Facebook hozzászólás
616

Civil negyed - Sulinyugi program

A stressz kezelése legyen olyan, mint a fogmosás!

Egy működő társadalomban helye van a civileknek. Kipótolják, kiegészítik azokat a tevékenységeket, amelyeket az állam már nem tud elvégezni. Ahogy a bölcsesség is szól: egy ember igazi mércéje az, hogyan bánik azzal, aki nincs hasznára. Civil Negyed rovatunkban hetente bemutatunk egy szervezetet, amely abban segít, hogy otthonosabban érezzük magunkat mindennapjainkban. Szigeti Réka pszichológussal a Lélekkel az Egészségért Alapítvány munkájáról, benne a Sulinyugi programról beszélgettünk.

sulinyugi
Az önfeledt játék, a szabad levegő és mozgás segít legyűrni a stresszt (Fotó: pixabay.com)
Hogyan építettétek fel a SULINYUGI programot?

Életkor szerint három tematikát dolgoztunk ki. A „Manóstressz” foglalkozásokat a 1-4. osztályosoknak; a „Gyerekideg” programot a 5 – 8. osztályosoknak és a „Kamaszfeszkó” órákat a 9 – 12. osztályos gyerekeknek. Osztályfőnöki órákon találkozunk velük először. A tanároknak másfél órás tréningeket szervezünk. A szülőknek pedig információs kiadványokkal, online segédanyagokkal, fórumokkal segítünk. Három pilléren áll a módszerünk: Segítünk megérteni a gyerekeknek, hogy teljesen normális, ha néha feszültek és ezt nem tudják jól kezelni. Felszabadító, ha rájönnek, hogy nincs velük baj, a problémájukkal nincsenek egyedül.
A következő lépés az attitűd formálás. A stresszel kapcsolatos hozzáálláson változtatunk. A gyerekek megtanulják, hogyan ismerjék fel a stressz tüneteit. Elmondjuk, hogy a dolog kezelhető, hogy felelősségük és lehetőségük van segíteni magukon.
A harmadik fázis, amikor ehhez konkrét eszközöket adunk a kezükbe. Ezeket kipróbáljuk, begyakoroljuk. Így később kézzelfogható technikai segítséget jelentenek számukra. Az a cél, hogy olyan legyen, mint a fogmosás. Mindennapi rutinként épüljön be az életükbe.

Mi történik egy ilyen foglalkozáson?

Ezek a foglalkozások mindig interaktívak,sok játékkal, élménnyel. Legelőször is, tisztázzuk, hogy mi a stressz. Fontos, hogy értsék, nincs velük „baj”, ha feszültek. Ez természetes.

Selye János a híres stresszkutató mondta: nem kiküszöbölnünk kell a stresszt az életünkből, hanem felhasználni az energiáit a megküzdésben, az előrejutásban.

A hétköznapi stressz, az egészséges feszültség, az élet sava-borsa. Fontos, hogy a gyerekek felismerjék a stressz tüneteit. Megtanítjuk őket arra, hogyan tudják a feszültséget pozitív, építő energiává alakítani. Meg tudjuk mutatni, hogy hogyan tudják levezetni az indulataikat, mit tehetnek magukért, hogy könnyedebben vegyék az akadályokat. Ez nem megy mindig könnyen, és van, amikor gyakorolni kell, meg megtalálni azt a módszert, ami nekünk a legjobb.

Milyen gyakorlatok vannak erre?

Olyan bizonyítottan hatékony stresszkezelési módszereket alkalmazunk, mint például a hasi légzés hosszú kifújással. A legkisebbekkel a képzeletet hívjuk segítségül, egy képzeletbeli lufiban fújjuk a levegőt. A nagyobbakkal már azt is megbeszéljük, hogy ennek mi a biológiai háttere, hogyan hat a szervezetünkre a hasi légzés. Kipróbáljuk a progresszív izomrelaxációt, ami azt jelenti, hogy megszorítjuk az izmainkat, és utána elernyesztjük. Ez a villám relaxáció, amely szintén nagyon gyorsan tudja oldani a feszültséget. Technikákat mutatunk arra, hogyan tudják irányítani a gondolataikat. Ezeknek a találkozóknak talán a legfontosabb eredménye a felismerés. A gyerekek ráébrednek arra, hogy mennyi mindent tudnak tenni saját magukért.





Facebook hozzászólás
További cikkek

Hozzászólás zárolva.

GASZTRO

KUL-TOUR

1 / 158

ÉLET-MÓD

Kedves Olvasónk!
Ha érdekli ez a téma, és szeretne heti hírlevelet kapni a témában, vagy értesítést a megjelent új cikkekről, kérjük, adja meg nevét és e-mail címét!