Facebook hozzászólás
207

Álomra fel!

Életünk közel egyharmadát alvással töltjük. Az első pillanatban tán túlzónak tűnő mennyiség egyáltalában nem elvesztegetett idő. Ahogyan a dán filozófus és teológus, Kirkegaard fogalmaz: „aludni a legnagyobb zsenialitás”.

Egy ausztrál kísérlet eredménye szerint a leghosszabb alvás nélkül töltött idő 18 nap 21 óra és 40 perc volt. A hintaszékben ébren töltött maratoni megmérettetés győztese ezután hallucinációról, paranoiáról, zavaros képzelődésről, a beszélgetésfoszlányok és a gondolatai összemosódásáról, valamint koncentrációs zavarokról számolt be. Nem véletlen, hogy az ókori Kínában az alvásmegvonás az egyik legsúlyosabb kínzási módnak számított. A kialvatlanság károsan befolyásolja az agyműködést, fizikailag rossz a testnek, árt az egészségnek. Egy indiai újság cikke szerint a kevés alvás – különösen, ha öt óránál rövidebb -nagymértékben megnöveli a szívroham kockázatát.

Aludni muszáj!

Ha valaki álmos, lassul a gondolkodása, csökken a figyelme és a koncentrációs képessége, gyakran ásít, és nyújtózkodik. A szervezet érdemi pihenését kizárólag az alvás szolgálja: az inaktív állapot frissít, pihenteti a testet, serkenti az immunrendszer működését. Alvás közben növekedési hormonok termelődnek, amelyek elősegítik a szövetek regenerálódását és a vörösvérsejtek termelését. Ilyenkor a sejtek anyagcseréje a minimálisra csökken, csak a vegetatív idegrendszer által irányított létfontosságú szervek aktívak. Ezért nem jó lefekvés előtt közvetlenül egy hatalmasat vacsorázni, hiszen a vérellátás visszaesésével a szervezet emésztési funkciója is pihenni megy. Ugyanakkor állítólag az éjszakai alvás során szervezetünk annyi kalóriát éget el, amennyi egy órás úszásnak felel meg. A mindennapi pihenésre – felnőtteknek átlagosan nyolc-kilenc óra alvásra – az agynak is szüksége van. A kialvatlan ember rosszul teljesít, ingerlékeny, ideges, memóriája is sokszor cserben hagyja, és csökken a kreativitása, alkotóképessége.

A test is pihen

A test tartóvázának, a gerincoszlopnak is kell a pihenés. Az egész napos ülő helyzet után a csigolyák fekvő helyzetben tudnak regenerálódni. Ehhez megfelelő matracra, párnára és ágyrácsra van szükség, de az alvás póza is lényeges. Szakértők úgy vélik, a hanyatt fekvés az egyik legegészségesebb, de az embriópóz is megfelelő a gerinc pihentetésére. A hason fekvésről viszont azt tartják, hogy feleslegesen terheli a nyakat és a derekat. Ha valaki kizárólag ebben a pózban tud aludni, a hasa vagy a feje alá helyezett kispárnával csökkentheti a terhelést, vélik az ortopédszakemberek. A feltöltődéshez szükséges idő egyénenként más, de általánosan igaz, hogy minél idősebb valaki, annál kisebb az alvásigénye, az idős emberek mindössze 23 percet töltenek a mélyalvás fázisában, ami egy fiatal felnőttnél 1,5 óra, írja az Alváscentrum.hu. Ideális esetben akkor kell felkelni, amikor a legjobban esik. A valóságban persze többnyire az ébresztőóra csörgése határozza meg az időpontot. A kialvatlan állapot azonban csak ideig-óráig tartható: így sem védekező rendszerünk nem gyűjt elég erőt, sem az agy nem frissül.





Facebook hozzászólás
További cikkek

Hozzászólás zárolva.

STÍLUS

A mechanikus férfi karórák titkai

A mechanikus órák világa varázslatos és izgalmas, különösen azok számára, akik értékelik a hagyományokat és a…

Női balerina cipők őszre – hogyan viseld őket, hogy mindig gyönyörű legyél?

Az őszi hónapok beköszöntével sokan a melegebb, zártabb lábbelik felé fordulnak, de a női balerina cipők továbbra…
1 / 631

KUL-TOUR

1 / 158

ÉLET-MÓD

Kedves Olvasónk!
Ha érdekli ez a téma, és szeretne heti hírlevelet kapni a témában, vagy értesítést a megjelent új cikkekről, kérjük, adja meg nevét és e-mail címét!