A szívbetegségek rizikófaktorai
A szív- és érrendszeri betegségek kialakulásában öt fő tényezőre érdemes figyelni, a koleszterinszintre, a dohányzásra, a mozgáshiányra, a magas vérnyomásra és a cukorbetegségre.
1. Koleszterin
A magas koleszterinszint a koszorúerek falában zsírlerakódást eredményez. Sok embernek magas a koleszterinszintje, így ők fokozottan veszélyeztetettek a koszorúér-megbetegedés kialakulása szempontjából. Ez a kockázati tényező azonban egyszerű étrendi változtatással, több mozgással, illetve elhízás esetén a testsúly csökkentésével az esetek jelentős részében kiküszöbölhető. Sokaknak azonban a fentiek mellett gyógyszeres kezelésre is szüksége van.
A koleszterin zsírban oldódó vegyület, melyet sok élelmiszer tartalmaz. A szervezetben a máj is termel koleszterint, melyet a véráramba bocsát. A vérben a koleszterin főleg két fehérjéhez kötődve szállítódik. Az egyik fehérje az LDL (Low Density Lipoprotein), melyet "rossz koleszterinként" emlegetnek, mert felelős az érfalban fellépő plakk-képződésért. A másik a HDL (High Density Lipoprotein) avagy "jó koleszterin", mely éppen ellenkezőleg, eltávolítja a véráramból a koleszterint. A magas LDL-szint tehát hajlamosítja Önt az ateroszklerózis és a koszorúér-megbetegedés kialakulására.
A vér összkoleszterin-tartalma egyszerű vérvizsgálattal megállapítható.
– 5,2 mmol/l alatt: ajánlott érték
– 5,2 mmol/l: átlagos kockázat
– 5,2 és 6,4 mmol/l között: enyhén fokozott kockázat
– 6,4 mmol/l felett: fokozott kockázat
Amennyiben az Ön összkoleszterin-szintje meghaladja a 6,4 mmol/l-t és HDL-szintje 0,9 mmol/l alatt van, Ön a magas rizikójú csoportba tartozik.
Valódi "koleszterin-bombának" számít a vaj, a tojássárgája, továbbá a különféle belsőségek, pl. a máj. Iktasson étrendjébe minél több halat, szárnyast és telítetlen zsírsavakban dús növényi olajakat. A telített zsírokban szegény, növényi rostokban gazdag étrend szintén csökkenti a vérkoleszterin-szintet. A rendszeres napi mozgás növeli a vér HDL-, vagyis "jó koleszterin"-szintjét. Emellett így könnyen és tartósan megszabadulhat feles kilóitól is, mely továbbcsökkenti vérének összkoleszterinszintjét.
2. Dohányzás
A koszorúér-megbetegedésből származó halálozások csaknem fele mutat összefüggést a dohányzással. A dohányfüstben lévő nikotin, szén-monoxid és egyéb anyagok közvetlenül károsítják az artériák sima belső falát. A károsodott helyeken a koleszterin könnyebben rakódik le, elősegítve ezzel a plakk-képződést. A dohányzás az artériák falának simaizom rétegét is összehúzódásra készteti, mely jelentősen csökkenti a koszorúerek véráramlását.
Hozzászólás zárolva.