veszélye fenyeget; ezért is fontos, hogy ne napozzunk tele hassal).
2. A napozás erősíti-harmonizálja az ideg- és az immunrendszert, valamint a belső elválasztású mirigyeket.

Szervezetünknek három fő tartó pilléréről van szó, melyek kommunikációs csatornája is (részben) közös. A rendszeresen napozó ember nyugodtabb, „flegmább”, jobban tűri a pszichés feszültséget, a stresszt, a terhelést – de a monotóniát is. Szervezete jobban ellenáll a betolakodóknak (s az ilyen támadások száma nyáron megnő), illetve,  ha kap is valamilyen fertőzést, hamarabb rendbe jön. Jótékony hatással van a napozás a libidóra (a szexuális vágyra) és a teljesítményre is (bár a hölgyek bizonyára megerősítenek abban, hogy az. ún. latin szerető nem egy tipikus lepedő-akrobata, tehát Délre haladva a temperamentum inkább az udvarlási stílusban érhető tetten…).





Facebook hozzászólás
További cikkek

Hozzászólás zárolva.

GASZTRO

KUL-TOUR

1 / 158

ÉLET-MÓD

Kedves Olvasónk!
Ha érdekli ez a téma, és szeretne heti hírlevelet kapni a témában, vagy értesítést a megjelent új cikkekről, kérjük, adja meg nevét és e-mail címét!