Facebook hozzászólás
246

AIDS Elleni Világnap

Több mint 20 éve nehezedik súlyos fenyegetésként az egyes állampolgárok, az érintettek és családjuk életére a huszadik század egyik legpusztítóbb járványa, az AIDS.

Magyarország szerencsére még mindig a gyengén fertőzött országok sorába tartozik, de az évek során szembesülnünk kellett azzal, hogy a fertőzés és a betegség nem ismer határokat. Az információhiány – vagy az a téves meggyőződés, hogy csak bizonyos embereket, rétegeket veszélyeztet a betegség – felelőtlen és veszélyes hozzáállásnak bizonyult. A HIV – vírus nem válogat: a fertőzés nincs tekintettel sem életkorra, sem társadalmi vagy faji hovatartozásra, sem szexuális preferenciára. A legfrissebb kimutatások szerint világszerte emelkedik a fertőzöttek aránya a gyermekek és a nők körében. A hazai szakemberek is egybehangzóan állítják: egyre több fiatal nő szerepel a HIV-fertőzöttek között.

A HIV – vírus terjedéséről és a fertőzés következtében hosszú évek alatt kialakuló AIDS-betegségről az orvostudomány jelentős ismereteket szerzett, azonban még nincs a birtokunkban a biztos és teljes gyógyulást jelentő gyógymód. A vírus szexuális kapcsolat, vér útján (pl.: közös tűvel történő intravénás szerhasználat során), vagy fertőzött anyáról gyermekére terjedhet. (Magyarországon 1986 óta minden vért és vérkészítményt HIV antitestekre is tesztelnek, így vértranszfúzió és vérkomponensek révén a fertőződés esélye minimális.)

A hazánkban tavaly kidolgozott Nemzeti AIDS Stratégia elsősorban a megelőzésre helyezi a hangsúlyt – a biztonságos nemi életre és az óvszerhasználatra hívja fel a fiatalok figyelmét. A prevenció másik részét az ingyenes szűrővizsgálat jelenti. Az elmúlt években azonban világviszonylatban egyre többen fertőződnek meg intravénás kábítószer-fogyasztás során. A tűcsere-programokban résztvevő szakemberek nem csak a steril eszközök beszerzésében, hanem a pszicho-szociális problémák megoldásában is segítséget nyújtanak a hozzájuk fordulóknak, lehetőséget kínálva egyúttal az első lépés megtételére a szerről való leállás felé vezető úton.

 Magyarországon a drogfüggőknek csak kb. 10-20%-a jelentkezik önként a tanácsadó, kezelő központokban, ezért szükségszerű volt a tűcsere-programok megkereső, utcai hálózathoz kapcsolása, a rejtett drogfogyasztók, a függők elérése, és valamilyen ártalomcsökkentő vagy absztinenciát célzó programba történő bevonása érdekében. Megkereső szolgálatot jelenleg több szervezet is működtet Budapesten, Szegeden, Kecskeméten, Pécsett és Békéscsabán. Tűcsere-program folyik Budapesten, Miskolcon, Pécsett, Veszprémben, Debrecenben és Kecskeméten, valamint 2 mobil tűcserét biztosító autóbusz is működik a fővárosban. Az első tűcsere-automatát Budapesten, a Nyírő Gyula Kórház Drogambulancia és Prevenciós Központ előtt helyezték el, majd 2003 végén Gyulán és Pécsett, 2004-ben Kecskeméten, illetve Miskolcon helyeztek üzembe további tűcsere-automatákat.





Facebook hozzászólás
További cikkek

Hozzászólás zárolva.

ÉLET-MÓD

Rehabilitáció és egészségmegőrzés Hévízen

A kor előrehaladtával jelentkező mozgásszervi problémák az életminőség jelentős romlását okozhatják, különösen, ha…

7 dolog, ami télen is kiváló kerti elfoglaltság lehet

Ahogy beköszönt a tél, sokan hajlamosak elfeledkezni a kert nyújtotta lehetőségekről, pedig ilyenkor is rengeteg…
1 / 3 462

GASZTRO

STÍLUS

1 / 630

ÉLET-MÓD

Kedves Olvasónk!
Ha érdekli ez a téma, és szeretne heti hírlevelet kapni a témában, vagy értesítést a megjelent új cikkekről, kérjük, adja meg nevét és e-mail címét!