Facebook hozzászólás
413

MÁSFÉLE NÉZŐPONT

„A világ teljesen félrekezeli a klímaváltozást” – mondja egy dán tudós

‘Hamis riasztás’ címmel jelentetett meg könyvet egy dán tudós, melyben Bjorn Lomborg kétségbe vonja a jelenleg folytatott klímapolitika hasznosságát és sikerességét. Szerinte a világ teljesen félrekezeli a problémát, és a széndioxid kibocsájtás csökkentésének erőltetése helyett intelligensebb megoldásokra volna szükségünk, és sokkal többet kellene fektetni a zöld technológia kutatásába és fejlesztésébe.

Dániában a legolvasottabb magazin címlapja öles betűkkel hirdeti, hogy a klíma miatti szorongás, vagyis az a mély aggodalom, melyet a globális éghajlat változás miatt érzünk, kifejezetten jót tesz az éghajlatnak, pontosabban magának a klímavédelem ügyének.

Ez egy rendkívül egyenes és ellentmondást nem tűrő üzenet, ugyanakkor azt jelzi, hogy viszonylag elfogadottá vált az emberek értelmetlen ijesztgetése annak érdekében, hogy tömeges támogatása legyen a különféle éghajlati politikáknak – véli Bjorn Lomborg.

Van értelme? Fotó: pixabay.com
Van értelme? Fotó: pixabay.com

 

A YouGov 2019-es közvélemény-kutatása szerint a világ népességének csaknem fele meg van arról győződve, hogy a klímaváltozás valószínűleg véget vet az emberi fajnak. Ez az általános közérzület pedig arra sarkallja az iskoláskorú gyerekeket, hogy feltegyék maguknak a kérdést: miért is kellene képezniük magukat, amikor úgy sincs semmiféle jövőjük.

Ha a most zajló éghajlatváltozás valóban véget vetne a világnak, akkor talán indokolt lehetne ez a fajta riogatás, de egyszerűen nem ez a helyzet – véli a dán tudós.

Az ENSZ klímacsoportjának legfrissebb becslése szerint az éghajlatváltozás negatív hatásának következtében a jövedelmek a 2070-es évekre 0,2–2 százalékkal fognak csökkenni. Addigra azonban világszerte minden ember 363 százalékkal lesz gazdagabb; a klímaváltozás azonban azt jelenti, hogy az emberek csak 356 százalékkal lesznek gazdagabbak, mint ma. Ez valóban probléma, de de azért semmiképpen sem a világvége.

A felesleges riogatásnak azonban  valódi következményei vannak. Amikor pánikba esünk, rossz döntéseket hozunk.

Kinek higgyünk? Fotó: Pixabay
Kinek higgyünk? Fotó: Pixabay

 

Az évtizedek során következetesen drága és nem hatékony klíma megoldásokat választottunk, amelyek dollármilliárdokba kerültek, és amelyek szinte semmilyen hatással nem voltak. A korábban követett politikák viszonylag gyenge eredményei ellenére sok gazdag ország továbbra is minden erejével arra törekszik, hogy mihamarabb széndioxid-semleges legyen.

Csak egy ország, Új-Zéland merészelt független becslést kérni a szén-dioxid-semlegessé válás költségeire 2050-ig – az eredmény pedig igencsak megdöbbentő volt: a költségek a GDP 16 százalékára rúgtak. Ugyanakkor még ezek a hatalmas áldozatok is csak arra jók, hogy a globális felmelegedést mindössze 0,002 ° C-kal csökkentik az évszázad végére. Ráadásul a szegényebb országokból származó kibocsátás miatt a gazdag országok cselekedeteinek alig van jelentősége.





Facebook hozzászólás
További cikkek

Hozzászólás zárolva.

ÉLET-MÓD

Minden, amit tudni érdemes a szemfenékvizsgálatról

A tévhitekkel ellentétben a szemészeti vizsgálat nem egyenlő az optikákban végzett éles látás vizsgálattal.…

Esküvői ajándék – Hogyan válasszuk ki a megfelelő nászajándékot?

Az esküvői ajándék kiválasztása komoly feladat lehet. Szeretné az ifjú párt valamivel megajándékozni, ami örömet…
1 / 3 461

GASZTRO

STÍLUS

1 / 630

ÉLET-MÓD

Kedves Olvasónk!
Ha érdekli ez a téma, és szeretne heti hírlevelet kapni a témában, vagy értesítést a megjelent új cikkekről, kérjük, adja meg nevét és e-mail címét!