MINDEN CSAK KÉMIA?
A szakítás is beindítja a szervezet hormontermelését
Lassan kiderül, hogy minden csak kémia. Az is, ha összekerülünk valakivel, vonzódást érzünk a másik iránt, de az is jórészt a hormonok játéka, amikor csalódást és frusztrációt érzünk amiatt, hogy a szeretett fél esetleg kiszeretett belőlünk. Egy angliai tudós csoport most utánajárt a kérdésnek.
Kevésbé tudományos nyelven megfogalmazva ez annyit jelent, hogy a szervezet ilyenkor a ‘menekülj, vagy küzdj meg’ üzemmódba kapcsol, ami a rövid távú problémamegoldást ugyan segítheti, de, ha hosszú távon is fennáll, az súlyos szorongáshoz, illetve depresszióhoz vezethet.
A tudóscsoport arra jutott, hogy egyfajta „frusztráció vonzerő” alakul ki az elhagyott személyben.
Az elutasított férfiakban és nőkben egyaránt aktív volt az agynak azon területe, melyet hivatalosan nucleus accumbens-nek neveznek; az agyban ez a terület felelős a függőségek kialakulásáért. Nem véletlen, hogy a Fishers-kutatásban résztvevők „rögeszmésen” gondolkodtak és mihamarabbi érzelmi egyesülésre vágytak továbbra is azzal a partnerrel, aki elutasította őket.
„A szeparációs szorongás olyan tüneteket mutat embereknél is, mint a kiskutyáknál, akiket elválasztanak az anyjuktól és egyedül hagyják őket: körbe-körbe futkorásznak, ugatnak és nyafognak” – tette hozzá Fisher.
„Azok a párok, akik többször szétválnak és visszatérnek egymáshoz, továbbra is kémiai függőségben vannak egymással, tehát nem képesek tisztán szétválni, addig, amíg ez a függőség meg nem szűnik.”
Az agyunkban zajló kémiai reakciók mellett természetesen az emberek egy sor viselkedésbeli ok és minta miatt is megpróbálják megújítani kapcsolatukat, amelyeket egyszer már megszüntettek.
Hozzászólás zárolva.