Alternatív városnézés – Az útikönyveken túl
Egyre több alternatív túra közül választhat, aki úgy dönt, hogy a „hivatalos” turistautak helyett néhány órára inkább elmerül Budapest valódi világában, hogy beszippantsa a helyi levegőt. Céges ajándék vagy csapatépítő program is lehet a néhányórás interaktív városnézés.
A külföldi anyavállalat néhány munkatársa érkezik pár napra. A délelőtti fárasztó tárgyalások után illene őket elvinni a városba, de a kollégák közül senki nem ér rá. És a tudás is hiányzik házon belül egy élvezetes és hasznos idegenvezetéshez.
Az ilyen helyzetekre szakosodott formabontó utazási irodák különleges, alternatív élményeket kínálnak persze nem csak a külföldi turistáknak. A séták vagy különleges járművön – riksán vagy lovas kocsin – megtett utak nem az útikönyvekben szereplő látnivalókról szólnak, hanem a város sokszor még az ott lakók számára is ismeretlen lüktető világába nyújtanak bepillantást.
Városi háttérinfók
A túrákból van hosszabb és rövidebb, olcsóbb és drágább. Párezer forintért és akár már két óra alatt is bekukkanthatunk a város egy szegletébe, hogy megismerjük a kapuk felett őrködő kőállatok történetét, az építtetőt, foglalkozását, érdeklődését, családi állapotát, és a kapcsolódó kor szellemét. Az Imagine Budapest csapata például a két és fél órás séta során olyan magánházak, intézmények kertjeibe is bejut, amelyeket a nagyközönség számára rendszerint nem nyitnak ki. A kilenc különböző programban akad szezonális jellegű, gyerekeknek szóló vagy egy különleges történetű épület bejárása.
A Unique Budapest is tematikus budapesti sétákat szervez a külföldieknek, de mint mondják, egyre több hazait is vonzanak az egyedi programok.
– Sokan adják ajándékba a túrákat születésnapra, Valentin napra vagy céges szinten – mondja Szabó Erika, a vállalkozás alapítója.
A kulturális témákat felölelő, többnyire három – négy órás séták rendelésre indulnak. A különböző programok egyike sem az útikönyvekben felsorolt helyszínekre kalauzolja a kíváncsi érdeklődőket. Budapest „hátterét" mutatják be: hintóbeállós kapualjakat, körfolyosós bérházudvarokat, eldugott szecessziós épületeket, amelyeket még a törzsgyökeres budapestiek sem biztos, hogy felfedeztek.
Ebben az interpretációban a Duna parti séta is más. Az idegenvezetők évszámok helyett jellegzetes, hol vicces, hol szomorú történeteket mesélnek az adott korról, környékről és az ott élő emberekről a kívánt nyelven.
Hozzászólás zárolva.