MÁSFÉLE NÉZŐPONT
„A világ teljesen félrekezeli a klímaváltozást” – mondja egy dán tudós
‘Hamis riasztás’ címmel jelentetett meg könyvet egy dán tudós, melyben Bjorn Lomborg kétségbe vonja a jelenleg folytatott klímapolitika hasznosságát és sikerességét. Szerinte a világ teljesen félrekezeli a problémát, és a széndioxid kibocsájtás csökkentésének erőltetése helyett intelligensebb megoldásokra volna szükségünk, és sokkal többet kellene fektetni a zöld technológia kutatásába és fejlesztésébe.
Még akkor is, ha holnap az összes gazdag nemzet azonnal leállítja az összes szén-dioxid-kibocsátását (az évszázad végéig), a hőmérséklet emelkedése 2100-ra még így is csak 4,1 ° C-ról 3,7 ° C-ra csökken.
Intelligensebb megoldásokra van szükségünk, sokkal többet kell fektetnünk a zöld technológia kutatásába és fejlesztésébe – véli Bjorn Lomborg. Ha tudunk újítani és a zöld energia árát olcsóbbá tehetjük a fosszilis tüzelőanyagokénál, akkor mindenki váltani fog – nemcsak a gazdag országok, hanem olyanok is, mint Kína, India, vagy éppen Afrika.
Az éghajlati riogatás szorongással teli élethez és rossz politikához vezet. Ez el is vonja a figyelmünket a világ számos más problémájáról, például a globális járványokra való felkészülésről.
Bob Ward, a Grantham Klímaváltozással és Környezettel foglalkozó Kutatóintézetének politikai és kommunikációs igazgatója a London School of Economics-on úgy véli, Bjorn Lomborg klímaváltozással kapcsolatos érvei alapvetően hibásak. Durván alul becsüli a szélsőséges időjárási viszonyok változásának és a tengerszint emelkedésének lehetséges hatásait, és eltúlozza az üvegházhatású gázok kibocsátásának csökkentését.
Szerinte a gazdag országok erőfeszítései óriási jelentőségűek. A gazdag országok csak akkor fogják rávenni a fejlődő országokat, hogy gyorsítsák kibocsátás csökkentésüket, ha jó példával járnak elől – ez több mint 30 éve a nemzetközi éghajlat-politikai döntések alapja.
Ha a gazdag országok nem tesznek semmit, a szegény országok nem fognak olyan gyorsan cselekedni. A gazdag országoknak pedig arra kell törekedniük, hogy nettó nulla értékre csökkentsék kibocsátásukat.
Tiszta fantázia azt sugallni, hogy csak akkor tudjuk elkerülni a klímaváltozás legsúlyosabb következményeit, ha találunk valami varázslatos új energiaformát, amely azonnal olcsóbb és tisztább, mint a fosszilis tüzelőanyagok. A Párizsi Megállapodásnak a világ minden országában történő végrehajtása az egyetlen komoly előrelépés.
Bjorn Lomborg a Koppenhágai Konszenzus elnöke, a Stanfordi Egyetem Hoover Intézetének vendégtanára, valamint a koppenhágai üzleti iskola vendégprofesszora.
Hozzászólás zárolva.