Facebook hozzászólás
119

A tavaszi vitaminhiány veszélyes!

Régen a téli és tavaszi vitaminhiány következményei sokkal súlyosabbak voltak, mint napjainkban, mert nem ismerték eléggé a jelenséget, s így gyógyítani sem tudták. Ma már minden lehetőség adott, hogy elkerüljük a vitaminhiányból fakadó bajokat, csak egy kis odafigyelés kell, s a megelőzésre kell helyezni a hangsúlyt.

Az öregek általában télen vagy tavasszal haltak meg, mert a vitaminszegény táplálék jelentős mértékben hozzájárult az életerejük csökkenéséhez. Ha nincs a szervezetünkben mindenből elegendő vitamin és ásványi anyag, akkor a test jelzi ezt, előbb csak finom tünetekkel, később súlyosabb betegségekkel.

A tavasszal gyakori nátha, a légcsőhurut és az összes nyálkahártya-gyulladásos folyamatai iránti hajlam többek között az A-vitamin-hiányának tudható be. A szem- és szaruhártya-gyulladások, a szemhéj bőrének gyulladása (blepharitis) általában elkerülhető A-vitaminban dús táplálkozással.

A sebgyógyulás igen lassú, ha A-vitamin-hiány áll fenn. A paradicsomon kívül a paprikafélék is sok A-vitamint tartalmaznak.

A sárgarépa feltétlenül ajánlott, olcsó is, és magas a béta-karotin tartalma. Törekedjünk arra, hogy naponta együnk friss sárgarépa-salátát, vagy igyunk sárgarépalevet.

Az is tény, hogy a tavaszi fáradtságot is részben a vitaminhiány és a fontos ásványi anyagok hiánya okozza, vagyis feltétlenül szükséges friss zöldségeket, tavaszi salátaféléket fogyasztanunk.

A különböző friss tavaszi levelekből összeállított teák igen gazdagok ásványi anyagokban. Amint kihajt a málna, a szeder, a csipkebokor, a galagonya, és amikor megjelenik a szamóca zsenge hajtása, a nyírfalevelek, gyűjtsük össze, hogy teát készítsünk belőle. Ez a tea, amellett, hogy pótolja az ásványi anyagokat, elősegíti a veseműködést is, amire ebben az évszakban különösen figyelni kell.

A tavaszi fáradtság befolyásolható a légzést elősegítő gyakorlatokkal és tornával is. Erőteljes járással sok felgyülemlett salakanyagtól szabadulhatunk meg. Gyakori verejtékezéssel kell serkentenünk a bőr aktivitását, elősegítve a szervezet méregtelenítését. Persze mindezt úgy, hogy kerüljük el a meghűlést.

Fűben-fában orvosság. Használja előbb a környezetében lévő energiaforrásokat, csak utána nyúljon mesterségesen előállított készítményekhez, s kerülje el az orvosságokat.

P. E.



Facebook hozzászólás
További cikkek

Hozzászólás zárolva.

ÉLET-MÓD

1 / 3 454

GASZTRO

PÉLDA-KÉP

1 / 258

ÉLET-MÓD

Kedves Olvasónk!
Ha érdekli ez a téma, és szeretne heti hírlevelet kapni a témában, vagy értesítést a megjelent új cikkekről, kérjük, adja meg nevét és e-mail címét!