Alternatív városnézés – Az útikönyveken túl
Egyre több alternatív túra közül választhat, aki úgy dönt, hogy a „hivatalos” turistautak helyett néhány órára inkább elmerül Budapest valódi világában, hogy beszippantsa a helyi levegőt. Céges ajándék vagy csapatépítő program is lehet a néhányórás interaktív városnézés.
Semmi nem kötelező
Aki nem talál kedvére való tematikus sétát, mert a saját szemüvegén át szeretné megismerni a magyar kultúrát, választhat az egyéni programok közül. „Utazási életstílusnak" nevezi például szolgáltatását az üzletembereket és a szabadidős céllal Magyarországra érkező egyéni vagy családos utazókat egyaránt megcélzó öt éve alakult vállalkozás, amely korra és érdeklődésre való tekintettel igény szerint állítja össze a programot. A külföldit – igazodva az időbeosztásához – saját stílusának és érdeklődésének megfelelően kalauzolja valaki a városban, akár egy barát.
– A helyi életben jártas underguide segítségével olyan titkokat fedünk fel, amelyeket csak a helyiek ismerhetnek. Minél több információt kapunk előzetesen az érkezőről, annál pontosabban tudjuk hozzáigazítani a programot, legyen szó a Bazilika megismeréséről vagy éppen egy magyaros vendéglőben elfogyasztott vacsoráról – magyarázza Magyar Vilma a Budapest Underguide egyik alapítója.
A klasszikus érdeklődésű, a soho-kultúra iránt vonzódó vagy a sportos turista mellé személyre szabott kísérőt állítanak. Nincs kötelező program, mégsem marad magára a külföldi egy számára idegen világban.
Van, aki néhány órás városnézésre veszi igénybe az ötletes idegenvezetést, míg máskor egy nemzetközi nagyvállalat ideérkező szakembereinek a szabadidejét koordinálja a csoport. A kínált programok között van interaktív csapatépítő tréning is, ahol a céges résztvevők számtalan érdekes részletet tudhatnak meg a fővárosról vagy bármely magyar tájegységről. A Budapest Underguide szívesen szervez vidéki kiruccanásokat is.
Egy csipet Hungarikum
Ha már az alternatív városnéző programok között tallózunk, muszáj megemlíteni a 2008-ban az Életpálya Alapítvány és a Magyar Vállalkozásfejlesztési Alapítvány Legígéretesebb fiatal vállalkozója díját elnyert, majd 2009-ben az Európai Bizottságtól európai „jó gyakorlat" címet kapott „nyócker" túrát. A néhány órás szocio-kulturális séta a sajátos hangulatú, nem éppen turistacsalogató mivoltáról ismert 8. kerület titkait tárja fel a csodálatos palota negyed épületeitől a lepukkant gangos bérházakig. A kalandozás során kiderül az is, hogy mely híres magyar írók, költők, születtek, nevettek, sírtak, alkottak az ódon házak falai között, milyen történelmi fordulópontok helyszíne volt a Józsefváros. Az egyetlen csupán egy kerülettel foglalkozó hazai turisztikai vállalkozás honlapján olvasható az alapítók missziója: megosztani a kincseket, amire rátaláltak; újraélni a múltat és összekötni a jelennel. „A túráink célcsoportja, aki életkortól és származástól függetlenül nyitott arra, hogy a város mellé ne csak egy pipát tegyen, hanem városi élményt is szerezzen budapesti utazása során", nyilatkozta egy interjúban Baglyas György, a Budapest Beyond Sightseeing egyik kitalálója, túravezetője.
Hozzászólás zárolva.