Facebook hozzászólás
616

Civil negyed - Sulinyugi program

A stressz kezelése legyen olyan, mint a fogmosás!

Egy működő társadalomban helye van a civileknek. Kipótolják, kiegészítik azokat a tevékenységeket, amelyeket az állam már nem tud elvégezni. Ahogy a bölcsesség is szól: egy ember igazi mércéje az, hogyan bánik azzal, aki nincs hasznára. Civil Negyed rovatunkban hetente bemutatunk egy szervezetet, amely abban segít, hogy otthonosabban érezzük magunkat mindennapjainkban. Szigeti Réka pszichológussal a Lélekkel az Egészségért Alapítvány munkájáról, benne a Sulinyugi programról beszélgettünk.

 A stressz, folyamatos feszültség, állandó idegesség. Ismerős? Te is szenvedsz tőle? Kutatások igazolják, hogy a tartósan fennálló stressz gyengíti a szervezet ellenállóképességét és komoly betegségekhez vezet. Ezért is aggasztó, hogy a tünetek egyre fiatalabb korban felismerhetők. Riasztó, hogy néhány gyerek esetében olyan magas stresszértékeket mértek, amelyek egyébként csak menedzserekre jellemzőek. Ne hagyjátok, hogy a gyereketek is idáig jusson! Van megoldás. Segít a Sulinyugi program.

Egy egészségfejlesztő szakképzésen ismerkedtünk meg Bikfalvi Réka és Balázs Noémi pszichológusokkal – mondja Szigeti Réka pszichológus. Hamar kiderült, hogy hasonlóképp gondolkodunk. Fiatalos lendülettel, világmegváltó tervekkel fogtunk közös munkába. 2010-ben hoztuk létre a Lélekkel az Egészségért Alapítványt. Elsősorban a stresszkezelésben, a kiégés megelőzésében nyújtunk támogatást. Ennek kiemelt formája a SULINYUGI program”.

sulinyugi program
Játékos módszerekkel dolgoznak (Fotó: sulinyugu.hu)
Mi volt az ok, ami a gyerekek felé fordított benneteket?

Mindhárman rendszeresen tartottunk cégeknél, felnőtteknek stresszkezelő tréningeket. Ezeken gyakran elhangzott a mondat: „Milyen jó lett volna ezt már gyerekkorban tudni’”. Én iskolapszichológusként kezdtem a pályámat, volt tapasztalatom arról, hogy a gyerekeknek mennyi szorongással kell megküzdeniük nap, mint nap. Aztán első osztályos lett Bükfalvi Réka kollégám gyereke. A tanító néni meghívta őt az iskolába, mutassa be, mivel foglalkozik. Akkor dugtuk össze a fejünket, hogy kitaláljuk, miként lehetne elmagyarázni a gyerekeknek, hogy mit csinál egy pszichológus, hogyan segít oldani a mindennapi feszültséget, a stresszt? Gyakorlatilag ebből született meg a Sulinyugi program. Ezen keresztül már 15-16 ezer gyerekhez jutottunk el. Ami pedig legalább ennyire fontos, hogy a tanároknak és szülőknek is tudunk segíteni a módszereinkkel, hogy úrrá legyenek a feszültségeken.

sulinyugi
Ne engedd, hogy idáig jusson! Van segítség! (Fotó: pixabay.com)
Miért fontos már gyerekkorban megtanulni a stresszkezelést?

A stressz mindig jelen volt az emberek életében, ez nem a 21. század „vívmánya”. Háborúk, gazdasági válságok, éhínségek, halálos betegségek folyamatosan próbatételek elé állították az embereket a történelemben. Ez nem új. Ami mára másfajta élethelyzetet teremtett, az az emberek időhöz való viszonya. Az életük túlzsúfoltsága, a beosztottság: „pörgésként” szoktunk rá hivatkozni. Miközben egyre hosszabb ideig élünk, és egyre jobb az életminőségünk, mindezt beárnyékolja a stressz, a kiégés és az ebből fakadó nagyon súlyos mentális és fizikai betegségek. A stresszmutatók folyamatosan romlanak az utóbbi évtizedekben.
Ijesztő, hogy a tünetek egyre több gyereknél is jelentkeznek. A felmérések szerint például a kamasz lányok 50 százaléka számol be arról, hogy hetente többször ideges, irritált, feszült. De a szülők, pedagógusok gyakran nem ismerik fel a tüneteket. Ezért kell megtanítani ezeket!





Facebook hozzászólás
További cikkek

Hozzászólás zárolva.

ÉLET-MÓD

1 / 3 454

STÍLUS

1 / 630

PÉLDA-KÉP

1 / 258

ÉLET-MÓD

Kedves Olvasónk!
Ha érdekli ez a téma, és szeretne heti hírlevelet kapni a témában, vagy értesítést a megjelent új cikkekről, kérjük, adja meg nevét és e-mail címét!